Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Promieniowanie UVC bardzo przydatne w szybkiej dezynfekcji

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Promieniowanie UVC bardzo przydatne w szybkiej dezynfekcji

Promieniowanie UVC bardzo przydatne w szybkiej dezynfekcji

Emitujące promieniowanie UVC diody elektroluminescencyjne i lasery półprzewodnikowe mogą przydać się do szybkiej dezynfekcji, bo UVC skutecznie i tanio zwalcza wirusy i bakterie. W dobie pandemii Covid-19 potencjalne źródła światła UVC intensywnie bada wiele zespołów. Takie prace prowadzą również naukowcy PAN.

Odkryty w XIX wieku rodzaj „niewidzialnego” światła, którego energia jest większa od energii światła widzialnego, ale znacznie mniejsza niż energia promieni gamma czy Roentgena, został nazwany promieniowaniem ultrafioletowym, w skrócie UV.

O promieniowaniu UV, obecnym w świetle słonecznym, słyszymy najczęściej w kontekście negatywnym – w związku z ostrzeżeniami przed nadmiernym opalaniem się, czy też w związku z „dziurą ozonową” w atmosferze. – Nie wszyscy jednak wiedzą, że promieniowanie UV i jego wydajne źródła są nam niezmiernie potrzebne. Korzysta z nich przemysł, infrastruktura komunalna, służba zdrowia i nauka. Bez nowoczesnych źródeł UV nie byłoby możliwe konstruowanie współczesnych procesorów i pamięci komputerowych, synteza nowoczesnych tworzyw sztucznych, bezpieczne i tanie uzdatnianie wody pitnej, bezpieczna i nieniszcząca dezynfekcja pomieszczeń i wyposażenia placówek służby zdrowia, czy też łatwa weryfikacja banknotów – czytamy w komunikacie przesłanym przez Instytut Fizyki PAN.

Tradycyjnie zakres energii promieniowania UV określany jest kolejnymi literami alfabetu, zależnie od tego, na ile energia tego promieniowania jest większa od energii promieniowania widzialnego – wyjaśniają eksperci IF PAN. UVA to promieniowanie „zbliżone” do światła dziennego, obecne w świetle słonecznym, a także w świetle lamp kwarcowych. Bardziej energetyczne UVB, które już może stanowić zagrożenie dla zdrowia, występuje również w świetle słonecznym, czego konsekwencje odczuwa się głównie w górach, a także na plażach w okresach „dziury ozonowej”. Na szczęście dla przyrody najwyżej energetyczne promienie UVC, niszczące wszelkie formy życia biologicznego, są pochłaniane przez atmosferę. Jednak ten właśnie rodzaj promieniowania znajduje wiele zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w służbie zdrowia.

W konkretnych zastosowaniach wykorzystywane są obecnie różnego rodzaju sztuczne źródła światła UV – swoiste „żarówki”. Są to półprzewodnikowe diody elektroluminescencyjne (LED), różnego rodzaju lampy kwarcowe, rtęciowe itp. oraz lasery i synchrotrony. Diody LED UV są już powszechnie stosowane, między innymi do odkażania pomieszczeń, a na portalach internetowych można nawet znaleźć „ultrafioletowe odkażacze smartfonów”.

Jednak problemem, którego nie udało się do tej pory rozwiązać w sposób zadowalający, jest stworzenie tanich i wydajnych źródeł światła UVC, które jest najdogodniejsze do skutecznej i szybkiej dezynfekcji. Do tej pory nie uzyskano diod LED na ten najbardziej energetyczny zakres promieniowania UV, a tradycyjne lampy UV są drogie, nietrwałe, duże i niewygodne w eksploatacji. Przyczyną tego stanu rzeczy są własności fizyczne półprzewodników, z których aktualnie konstruuje się diody LED UV, a które ograniczają możliwości ich zastosowań jedynie do wytwarzania źródeł UVA, a co najwyżej UVB – informuje IF PAN.

Od dawna trwają poszukiwania nowych materiałów, które umożliwiłyby zbudowanie półprzewodnikowych źródeł UVC, ale dopiero ostatnio pojawiła się nadzieja, że poszukiwania te mogą zostać zwieńczone powodzeniem.

Zespół naukowców z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk – prowadzący badania nad nową klasą materiałów półprzewodnikowych – wykazał, że emitery światła bazujące na tlenkach magnezowo-cynkowych o strukturze soli kamiennej mogą emitować światło w zakresie dalekiego ultrafioletu.

Omawiane materiały są przedmiotem zainteresowania naukowców już od szeregu lat, jednak wysiłek grup badawczych skoncentrowany był do tej pory na tlenkach krystalizujących w strukturze heksagonalnej. Nowością są badania wymienionych tlenków w postaci kryształów o innej symetrii, czyli o innym rodzaju ułożenia atomów w krysztale, znanym jako struktura soli kamiennej.

Jak podkreśla w prasowym komunikacie współautor prac prof. Henryk Teisseyre, badania są jeszcze na początkowym etapie, ale już dziś można stwierdzić, że prowadzą do ciekawych zastosowań, a nowa klasa materiałów półprzewodnikowych może się okazać „czarnym koniem” w międzynarodowym wyścigu do uzyskania źródeł światła pracujących w zakresie światła ultrafioletowego o wysokich energiach emisji. Emitujące UVC diody elektroluminescencyjne i lasery półprzewodnikowe mogą znacznie skutecznej i taniej niż obecnie używane źródła zwalczać wirusy i bakterie, co w sytuacji obecnej pandemii skłania do intensywnych badań wiele grup badawczych, jak również koncentruje zainteresowania przemysłu.

Badania polskich naukowców przebiegają dwutorowo: w Instytucie Fizyki we współpracy z francuskim Institut Néel w Grenoble wykonywane są materiały, przeprowadzana jest ich charakteryzacja i badane widma emisji, a w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN prowadzone są zaawansowane obliczenia teoretyczne weryfikujące wyniki eksperymentalne. – Materiały, nad którymi pracują polscy naukowcy posiadają dodatkową ważną zaletę – są znacznie tańsze od półprzewodników azotkowych, które do tej pory były brane pod uwagę jako materiały do budowy emiterów na zakres dalekiego UV – czytamy w komunikacie prasowym.

Wyniki prac polskiej grupy zostały przyjęte do publikacji, która wkrótce ukaże się w czasopiśmie Physical Review B, a w ubiegłym roku były prezentowane na konferencji Photonic West w Stanach Zjednoczonych.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Robot, który dezynfekuje światłem - wynalazek studenta UŁ Lekarz

Student UŁ opracował robota, który wykorzystuje światło UV-C do dezynfekcji powierzchni, sprzętu laboratoryjnego i powietrza. Jego urządzenie może zastąpić personel w działaniach chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i innych infekcj...

koronawirus - Dentonet.pl
Promieniowanie UVC skuteczne w walce z koronawirusem Asysta

Już od pierwszych dni pandemii koronawirusa naukowcy i epidemiolodzy eksperymentowali z wykorzystaniem promienników UVC w roli narzędzi do błyskawicznej dezynfekcji przestrzeni wspólnych. Z systemów bazujących na promieniowaniu ultrafioletowym korzys...

koronawirus - Dentonet.pl
Innowacyjne lampy ze światłem UVC zabijają koronawirusa Asysta

Światło ultrafioletowe jest od dziesięcioleci używane do zatrzymywania patogenów. Okazuje się, że jest też skuteczne w zwalczaniu koronawirusa. Opracowane przez zespół naukowców urządzenie UVC PureLight 360 bezpiecznie dezynfekuje powierzchnie i zabi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
Mobilny robot usunie bakterie i wirusy z pomieszczeń Lekarz

Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali robota do usuwania i unieszkodliwiania bakterii i wirusów z pomieszczeń. Testy dobiegły końca, a robot rozpoczął już pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wroc...

koronawirus - Dentonet.pl
Światło UV-C zabija 99,9% koronawirusa w ciągu kilku sekund Lekarz

Nawet 99,9% koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Dotyczy to także wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Dotychczas wirusy mogły być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UV-C o długości fali 254 nm, niebez...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres