Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Promienica – przyczyny, objawy, możliwe sposoby leczenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Promienica – przyczyny, objawy, możliwe sposoby leczenia

Promienica – przyczyny, objawy, możliwe sposoby leczenia

Promienica to stosunkowo rzadka i mało zaraźliwa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie z rodziny promieniowców. Występują one głównie w jamie ustnej, jelitach i drogach moczowych człowieka. Choroba ujawnia się dopiero w przypadku ich wniknięcia do głębiej położonych tkanek, np. w wyniku próchnicy lub urazów mechanicznych zębów.

Bakterie z rodziny promieniowców, będące przyczyną promienicy, są drobnoustrojami naturalnie występującymi w organizmie człowieka. Ich największe ilości znajdują się w jamie ustnej (w ślinie, na płytce nazębnej, na powierzchniach dziąseł i migdałków), w drogach moczowych oraz jelitach. Właściwości chorobotwórcze promieniowców ujawniają się dopiero w momencie urazu błony śluzowej oraz ich wniknięcia w tkanki położone głębiej. W przypadku bakterii znajdujących się w jamie ustnej dzieje się to najczęściej na skutek próchnicy, inwazyjnego zabiegu stomatologicznego lub uszkodzeń śluzówki spowodowanych urazem. W niektórych przypadkach drobnoustroje przedostają się z oddechem z jamy ustnej do dalszych części układu oddechowego, powodując promienicę w obrębie narządów klatki piersiowej. Promieniowce znajdujące się w błonach śluzowych jelit mogą natomiast sprzyjać chorobom jamy brzusznej oraz narządów w miednicy mniejszej u kobiet.

Promienica – objawy

Około 50% przypadków promienicy to jej postać szyjno-twarzowa. Źródłem zakażenia jest zazwyczaj próchnica zębów. Do głównych objawów tego rodzaju choroby zaliczają się:

  • niewielkie, twarde i bolesne nacieki w ustach, na twarzy, szyi lub skórze poniżej szczęki,
  • tworzenie i rozmiękczanie przetok w tkance podskórnej szyi lub żuchwy, z charakterystyczną treścią w postaci szarożółtych grudek,
  • w zaawansowanym stadium choroby zmiany pojawiają się również na policzkach, języku, śliniankach, kościach czaszki, a nawet na mózgu.

Dodatkowo, promienicy mogą towarzyszyć mało charakterystyczne objawy ogólnoustrojowe, takie jak przewlekły mokry kaszel, stany podgorączkowe, osłabienie oraz utrata masy ciała.

Diagnostyka i leczenie promienicy

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących sygnałów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wcześnie rozpoczęta terapia daje duże szanse na szybkie wyleczenie i pozwala na uniknięcie powikłań. Diagnostyka promienicy opiera się m.in. na badaniu histopatologicznym pobranych wcześniej fragmentów zmian oraz badaniu mikrobiologicznym. Niekiedy pomocne okazuje się również USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie promienicy jest dość długotrwałe, może trwać nawet kilka miesięcy. Z reguły najskuteczniejszym sposobem terapii jest przyjmowanie antybiotyków (penicylina, doksycyklina, erytromycyna), a w przypadku utrzymujących się twardych, zwłókniałych guzów konieczna bywa także interwencja chirurgiczna.

Jeśli chodzi o profilaktykę promienicy, to ze względu na fakt, że jest to choroba wywołana przez zakażenie endogenne (czyli bakterie bytujące w organizmie człowieka), to działania przeciwdziałające są mocno ograniczone. Z pewnością zalicza się do nich jednak właściwa higiena zębów i jamy ustnej, a także regularne leczenie próchnicy.

Jakie inne powikłania może powodować nieleczona próchnica? Jest ich wiele – w sercu, nerkach, płucach i innych organach. O niszczącym działaniu próchnicy mówi lek. stom. Cezara Pokorska.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

prochnica
Próchnica – czy wiemy o niej wszystko? Wiele metod leczenia Pacjent

Próchnica to często ignorowana, niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana bakteriami, głównie Streptococcus mutans z rodziny paciorkowców. Przyczyną rozwoju tych drobnoustrojów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie wizyty u stomatologa or...

grzybica jamy ustnej - Dentonet.pl
Grzybica jamy ustnej – przyczyny, objawy i metody leczenia Pacjent

Grzybica jamy ustnej – zwana również kandydozą – to groźna choroba, która może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Dlatego przy jakichkolwiek niepokojących objawach należy jak najszybciej odwiedzić lekarza i rozpocząć proces leczenia.Grzybic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bakterie z jamy ustnej - Dentonet.pl
Bakterie z jamy ustnej mogą powodować choroby jelita grubego Asysta

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych przeprowadzili badania, z których wynika, że niektóre z bakterii obecnych w jamie ustnej mogą powodować choroby jelita grubego u osób z predyspozycjami genetycznymi. Chodzi o takie schorzenia, jak wrzodzi...

leukoplakia - Dentonet.pl
Czym jest leukoplakia i jak można ją leczyć? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Leukoplakia, zwana inaczej rogowaceniem białym, to schorzenie objawiające się rogowaceniem nabłonka błon śluzowych w jamie ustnej, krtani, gardle oraz w okolicach narządów płciowych. Najczęściej dotyka ona mężczyzn w wieku 50-70 lat. Chorobie sprzyja...

powikłania próchnicy - Dentonet.pl
Próchnica i parodontoza mogą powodować choroby serca Asysta

Próchnica oraz choroby przyzębia mogą znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń serca – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Journal of Dental Research".Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa zgonów w naszym k...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres