Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

Profilaktyka fluorkowa to jeden z najprostszych sposobów ochrony zębów przed bakteriami i rozwojem próchnicy. Polega ona na regularnym stosowaniu preparatów z odpowiednim stężeniem fluoru.

Profilaktyka fluorkowa może przybierać różne formy – od najczęściej stosowanej fluoryzacji egzogennej po fluoryzację endogenną (wewnętrzną).

Profilaktyka fluorkowa egzogenna

Fluoryzacja egzogenna (miejscowa, zewnętrzna) – to metoda profilaktyki polegająca na podawaniu preparatów zawierających fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów. Do fluoryzacji wykorzystuje się m.in. specjalne żele, pianki i lakiery, płyny oraz pasty do zębów.

Fluorowanie kontaktowe – polega na wcieraniu w powierzchnię dokładnie oczyszczonych i osuszonych zębów preparatów zawierających duże stężenie fluoru za pomocą tamponu z waty lub pędzelka. Innym przykładem fluorkowania kontaktowego są okłady z pianki lub żelu zawierającego jony fluorkowe. Żel jest nakładany na jednorazowe łyżki, które są przykładane do górnego i dolnego łuku zębów pacjenta na około 5 minut. Po tym zabiegu nie należy pić ani spożywać pokarmów przez przynajmniej godzinę. Aby fluorowanie kontaktowe było skuteczne, należy je kilka razy powtórzyć (fluoryzację za pomocą żelów powtarza się nawet do 10 razy w ciągu roku, natomiast lakiery powinny być nakładane raz na pół roku).

Jonoforeza fluorkowa – jest to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych za pomocą specjalnego aparatu i polega na wprowadzaniu jonów fluoru do szkliwa za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Skuteczność jonoforezy w redukcji próchnicy ocenia się na około 70%.

Lakierowanie – polega na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru o silnym stężeniu (od 0,1 do 6%). Lakier szybko twardnieje i tworzy na zębach cieniutką błonkę ochronną, która przez kilka-kilkanaście godzin od momentu zakończenia zabiegu uwalnia małe ilości fluoru. Lakierowanie może być stosowane zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych. Przed zabiegiem fluoryzacji dentysta oczyszcza zęby z kamienia nazębnego specjalną mechaniczną szczoteczką, potem płucze i dokładnie osusza zęby, a następnie nakłada lakier za pomocą malutkiego pędzelka. Lakier posiada żółtą barwę i – mimo wysokiego stężenia fluoru – jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, po zabiegu nie wolno jeść około 2 godzin. Tego dnia nie należy również szczotkować zębów, a jedynie dokładnie przepłukać jamę ustną wodą.

Szczotkowanie zębów szczoteczką, na którą wcześniej nałożono płyn z fluorem – tę metodę fluoryzacji nadal stosuje się w szkołach (po uzyskaniu zgody rodziców dziecka na zabieg).

Fluoryzacja endogenna

Fluoryzacja endogenna (wewnętrzna) – polega na dostarczaniu do organizmu fluoru z pokarmem (fluoryzacja wody pitnej, soli kuchennej, mleka) oraz w postaci tabletek lub kropli fluorkowych. Spożycie fluoru prowadzi do jego szybkiego wchłaniania, głównie w żołądku, ale także w jelicie. Osocze krwi wykazuje obecność fluoru już w 30 minut po jego spożyciu. Drogą krwi fluor dostaje się do wielu narządów i tkanek. Głównym biorcą tego pierwiastka są w organizmie tkanki zmineralizowane, a więc kości i zęby. U dorosłych około 50% wchłoniętego fluoru pobierają kości, u dzieci ilość ta sięga nawet 80%.

Obecnie jednak – w związku z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska (zwłaszcza gleby i powietrza), podwyższoną zawartością fluoru w żywności oraz zwiększeniem ryzyka fluorozy – coraz większa liczba stomatologów rezygnuje z fluoryzacji w formie tabletek i proponuje swoim pacjentom fluorowanie kontaktowe.

Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą być przyczyną stanu zapalnego oskrzeli oraz płuc. Wyjaśnia prof. dr hab. Tomasz Konopka.

AF

Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lakierowanie zębów - Dentonet.pl
Lakierowanie zębów – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu? Pacjent

Lakierowanie zębów to zabieg pozwalający na dostarczenie zębom fluoru w dużej dawce, nieosiągalnej np. podczas codziennego szczotkowania. Według zaleceń, lakierowanie warto przeprowadzać 2-4 razy do roku, gdyż może ono zredukować próchnicę nawet o 40...

pasta bez fluoru - Dentonet.pl
Londyn: kolejna nowość na rynku past do zębów bez fluoru Asysta

Firma Biomin Technologies wprowadziła na rynek nową pastę do zębów bez fluoru, która zwalcza objawy nadwrażliwości. BioMin C na razie jest sprzedawana w państwach o bardzo wysokim stężeniu fluoru w wodzie pitnej, m.in. w Indii i Chinach.Jak informuje...

fluor - Dentonet.pl
Mechanizmy profilaktycznego działania fluoru w pastach do zębów Lekarz

Najlepiej zbadaną i udokumentowaną, a jednocześnie efektywną metodą profilaktyki choroby próchnicowej jest regularne stosowanie preparatów zawierających związki fluorkowe. Wynika to z mechanizmów działania fluoru, które wpisują się w trzy główne nurt...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Duraphat
Duraphat Single Dose – znana marka w zupełnie nowej odsłonie Lekarz

Nowa forma Duraphatu Single Dose w postaci pojedynczego opakowania, dedykowanego tylko dla jednego pacjenta, pozwala lekarzom stomatologom wykorzystać wszystkie zalety tego preparatu, który jest znany i sprawdzony na polskim rynku od wielu lat.Skutec...

fluoryzacja wody - Dentonet.pl
EPA odrzuciła petycję w sprawie zakazu fluoryzacji wody w USA Asysta

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) odrzuciła petycję w sprawie zakazania fluoryzacji wody na terenie USA, złożoną przez tamtejsze organizacje. Zdaniem EPA, fluoryzacja wody to powszechny i dość tani sposób na profilaktykę chorób jamy ustnej...

fluor w żywności - Dentonet.pl
Fluor w żywności – nowe wytyczne żywieniowe dla dzieci Asysta

Naukowcy z Indiana University School of Dentistry za pomocą nowych metod badawczych przeanalizowali ilość fluoru znajdującego się w żywności. Wyniki mają posłużyć opracowaniu nowych wytycznych żywieniowych dla dzieci.Fluor to substancja niezbędna dla...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
njnowak njnowak
Cytat: "Tego dnia nie należy również szczotkować zębów, a jedynie dokładnie przepłukać jamę ustną wodą". Mnie dentystka zaleciła, żebym po lakierowaniu zrezygnowała z AGRESYWNEGO mycia zębów (trochę lakieru powinno pozostać w buzi do następnego dnia). Sęk w tym, że szczotkowanie NIGDY nie powinno być agresywne, bo jest to niebezpieczne dla przyzębia i samego uzębienia.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres