Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

Profilaktyka fluorkowa w gabinecie – co trzeba o niej wiedzieć?

Profilaktyka fluorkowa to jeden z najprostszych sposobów ochrony zębów przed bakteriami i rozwojem próchnicy. Polega ona na regularnym stosowaniu preparatów z odpowiednim stężeniem fluoru.

Profilaktyka fluorkowa może przybierać różne formy – od najczęściej stosowanej fluoryzacji egzogennej po fluoryzację endogenną (wewnętrzną).

Profilaktyka fluorkowa egzogenna

Fluoryzacja egzogenna (miejscowa, zewnętrzna) – to metoda profilaktyki polegająca na podawaniu preparatów zawierających fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów. Do fluoryzacji wykorzystuje się m.in. specjalne żele, pianki i lakiery, płyny oraz pasty do zębów.

Profilaktyka fluorkowa poprzez fluorowanie kontaktowe

Fluorowanie kontaktowe – polega na wcieraniu w powierzchnię dokładnie oczyszczonych i osuszonych zębów preparatów zawierających duże stężenie fluoru za pomocą tamponu z waty lub pędzelka. Innym przykładem fluorkowania kontaktowego są okłady z pianki lub żelu zawierającego jony fluorkowe. Żel jest nakładany na jednorazowe łyżki, które są przykładane do górnego i dolnego łuku zębów pacjenta na około 5 minut. Po tym zabiegu nie należy pić ani spożywać pokarmów przez przynajmniej godzinę. Aby fluorowanie kontaktowe było skuteczne, należy je kilka razy powtórzyć (fluoryzację za pomocą żelów powtarza się nawet do 10 razy w ciągu roku, natomiast lakiery powinny być nakładane raz na pół roku).

Jonoforeza fluorkowa

Jonoforeza fluorkowa – jest to profesjonalny zabieg wykonywany w gabinetach stomatologicznych za pomocą specjalnego aparatu i polega na wprowadzaniu jonów fluoru do szkliwa za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Skuteczność jonoforezy w redukcji próchnicy ocenia się na około 70%.

Lakierowanie zębów w ramach profilaktyki fluorkowej

Lakierowanie – polega na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru o silnym stężeniu (od 0,1 do 6%). Lakier szybko twardnieje i tworzy na zębach cieniutką błonkę ochronną, która przez kilka-kilkanaście godzin od momentu zakończenia zabiegu uwalnia małe ilości fluoru. Lakierowanie może być stosowane zarówno na zębach mlecznych, jak i na zębach stałych. Przed zabiegiem fluoryzacji dentysta oczyszcza zęby z kamienia nazębnego specjalną mechaniczną szczoteczką, potem płucze i dokładnie osusza zęby, a następnie nakłada lakier za pomocą malutkiego pędzelka. Lakier posiada żółtą barwę i – mimo wysokiego stężenia fluoru – jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, po zabiegu nie wolno jeść około 2 godzin. Tego dnia nie należy również szczotkować zębów, a jedynie dokładnie przepłukać jamę ustną wodą.

Szkolna profilaktyka fluorkowa

Szczotkowanie zębów szczoteczką, na którą wcześniej nałożono płyn z fluorem – tę metodę fluoryzacji nadal stosuje się w szkołach (po uzyskaniu zgody rodziców dziecka na zabieg).

Fluoryzacja endogenna

Fluoryzacja endogenna (wewnętrzna) – polega na dostarczaniu do organizmu fluoru z pokarmem (fluoryzacja wody pitnej, soli kuchennej, mleka) oraz w postaci tabletek lub kropli fluorkowych. Spożycie fluoru prowadzi do jego szybkiego wchłaniania, głównie w żołądku, ale także w jelicie. Osocze krwi wykazuje obecność fluoru już w 30 minut po jego spożyciu. Drogą krwi fluor dostaje się do wielu narządów i tkanek. Głównym biorcą tego pierwiastka są w organizmie tkanki zmineralizowane, a więc kości i zęby. U dorosłych około 50% wchłoniętego fluoru pobierają kości, u dzieci ilość ta sięga nawet 80%.

Obecnie jednak – w związku z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska (zwłaszcza gleby i powietrza), podwyższoną zawartością fluoru w żywności oraz zwiększeniem ryzyka fluorozy – coraz większa liczba stomatologów rezygnuje z fluoryzacji w formie tabletek i proponuje swoim pacjentom fluorowanie kontaktowe.

Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą być przyczyną stanu zapalnego oskrzeli oraz płuc. O problemie opowiada prof. dr hab. Tomasz Konopka w poniższym filmie.

AF

Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Dentyści w szkołach w Sopocie, program profilaktyki ma 20 lat Lekarz

Od września 2019 r. szkoły mają obowiązek zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną. W momencie wejścia ustawy w życie na 25 tys. polskich szkół zaledwie 720 miało gabinety dentystyczne. W Sopocie opieka stomatologiczna w szkołach jest prowadzona od wi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

fluor - Dentonet.pl
Jak stosować fluor u małego dziecka? Wskazówki ekspertów Asysta

Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Faktem jednak jest, że stosowanie fluoru musi o...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
njnowak njnowak
Cytat: "Tego dnia nie należy również szczotkować zębów, a jedynie dokładnie przepłukać jamę ustną wodą". Mnie dentystka zaleciła, żebym po lakierowaniu zrezygnowała z AGRESYWNEGO mycia zębów (trochę lakieru powinno pozostać w buzi do następnego dnia). Sęk w tym, że szczotkowanie NIGDY nie powinno być agresywne, bo jest to niebezpieczne dla przyzębia i samego uzębienia.
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres