Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Próchnica zębów mądrości – co trzeba o niej wiedzieć?

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Próchnica zębów mądrości – co trzeba o niej wiedzieć?

Próchnica zębów mądrości – co trzeba o niej wiedzieć?

Dla większości pacjentów zęby mądrości to powód wielu problemów. Nie dość, że bolą przy wyrzynaniu, to dodatkowo bardzo szybko się psują. Sprzyja temu głównie ich specyficzne ułożenie w jamie ustnej oraz kłopoty z właściwą higieną. To zaś bywa przyczyną rozwoju próchnicy. Próchnica zębów mądrości – co trzeba o niej wiedzieć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są zęby mądrości, zwane także ósemkami. Mianem tym określa się trzecie zęby trzonowe, które ludziom żyjącym przez wiekami były niezbędne do rozdrabniania pokarmu. Z upływem czasu, kiedy ludzkość zaczęła w coraz większym stopniu przetwarzać żywność, trzecie trzonowce nie były już potrzebne i zanikały. Współcześnie zęby mądrości wyrzynają się u pewnej części osób, u innych – korona nie przebija dziąsła. Mowa wówczas o ósemkach zatrzymanych.

Próchnica zębów mądrości – przyczyny

Jeśli zęby mądrości się pojawią, są one szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Ma na to wpływ kilka aspektów. Przede wszystkim, budowa anatomiczna ósemek sprzyja zaleganiu w nich resztek pokarmowych – znajdują się one najgłębiej w jamie ustnej i podczas żucia są oblepiane przez żywność. Z tego samego powodu trudno jest zadbać o ich prawidłową higienę, czyli dokładnie wyszczotkować, nie mówiąc już o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. To wszystko sprawia, że próchnica zębów mądrości dotyczy często nawet ósemek jeszcze niezupełnie wyrzniętych.

Leczenie próchnicy zębów mądrości

Trzecie trzonowce są kłopotliwe nie tylko dla ich posiadaczy, ale również dla dentystów. Próchnica zębów mądrości w większości przypadków nie kwalifikuje się bowiem do leczenia. Przede wszystkim, specyficzne ułożenie ósemek w jamie ustnej zwiększa ryzyko, że podczas ewentualnego zakładania wypełnienia nie zostanie zachowana konieczna w takich przypadkach suchość. To grozi z kolei próchnicą wtórną. Równie trudne jest leczenie kanałowe zębów mądrości. Po pierwsze – ich położenie utrudnia, a nieraz nawet uniemożliwia wgląd w komorę i wykonywanie ruchów narzędziami stomatologicznymi. Po drugie, ósemki są zębami zróżnicowanymi pod względem liczby oraz ułożenia kanałów zębowych. To sprawia, że lekarz w wielu przypadkach nie jest w stanie odpowiednio wypełnić kanałów. Dlatego próchnica zębów mądrości często kończy się ekstrakcją.

Kiedy jednak warto zainwestować w leczenie próchnicy zębów mądrości? Po konsultacji ze stomatologiem powinni się nad tym zastanowić pacjenci, którym brak również szóstki i siódemki. W tego typu sytuacjach próba utrzymania zęba mądrości może być jedyną szansą na wykonanie mostu protetycznego.

Media coraz częściej donoszą o przypadkach wyrzynających się zębów mądrości u starszych osób. Dlaczego słyszymy o takich przypadkach? – Wynika to z pojawienia się nowych metod protetycznych. Płyta protezy masuje dziąsło znajdujące się nad niewyrzniętym zębem. Z czasem, podczas tej stymulacji mechanicznej, ząb wyrzyna się – odpowiada dr Bartłomiej Nierzwicki, stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci Lekarz

Chociaż próchnicy można w większości przypadków zapobiegać, pozostaje ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Nieleczone ubytki są nie tylko źródłem bólu, ale mogą też negatywn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
1 lutego - światowy dzień gumy do żucia. Co trzeba wiedzieć o gumie? Pacjent

Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Sylwusia
Z zębami mądrości kojarzy mi się właściwie jedno - okropny ból podczas ich wyrzynania. Nie ma się co dziwić dzieciom, że tak płaczą w trakcie ząbkowania.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
elawalkowska
Leczenie próchnicy zębów mądrości rzadko ma sens, zwłaszcza, że większość ósemek właściwie wyrzyna się z próchnicą.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres