Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

Próchnica u dzieci: jest coraz gorzej

Bilans badań, jakie Fundacja Wiewiórki Julii przeprowadziła w roku szkolnym 2012/2013/2014, jest szokujący. Co trzecie przebadane przez Fundację dziecko nie posiada własnej szczoteczki do zębów. Blisko 30% przyznaje się do tego, że nie myje zębów regularnie, a 10% do tego, że nie myje ich wcale. Efekt? Prawie 90% dzieci w wieku od 7 do 17 roku życia choruje na próchnicę, w wielu przypadkach jest to próchnica wtórna.
Z raportu opartego na badaniach przeprowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii wynika, że problem próchnicy dotyczy odpowiednio:
– Dzieci w wieku 1,5 – 2 lat – 23%
– Dzieci w wieku 3  – 6 lat – 76%
– Dzieci w wieku 7 – 12 lat – 87%
– Dzieci w wieku 13 – 17 lat – 96%

Dodajmy w tym miejscu, że od 2012 roku w ramach programu "Podróże Julii" wolontariusze Fundacji przeprowadzili specjalistyczne zajęcia dotyczące profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia w ponad 100 szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach i przebadali przeszło 10 000 dzieci. Tak szeroka skala działania pozwoliła na przygotowanie raportu, który w rzetelny i miarodajny sposób obrazuje stan zdrowia jamy ustnej małych pacjentów.

Pesymistyczne wnioski
Pomimo zdecydowanie lepszych warunków w gabinetach dentystycznych, postępu nauki, bogacenia się społeczeństwa, coraz więcej Polaków choruje na próchnicę.

Przyczyn złego stanu uzębienia u przebadanych dzieci jest wiele:
– brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,
– niska świadomość prozdrowotna rodziców,
– brak środków na leczenie dzieci,
– utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych, źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna.

Zdaniem wolontariuszy Fundacji, podstawowym problemem jest niska świadomość prozdrowotna Polaków. Przeszło 60% mieszkańców naszego kraju powyżej 60 roku życia cierpi na całkowite bezzębie. Dorośli nie dbają o zęby i nie wpajają tego nawyku dzieciom, dlatego trudno się dziwić, że blisko 90% dzieci w Polsce ma przynajmniej jeden ząb wymagający natychmiastowego leczenia.

Ponadto większość rodziców jest przeświadczona, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, „bo i tak wypadną”. Dopiero po rozmowie z wolontariuszami Fundacji zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, jak duży wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka oraz stan zębów stałych ma kondycja zębów mlecznych. Próchnica to choroba zakaźna, od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z chorobami ogólnoustrojowymi, m.in. serca, oczu i nerek.


Przypomnijmy
Fundacja Wiewiórki Julii z jednej strony gromadzi środki umożliwiające zakup Dentobusów (autobusów z gabinetem i zespołem stomatologów), z drugiej – prowadzi akcję pomostową, polegającą na bezpłatnych badaniach zębów w polskich szkołach i przedszkolach. Wjazdy odbywają się dwa razy w tygodniu – w każdy czwartek lub piątek. Pobyt w poszczególnej placówce trwa jeden dzień i obejmuje szkolenia z prawidłowego szczotkowania. Tylko w 2013 roku wolontariusze Fundacji odwiedzili ponad 60 placówek i zdiagnozowali przeszło 5 000 dzieci.
Ponadto wolontariusze Fundacji leczą dzieci chore, niepełnosprawne, z domów dziecka czy ubogich rodzin, nie pobierając za swoje usługi żadnego wynagrodzenia.
Każda placówka – szkoła, dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - raport Wiewiórki Julii
Raport Wiewiórki Julii: 78% przebadanych dzieci ma próchnicę Lekarz

78% dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę. Te alarmujące wyniki badań przedstawiła Fundacja Wiewiórki Julii w podsumowaniu roku szkolnego 2015/2016. Był to czas bardzo pracowity dla wolontariuszy fundacji.Badania profilaktyczne w 5 województwach (93 s...

dziewczynka_nitkuje_zeby.jpg
Po co nitkować zęby Pacjent

Blisko 96% Polaków – bez względu na płeć i wiek – boryka się z chorobami zębów i jamy ustnej. Najczęstszym schorzeniem zębów jest oczywiście próchnica, ale spor......

computer-1149148_960_720.jpg
Placówki medyczne nie zdążą z EDM Lekarz

Zgodnie z raportem "Wyzwania IT ochrony zdrowia 2015-2017", przygotowanym przez firmę BMM, około 21% placówek medycznych nie zdąży dostosować się do wdrożenia Elektronicznej Dokumenta......

ROZWIŃ WIĘCEJ
mamusia_i_curunia_razem_myja_zabki.jpg
Kiedy dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne... Pacjent

Choć stomatolodzy i pediatrzy podkreślają, że o mleczne ząbki dziecka należy dbać równie troskliwie co o zęby stałe, wielu rodziców ignoruje te zalecenia. Efekt? Ponad połowa polskich tr......

brushing-teeth-787630_960_720.jpg
Jak myć zęby dzieciom? Pacjent

Prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej powinna być wpajana dzieciom już od najmłodszych lat. Pomoże ona uniknąć groźnych chorób jamy ustnej oraz bolesnych wizyt u stomatologa. Podpowiad......

1024px-Kind_beim_arzt.JPEG
Wracają książeczki zdrowia dziecka Lekarz

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy wzór książeczki zdrowia dziecka. Jest ona elementem dokumentacji medycznej, która ma umożliwić szybkie znalezienie informacji istotnych dla zdrowia ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres