Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Problemy z pobolewającym zębem podczas wakacji

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Problemy z pobolewającym zębem podczas wakacji

Problemy z pobolewającym zębem podczas wakacji

Co zrobić, gdy niedoleczony ząb rozboli nas akurat wtedy, gdy będziemy na urlopie? Jak postąpić w przypadku wypadnięcia tymczasowego opatrunku? – pytamy w imieniu pacjentów lek. stom. Annę Kercz z Centrum Stomatologii w Łodzi.

– Tymczasowe wypełnienia są stosowane przez stomatologów zwykle wtedy, kiedy leczenie zęba z różnych względów nie zostało jeszcze dokończone, np. ząb jest w trakcie leczenia kanałowego – wyjaśnia dr Anna Kercz. – Jeżeli leczenie kanałowe wymaga kilku wizyt, stomatolog zakłada materiał służący do zamknięcia ubytku w celu jego ochrony przed bakteriami i zanieczyszczeniami.

– Musimy mieć jednak świadomość, że trwałość tymczasowego opatrunku jest zdecydowanie mniejsza od stałego wypełnienia. Może więc się zdarzyć, że tymczasowe wypełnienie w czasie wyjazdu ukruszy się i stanie się nieszczelne lub – w najgorszym przypadku – całkowicie wypadnie. Niestety, istnieje również inna nieprzyjemna możliwość – pod tymczasowym wypełnieniem zacznie się rozwijać ostry stan zapalny, powodujący u pacjenta silne dolegliwości bólowe.

– Dlatego przed wyjazdem na urlop, zwłaszcza zagraniczny, najlepiej doprowadzić leczenie zęba do końca – tłumaczy dr Anna Kercz. – Jeżeli jednak jest to niemożliwe, warto w trakcie ostatniej wizyty przed wyjazdem spytać lekarza o ewentualne konsekwencje wypadnięcia opatrunku. Warto również poprosić o wskazówki, co możemy w takiej sytuacji zrobić, aby jednocześnie zminimalizować dolegliwości bólowe i nie zniweczyć skutków leczenia.

– Pacjenci bowiem – dodaje Anna Kercz – w przypadku wypadnięcia opatrunku często ratują się za pomocą różnych dziwnych sposobów, na przykład wkładają do otwartego zęba watę nasaczoną alkoholem, pokruszoną aspirynę, czosnek wymieszany z pieprzem, tabletki przeciwbólowe. Wydaje się im, że w ten sposób zahamują stan zapalny, tymczasem wiele z tych prowizorycznych „lekarstw” może tylko zaostrzyć zapalenie miazgi i stanowić pożywkę dla rozwoju bakterii.

– Dlatego zanim wyjedziemy na wakacje – tłumaczy dr Anna Kercz – poprośmy lekarza o notatkę z przebiegu dotychczasowego leczenia (jeśli wybieramy się za granicę – w j. łacińskim lub angielskim) oraz zabierzmy ze sobą na urlop aktualne zdjęcie rtg zęba. Takie postępowanie naprawdę może nam oszczędzić wielu kłopotów. Możemy również umówić się z lekarzem, iż w razie problemów z zębem, który jest w trakcie leczenia, będziemy mogli zadzwonić i poprosić o ewentualne instrukcje dotyczące dalszego postępowania.

W trakcie wyjazdu pamiętajmy również o następujących zasadach:
– zęby w trakcie leczenia kanałowego oraz do około 2 tygodni po zakończonym leczeniu mogą reagować na zmiany ciśnienia oraz być wrażliwe na nagryzanie. Taki ząb może też reagować silnym bólem podczas nurkowania lub podczas lotu samolotem – zjawisko to nosi nazwę barodontalgii lub aerodontalgii.
– ząb z tymczasowym opatrunkiem należy oszczędzać, jedząc i gryząc drugą stroną. Należy również uważać na twarde pokarmy i wyeliminować używanie gumy do żucia. Nie ma natomiast żadnych przeciwskazań co do szczotkowania takich zębów – dbamy o nie jak o wszystkie pozostałe, myjąc je minimum dwa razy dziennie.

– Wiele razy spotkałam się z pytaniem – dodaje z uśmiechem dr Anna Kercz – czy osoby mające tymczasowy opatrunek w zębie mogą jeść lody i słodycze. Natomiast panowie przede wszystkim pragną się dowiedzieć, czy alkohol, np. kilka piw dziennie, nie rozpuści takiej tymczasowej „plomby”. Pragnę w tym miejscu uspokoić wszystkich zainteresowanych – picie alkoholu ani jedzenie lodów nie ma żadnego wpływu na trwałość tymczasowego opatrunku. Jeżeli jednak przed leczeniem wystąpił ostry stan zapalny (manifestujący się silnym bólem, obrzękiem, gorączką) i lekarz po leczeniu zalecił antybiotyk – picie alkoholu jest absolutnie przeciwwskazane.

 

Co zrobić, gdy niedoleczony ząb rozboli nas podczas urlopu, wyjaśniała lek, stom. Anna Kercz z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Łodzi.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
RPO: są problemy z dostępem do opieki stomatologicznej Lekarz

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił ministrowi zdrowia najważniejsze problemy do rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia w związku z pandemią koronawirusa. Nie zabrakło wśród nich kwestii dotyczących stomatologii, m.in. dostępu do leczenia oraz fu...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym w raporcie RPP Lekarz

Zespół ekspertów pod kierunkiem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca opracował raport podsumowujący problemy pacjentów zgłaszane do Biura Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii SARS-CoV-2 od stycznia do września 2020 r. Opisano w nim obs...

leczenie endodontyczne - Dentonet.pl
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady Lekarz

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii Lekarz

Minął już kwartał, odkąd po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych przez pandemię COVID-19 gabinety dentystyczne na terenie Anglii mogą ponownie przeprowadzać standardowe leczenie. Wytyczne dotyczące przyjmowania pacjentów stomatologicznych z zachowani...

demencja - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym osób z Alzheimerem Lekarz

Choroby zębów i przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Tymczasem w Polsce opieka stomatologiczna nad osobami z Alzheimerem w praktyce nie istnieje. Udowodniono już związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-nac...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres