Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Preparat WhiteTime – tym razem pod lupą prokuratury

Brak komentarzy | Publikacja:
Preparat WhiteTime – tym razem pod lupą prokuratury

Preparat WhiteTime – tym razem pod lupą prokuratury

Zakwestionowany pół roku temu przez Sanepid oraz Inspekcję Handlową preparat do wybielania zębów stał się obiektem zainteresowania prokuratury.
Wracamy do sprawy sprzed kilku miesięcy – w listopadzie ubiegłego roku opisaliśmy zastrzeżenia, jakie w urzędnikach Sanepidu i Inspekcji Handlowej wzbudził WhiteTime, preparat do samodzielnego wybielania zębów, sprzedawany za pośrednictwem Allegro oraz strony internetowej producenta.
Niepokój Sanepidu wzbudził fakt, iż producent wybielacza nie przedstawił pełnej dokumentacji produktu, zwłaszcza wymaganego przez przepisy unijne raportu bezpieczeństwa. Natomiast według Inspekcji Handlowej na opakowaniu kosmetyku brakowało informacji o pełnym składzie preparatu, a dokładniej – o stężeniu nadtlenku wodoru. Ponadto dane dotyczące stężenia substancji aktywnej powinny zostać umieszczone na ulotce informacyjnej oraz na stronie internetowej producenta (wraz z ostrzeżeniem o potencjalnych przeciwwskazaniach oraz powikłaniach).
Kiedy wreszcie po kilku miesiącach zwłoki Sanepid otrzymał pełną dokumentację produktu, okazało się, że WhiteTime – ze względu na bardzo wysokie stężenie nadtlenku wodoru – w żadnym przypadku nie powinien trafić w ręce indywidualnych klientów. Przepisy unijne stanowią bowiem, iż preparaty do wybielania zębów o stężeniu od 0,1 do 6 proc. mogą być stosowane tylko i wyłącznie przez stomatologów.

Samodzielnie wybielasz zęby – zachowaj rozwagę!
Wielokrotnie na łamach naszego portalu nawoływaliśmy do rozwagi w stosowaniu preparatów wybielających przeznaczonych do domowego użytku. Niemniej jeszcze raz apelujemy do naszych Czytelników – nie kupujcie żeli wybielających przez internet, zwłaszcza gdy ich producentem jest  nieznana  nikomu firma!

Decyzję o wybielaniu zębów koniecznie skonsultujcie ze dentystą – poproście go o ocenę jamy ustnej, a także o wskazanie przyczyn przebarwień zębów (określenie czynników odpowiedzialnych za zmianę naturalnego koloru zęba umożliwia wybór najbardziej skutecznej metody leczenia).

Weźcie również pod uwagę następujące wskazówki:
– Wybielanie zębów zawsze powinna poprzedzać dokładna sanacja jamy ustnej. Czasami nawet małe zmiany, np. niewidoczne ubytki lub mikro pęknięcia szkliwa mogą spowodować uszkodzenie nerwu w wyniku oddziaływania preparatu.
– Produkty do wybielania oferowane przez firmy wysyłkowe zawierają standardowe nakładki na zęby, które nie mogą być dobrze dopasowane do każdego rodzaju uzębienia. To oznacza, że istnieje realne ryzyko nierównomiernego efektu wybielania – na zębach mogą się pojawić jaśniejsze i ciemniejsze plamy, które raczej nas oszpecą niż dodadzą uroku.
– W skrajnych przypadkach możemy doprowadzić do długotrwałej nadwrażliwości zębów, a nawet stanów zapalnych dziaseł w wyniku podrażnienia preparatem (niekiedy nawet może dojść do ich odbarwienia).
– Wybielanie jest absolutnie niewskazane w przypadku kobiet w ciąży oraz osób poniżej 14 roku życia.
– Przeciwskazaniem do zabiegu wybielania zębów są również niektóre choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, epilepsja, choroba Parkinsona).

Możliwe działanie niepożądane i powikłania, będace efektem samodzielnego wybielania zębów
– nadwrażliwość zębów,
– podrażnienie dziąseł (niekiedy również języka i warg – pieczenie, odbarwienia),
– zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych (przy metodzie nakładkowej),
– zmniejszenie odporności szkliwa na złamanie i ścieranie,
– przyszyjkowa resorpcja dziąseł,
– podrażnienie układu pokarmowego w przypadku połknięcia preparatu,
– negatywny wpływ środka wybielającego na wypełnienia (zmiana koloru wypełnień).

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

WUM-OIL - Dentonet.pl
WUM i OIL Warszawa razem w sprawie polityki stomatologicznej Lekarz

26 września br. Warszawski Uniwersytet Medyczny podpisał list intencyjny z Okręgową Izbą Lekarską im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie, którego celem jest doskonalenie dotychczasowej współpracy partnerskiej w obszarze dydaktyki i rozwoju oraz dzia...

Workflow Dzieniakowski
Razem osiągniemy więcej - zapraszamy na VI konferencję Asysdent! Asysta

Dobrze znany uczestnikom Asysdentu z poprzedniej edycji dr n. med. Tomasz Dzieniakowski spotka się z nami także w tym roku!Przypominamy, że szósta edycja Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych odbędzie się 27 kwietnia! Szczegóły, prog...

tłusty czwartek - Dentonet.pl
Tłusty czwartek pod lupą dietetyka - jeść pączki czy nie jeść? Asysta

Tłusty czwartek to jeden z dni tradycyjnie świętowanych w Polsce, wypadający według kalendarza chrześcijańskiego w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek obchodzony w tym roku 11 lutego rozpoczyna ostatn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczka - Dentonet.pl
Polska nie kupi maseczek ochronnych razem z krajami UE Lekarz

Polski rząd za późno dołączył do unijnego mechanizmu zakupu środków ochrony osobistej dla lekarzy i z tego powodu nie trafią one do naszego kraju – informuje „Gazeta Wyborcza”. Mechanizm wspólnych przetargów na zakup środków i wyrobów medycznych pow...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji