Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Prawda o „zdzierstwie” w praktykach stomatologicznych

Brak komentarzy | Publikacja:

Prawda o „zdzierstwie” w praktykach stomatologicznych

Ceny usług stomatologicznych w Polsce, świadczonych na podobnym jak na zachodzie Europy poziomie są znacznie zaniżone.

Nie mówię o usługach proponowanych w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które w znacznym odsetku przypadków są – niestety – na bardzo niskim i jak dotąd praktycznie na nieokreślonym poziomie.

Należy przy tym także wyraźnie zaznaczyć, że paradoksalnie ich standard i wartość są i tak wyższe od ustalonej za nie obligatoryjnie ceny, jaką płaci lekarzom monopolista ubezpieczeniowy – NFZ. To cena za kontrakt i iluzję stabilizacji w ramach „współpracy” z Funduszem.

Ta nienormalna sytuacja zaczęła się – i trwa – od czasu wprowadzenia reformy ochrony zdrowia i systemu kas chorych. Mam jednak nadzieję, że nadejdzie taka chwila, by ten stan rzeczy zmienić, a odpowiedzialnych pociągnąć do personalnej odpowiedzialności za jego istnienie.

Za co należy winić twórców fatalnego systemu?

· za świadome marginalizowanie postępowania profilaktycznego i zachowań prozdrowotnych, a więc znaczny wzrost kosztów leczenia w przyszłości,

· za znaczne pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej (i nie tylko) naszego społeczeństwa, poprzez ograniczenie dostępności do niskiej jakości świadczeń. Przykładem niech będzie dopuszczenie do stosowania (po kilku latach oczekiwania w kolejce !!!) jako trwałych uzupełnień protetycznych JEDYNIE akrylowych protez osiadających, w świetle aktualnej wiedzy medycznej uznawanych za błąd sztuki lekarskiej,

· za uniemożliwienie społeczeństwu dostępu do wyższego poziomu świadczeń, poprzez blokowanie możliwości działania i rozwoju dodatkowych ubezpieczycieli,

· za pozostały ogrom niekompetencji, marnotrawstwa i chaosu, jaki dotąd panuje w organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia ze środków publicznych.

Jeżeli do tego wszystkiego dodamy jeszcze istotne pogorszenie się kondycji finansowej większości społeczeństwa, to nie trudno przewidzieć, jakie są nastroje społeczne. Ktoś musi za to wszystko odpowiedzieć. Trzeba znaleźć kogoś, na kogo można skierować złość i niechęć społeczeństwa do panującego stanu rzeczy.

W tej sytuacji napaść na lekarzy stomatologów jaka znalazła się w brukowym piśmie „Fakt” w numerze z 17 czerwca br. zupełnie nie dziwi. Zaczęli mocno i „kompetentnie” -cyt.:- „Dentyści to zdziercy! Ich praca, materiały na plomby i narzędzia nie są drogie. Mogą leczyć taniej, ale wolą napychać sobie kieszenie.”

Nas, lekarzy takie rewelacyjne odkrycie przyczyny problemów stomatologicznych Polaków może tylko rozśmieszyć. Cóż innego możemy zrobić. Pacjenci jednak czytują takie „rewelacje”. Im biedniejsi tym chętniej a wieść gminna niesie dalej. Tak można obsmarowywać każdego i robi się to na codzień w wielu dziedzinach życia. Szczególnie zaś przed wyborami. Enuncjacje Faktu powinno się właściwie zbyć milczeniem, ale po tym, co sam wyżej napisałem spróbuję jednak trochę je skomentować.

Garść informacji dla mniej zorientowanych w realiach dotyczących naszej „działki” może być przydatna.

Czym różnią się polskie zęby od zębów innych nacji? Tym, że najczęściej są w dużo gorszym, bardziej zaawansowanym stanie zmian chorobowych,

a w związku z tym wymagają znacznie więcej wkładu pracy i materiałów do ich odbudowy.

W Polsce produkujemy z materiałów stosowanych w lecznictwie stomatologicznym jedynie nieliczne, proste preparaty i leki. Są w większości z  tzw. grupy materiałów pomocniczych, takich jak woski, gipsy, fleczer itp. marginalne wyroby. Technologie wytwarzania, badań i kontroli zasadniczych materiałów są bardzo skomplikowane i niezwykle kosztowne, na co stać jedynie niewiele naprawdę dużych koncernów produkujących komponenty i gotowe produkty.

Praktycznie więc leki i materiały stomatologiczne pochodzą z importu, stąd też ich godziwa wartość liczona jest w stosownej walucie.

Wartość podwyższona o opłaty pobierane przez fiskusa, różne „instytuty leków” i inne podobne instytucje przygotowane bardziej lub mniej do badania, ale bardzo „chętne” do dopuszczania tych artykułów do obrotu na terenie Polski – za słonymi, wielokrotnymi, za każdą dostawę opłatami .

Podwyższona także o marże handlowe hurtownika, detalisty, co również jest zrozumiałe, poza wygórowanymi nieraz ich wysokościami. W tej sytuacji nazwanie tych preparatów „tanimi” może tylko wywołać uśmiech politowania

z powodu kompletnego braku orientacji w poruszanym temacie.

Tak samo jak mówienie o jednakowej jakości (czytaj wartości) materiałów stosowanych do wykonywania wypełnień (cyt. -„czy plomba kosztuje 70 czy 200 zł. zrobiona jest z tego samego materiału. To co przepłacamy idzie do kieszeni stomatologa”).

Rozrzut jakości w obrębie jednego rodzaju materiału (a więc i cen) jest kilkukrotny. Sprzęt i wyposażenie praktyk w znacznym procencie wyprodukowane jest również w krajach o zdecydowanie innym poziomie zarobków i cen, które w tamtych realiach uznawane są również za bardzo wysokie. Za wszystko zapłacić więc muszą konsumenci a więc my, a dokładniej nasi pacjenci.

Dla niezorientowanych powiem, że średniej klasy tzw. fotel na którym siadają pacjenci i maszyneria która służy do „wiercenia „ a więc unit stomatologiczny (nic poza tym, ani autoklawy, ani dziesiątki innych urządzeń, sprzętów i narzędzi) to koszt zupełnie niezłego samochodu, a więc 50-60 tys. złotych.

A gdzie koszt pomieszczenia, mediów, personelu i setek innych „drobiazgów”, od których zależy skuteczność i jakość naszej terapii,

a co jeszcze ważniejsze – jej bezpieczeństwo?!

Prawdziwie tanio, nieprawda?! „Fakt” odkrywa swoim czytelnikom kolejną „ prawdę”, którą można sprawdzić samemu, wstępując do któregokolwiek z wielu sklepów z zaopatrzeniem medycznym i stomatologicznym, znajdujących się w każdym większym mieście.

Stąd dla każdego myślącego człowieka staje się jasne, że za wysokość cen usług takich jak stomatologiczne (o takim poziomie zaawansowania technicznego i technologicznego i przy realiach panujących w naszym kraju) z pewnością nie odpowiadają lekarze stomatolodzy.

Lekarze ci świadczą swoją, jakże ciężką, niszczącą zdrowie (bakteryjne aerozole, ostre, punktowe światło i nieustanna koncentracja wzroku, wymuszona pozycja ciała – zastoje krwi i przeciążenia, wibracje uszkadzające tkanki stawów i stresy oraz dziesiątki innych czynników usposabiających do różnych zwyrodnień ) pracę często za żałośnie niskie honoraria.

Tak, nie obawiam się tego powiedzieć znając koszty, jakie trzeba w usługę „włożyć” i patrząc na jej ostateczną cenę. Jest zaniżona głównie o nasze wynagrodzenie, a przynajmniej lwią jego część. Na niczym innym nie można zaoszczędzić – jeżeli chce się pracować tak, aby nie musieć często zmieniać nazwiska lub adresu funkcjonowania i pozostawać w zgodzie z własnym sumieniem i etyką zawodową. A to są podstawowi nasi „kontrolerzy”.

Oszczędzamy na wynagrodzeniu za naszą pracę dla przetrwania trudnego czasu , bo przecież większość z nas nie umie i nie wyobraża sobie, aby robić cokolwiek innego. Odbieramy nas naszym dzieciom, współmałżonkom, rodzinom, pracujemy kosztem zdrowia i czasu na odpoczynek. Ponosimy niemałe koszty naszego ciągłego podążania za wiedzą i zmianami we współczesnym lecznictwie.

Zaangażowaliśmy się w kredyty, pożyczki, zaryzykowaliśmy dorobek nieraz kilku pokoleń i nie pozostaje nam teraz nic innego jak obniżając nasze wynagrodzenie próbować utrzymać się na powierzchni i ratować, co się jeszcze uda. Usiłując zachować dostępność (coraz trudniejszą zresztą) do usług naszym pacjentom. Pozwalając zachować również poczucie bezpieczeństwa tym, którzy wybierając nas jako swoich lekarzy, obdarzyli najwyższym kredytem zaufania, powierzając własne zdrowie, odsłaniając lęki i strach.

Mówię tu o zdecydowanej większości tych z nas, którzy wybrali ten zawód a właściwie powołanie i trwają w nim, mimo tak niesprzyjającego klimatu.

Ten zawód można wykonywać tylko będąc entuzjastą, mając do niego zamiłowanie. Inaczej nie sposób go wykonywać dobrze.

Prawie wszyscy w Polsce zarabiamy za mało, zdecydowanie za mało. Nie upoważnia nas to jednak do zbiorowej bezmyślności i do ulegania populistycznym hasłom. Czegóż możemy oczekiwać tanio, prawie za darmo? Wytworu, wyrobu adekwatnej wartości. To w naszej branży oferuje już dzisiaj NFZ.

lek. stom. Wojciech Grabe

Przeczytaj w naszym serwisie:

DENTYŚCI TO ZDZIERCY – „Fakt” z 17 czerwca br.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych Lekarz

Poseł Waldemar Sługocki skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o działania, jakie planuje podjąć resort, by ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń medycznych w okresie pandemii COVID-19 – w tym do leczenia stomatologicznego. W int...

zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

marihuana - Dentonet.pl
USA: medyczna marihuana u pacjentów stomatologicznych Lekarz

W ostatnich latach istnieje coraz szersze przyzwolenie dla używania marihuany. Obecnie jest ona legalna w Kanadzie, części stanów USA, w Urugwaju, RPA oraz Gruzji. W innych państwach wciąż pozostaje nielegalna, ale jej stosowanie nie podlega już pena...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID 19
COVID-19: hełm dla pacjentów stomatologicznych Lekarz

Naukowcy i konstruktorzy nie ustają w wysiłkach, aby tworzyć urządzenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas pandemii COVID-19 oraz podobnych zagrożeń, jakie mogą pojawić się w przyszłości. W ten trend wpisuje się prototyp hełmu dla pacjentów g...

kobiety w stomatologii 850x566
UK: zarządy organizacji stomatologicznych nie dla kobiet? Lekarz

Tylko w 9 z 23 brytyjskich organizacji zrzeszających osoby związane zawodowo ze stomatologią kobiety stanowią przynajmniej połowę kadry zarządzającej. Tak wynika z raportu Narodowej Służby Zdrowia (NHS) dotyczącego nierównowagi płci w brytyjskich jed...

zatrudnianie dentystow
Samorząd o zatrudnianiu lekarzy dentystów w praktykach Lekarz

2 kwietnia br. weszła w życie uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej z 22 marca br. w sprawie przyjęcia projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o działalności leczniczej.W uchwale tej Naczelna Rada lekarska ponow...

rezydentury - Dentonet.pl
112 rezydentur w dziedzinach stomatologicznych jesienią br. Lekarz

Na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 października 2019 r.) minister zdrowia przyznał 4126 miejsc rezydenckich, z czego 112 dotyczy specjalizacji stomatologicznych.Miejsca rezydenckie dla dziedzin stomato...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

Brexit - Dentonet.pl
UK: niewygodna prawda o dyskryminacji w stomatologii Lekarz

Brytyjscy eksperci wzywają do podjęcia działań w celu poprawy równości w stomatologii. W Zjednoczonym Królestwie problem ten dotyczy nie tylko pacjentów, ale i personalu medycznego, a stał się szczególnie widoczny po Brexicie oraz podczas pandemii CO...

Mariusz Oboda
Nowe stanowiska we współczesnych praktykach stomatologicznych Lekarz

Lekarz prowadzący i opiekun pacjenta – to nowe stanowiska, które coraz częściej pojawiają się w praktykach stomatologicznych w Polsce. Czym zajmują się osoby na tych stanowiskach? Kim są? Odpowiada w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoj...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
Dynamiczny wzrost cen usług stomatologicznych Lekarz

Według danych GUS-u, w grudniu 2020 r. ceny w Polscy były średnio o 2,4% wyższe niż rok wcześniej. W listopadzie inflacja była na poziomie 3%. Wzrost cen napędzają przede wszystkim duże podwyżki za większość usług. W przypadku stomatologii wzrost cen...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji