Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pracodawcy dyskryminują dentystów i lekarzy rezydentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pracodawcy dyskryminują dentystów i lekarzy rezydentów

Pracodawcy dyskryminują dentystów i lekarzy rezydentów

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podmiot zatrudniający lekarza lub stomatologa rezydenta jest zobowiązany do pokrycia wydatków na obowiązkowe szkolenia. A często są one organizowane poza miejscem zamieszkania czy pracy, co dodatkowo generuje wydatki. Niestety pracodawcy odmawiają pokrycia kosztów dojazdów czy zakwaterowania. I zdaniem OZZL jest to dyskryminacją.

Praktyki niektórych pracodawców są dyskryminujące

Rezydent odbywający specjalizację jest zobowiązany do odbycia staży i różnych kursów. Można powiedzieć, że większość z nich odbywa się w innym mieście niż to, w którym mieści się placówka, z którą stomatolog rezydent ma podpisaną umowę o pracę.

Tymczasem pensja lekarza rezydenta za wykonywaną pracę, wystarcza  jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. A szkolenia, teoretycznie bezpłatne, w praktyce często oznaczją to, że ich koszty czyli np. bilety czy noclegi finansowane są przez współmałżonka czy rodziców. 

Koszty delegacji stomatologa rezydenta pokrywa pracodawca

Młodzi lekarze zwrócili się zapytaniem  do OZZL – czy mają prawo uzyskania od pracodawcy zwrotu kosztów delegacji poniesionych w związku z tymi szkoleniami. W wielu placówkach spotykają się bowiem z odmową wypłaty takich pieniędzy.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w odpowiedzi przygotował opinię prawną, która jednoznacznie wskazuje, że odmowa wypłacenia zwrotu kosztów oznacza naruszenie zasady równości w zatrudnieniu.

Z uwagi na to, że szkolenia i kursy stanowią integralną część rezydentury, a stomatolog czy lekarz w zakresie swojego wynagrodzenia podlega, jak każdy inny pracownik – przepisom prawa pracy, to przysługują mu zatem wszelkie składniki i dodatki na zasadach zgodnych z Kodeksem pracy.

OZZL chce pomóc lekarzom i stomatologom rezydentom

Jednocześnie OZZL zaleca rezydentom, którzy chcą uzyskać od swojego pracodawcy zwrot kosztów poniesionych na szkolenia wystąpienie do dyrekcji i dołączenie przygotowanej przez związek opinii prawnej.

Związkowcy obiecują także pomoc i sfinansowanie obslugi prawnej w wypadku, gdy któryś z rezydentów po odmowie, będzie chciał wystąpić do sądu pracy z pozwem o tę wypłatę.

ab

źródło: ozzl.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres