Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Praca do utraty sił. Rośnie liczba przepracowanych lekarzy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Praca do utraty sił. Rośnie liczba przepracowanych lekarzy

Praca do utraty sił. Rośnie liczba przepracowanych lekarzy

Wielu lekarzy pracuje nawet ponad 400 godzin w miesiącu – stwierdza Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Najgorsza sytuacja panuje na SOR-ach. W jednym z nich rekordzista wypracował 365 nadgodzin przy 150-godzinnym kodeksowym limicie.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, kontrole przeprowadzone przez PIP w ubiegłym roku wykazały, że pracownicy szpitalnych oddziałów ratunkowych pracują tak długo, że zagraża to ich zdrowiu, a nawet życiu (przypomnijmy w tym miejscu przypadek 52-letniego anestezjologa z Głubczyc, który zmarł z przepracowania podczas dyżuru pełnionego piątą dobę z rzędu). Regułą jest praca trwająca kilkadziesiąt godzin, 24 godziny na dobę.

Z danych inspekcji wynika, że aż połowa oddziałów ratunkowych nie udziela pracownikom należnego dobowego odpoczynku (11 godz.). Co trzeci SOR zleca pracę powyżej dobowej (8 godz.) i tygodniowej (48 godz. z nadgodzinami) normy.
W praktyce czas pracy danej osoby może być znacznie dłuższy, ponieważ lekarze często są zatrudnieni w wielu jednostkach, zwykle na kontraktach o świadczenie usług.

Ile pracują dentyści?
Wszystko zależy od tego, czy udzielają świadczeń w ramach kontraktu z NFZ czy działają na własny rachunek oraz czy są zatrudnieni na umowę o pracę czy też wykonują świadczenia w ramach kontraktów.

Przychodnie, poradnie czy gabinety stomatologiczne, które wykonują świadczenia w ramach NFZ, muszą dostosować się do wymogów Funduszu dotyczących limitu czasu przepracowanego w ramach etetu przeliczeniowego. Natomiast w przypadku placówek samodzielnych nie obowiązują żadne regulacje. Jeżeli stomatolog ma siłę i ochotę, może pracować codziennie nawet po 10-12 godzin, wliczając w to dni wolne od pracy i święta oraz godziny późnowieczorne.

Jak wielu lekarzy dentystów podejmuje ryzyko zbytniego obciążenia pracą, nie do końca wiadomo. Najczęściej problem przepracowania dotyka młodych stomatologów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. To właśnie oni biorą na siebie większą liczbę obowiązków, jeśli tylko istnieje możliwość zarobienia większych pieniędzy. Drugą dużą grupą "przepracowanych" są właściciele prywatnych gabinetów. Wielu z nich spędza w gabinecie minimum 10 godzin dziennie, lecząc pacjentów, a po pracy zajmuje się sprawami administracyjnymi i organizacyjnymi.

W związku ze zbliżającymi się zmianami w dyrektywie UE dotyczącej tygodniowego czasu pracy Komisja Młodych Lekarzy i Ośrodek Studiów, Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej zwróciły z prośbą o wypełnienie dobrowolnej ankiety dotyczącej czasu pracy lekarzy i lekarzy dentystów. Wyniki ankiety pozwolą na uzyskanie bardziej obiektywnych danych o czasie pracy lekarzy dentystów, dlatego gorąco zachęcamy naszych Czytelników do jej wypełnienia. Ankieta jest anonimowa – dane podawane przez lekarzy nie są zapisywane w systemie i służą jedynie do celów weryfikacyjnych.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory szyi i głowy - Dentonet.pl
Lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi Lekarz

"1 przez 3" – sposobem na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Jeden z objawów, takich jak utrudnione przełykanie czy ból języka, trwający dłużej niż trzy tygodnie to powód do konsultacji ze specjalistą. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, l...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Dentyści boją się koronawirusa i utraty możliwości pracy Lekarz

Jeden z bloków tematycznych przeprowadzonej przez NRL wśród lekarzy dentystów ankiety dotyczył ogólnego stanu podmiotów leczniczych w stomatologii w dobie koronawirusa. Jak się okazuje, największym problemem dla ankietowanych jest zagrożenie zdrowia ...

Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych Asysta

W okresie pandemii pracownicy służby zdrowia w USA borykają się z szeregiem wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Są m.in. narażeni na większe – niż ogół społeczeństwa – ryzyko wystąpienia depresji. Do takich wniosków doszedł zespół psycholożek ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres