Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Politechnika Wrocławska: powstała szybka w montażu śluza do dezynfekcji

Publikacja:
Politechnika Wrocławska: powstała szybka w montażu śluza do dezynfekcji

Politechnika Wrocławska: powstała szybka w montażu śluza do dezynfekcji

Śluzę służącą do dezynfekcji personelu medycznego opiekującego się osobami zakażonymi koronawirusem skonstruowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym.

Konstrukcja, która ma zapewnić personelowi medycznemu lepszą ochronę przed zakażeniem jest szybka w montażu i stosunkowo tania. Śluza – jak podkreślił dr inż. Gustaw Sierzputowski z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej – ma stanowić lepszą barierę ochronną niż na przykład stosowane kurtyny paskowe.

Na samym początku założyliśmy, że całkowity koszt przygotowywanej śluzy nie może przekroczyć 2 tys. zł. W ramach tej kwoty chcieliśmy osiągnąć jak najlepszą ochronę pracowników szpitala przed roznoszeniem się koronawirusa – powiedział Sierzputowski, cytowany w komunikacie Politechniki Wrocławskiej.

Pomysł na skonstruowanie śluzy powstał po rozmowach wrocławskich naukowców z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Wskazał on na konieczność opracowania zabezpieczeń w placówkach niebędących szpitalami zakaźnymi, a które przyjmują pacjentów z COVID-19.

Śluza zbudowana jest z aluminiowych profili rowkowych, a jej ściany wykonano z poliwęglanu komorowego. Dr inż. Sierzputowski podkreślił, że elementy służące do jej budowy dostępne są w niemal każdym sklepie budowlanym, a zamontowanie śluzy zajmuje niespełna trzy godziny.

Instalacja dzieli przestrzeń na dwa pomieszczenia – „czyste” i „brudne”. Oddzielone są one szczelnie zamykanymi drzwiami. Dezynfekcja przeprowadzana jest dwukrotnie – w pomieszczeniu „brudnym” i „czystym”. W miejscu, w którym pomieszczenie „brudne” łączy się z salą chorych, zamontowany został dodatkowo kołnierz z gumy, który przyczepia się do ściany, zapobiegając tym samym roznoszeniu wirusa.

Obecnie naukowcy prowadzą badania, które pozwolą ocenić skuteczność śluzy. – Przygotowujemy specjalną zawiesinę, wykorzystując przy tym zupełnie niegroźne dla człowieka bakterie Micrococcus Luteus. Powstały bioaerozol rozpylamy w zdezynfekowanym wcześniej pomieszczeniu, a następnie pobieramy próbki do mikroanalizy powietrza. Dzięki temu możemy zbadać, jak bakterie roznoszą się w powietrzu w poszczególnych etapach przechodzenia przez śluzę – powiedziała Justyna Molska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Pojazdów.

Instalacją zainteresowany jest szpital w Legnicy oraz Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu. Jeśli badania z użyciem bioaerozolu przebiegną pomyślnie, to nie jest wykluczone, że śluza trafi na testy do legnickiego szpitala już w przyszłym tygodniu – informuje Politechnika Wrocławska.

Naukowcy zapowiadają, że po wykazaniu skuteczności instalacji jej projekt zostanie udostępniony za darmo wszystkim zainteresowanym.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot. Politechnika Wrocławska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Gra terenowa na targach KRAKDENT 1
Czy wiesz już wszystko o prawidłowej dezynfekcji rąk? Lekarz

Ponad 800 osób – lekarzy dentystów, studentów stomatologii, techników dentystycznych, asystentek i higienistek stomatologicznych – podczas targów Krakdent 2022 odwiedziło stoisko firmy Ecolab w ramach gry Dentoexpress. Zadaniem uczestników gry było p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Robo UV
Robo-UV – innowacyjny robot do dezynfekcji szpitali Lekarz

Robo-UV – maszyna opracowana przez firmę City Robotics, której współzałożycielem jest Deepjyoti Nath, pochodzący z Indii student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego – powstał z myślą o dezynfekcji pomieszczeń. Używ...

NIL
Powstała Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej Lekarz

21 wybitnych osobowości świata medycznego powołanych zostało do Rady Ekspertów utworzonej przez Naczelną Radę Lekarską. Założeniem tej inicjatywy jest merytoryczne wzmocnienie głosu środowiska lekarskiego i działań samorządu związanych z ulepszaniem ...

środki do dezynfekcji - Dentonet.pl
Polacy w pandemii przyzwyczaili się do dezynfekcji rąk Asysta

Pandemia zmieniła zwyczaje higieniczne Polaków. Ponad połowa korzysta ze środka dezynfekującego po umyciu rąk, najczęściej robimy to po powrocie do domu, po wizycie u lekarza lub w szpitalu. 43% nosi przy sobie taki preparat, a dwie trzecie używa go ...

dezynfekcja UV
PG: powstaje niedrogi system dezynfekcji pomieszczeń Asysta

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zgłosili do Urzędu Patentowego oparty na promieniowaniu UV system dezynfekcji sal wykładowych, laboratoriów, sklepów i innych pomieszczeń. Ultrafioletowa świetlówka wmontowana zwykłą oprawę automatycznie włącza się, ...

antyalergiczna pasta do zębów - Dentonet.pl
USA: powstała specjalna pasta do zębów dla alergików Asysta

Prof. William Reisacher, dyrektor kliniki alergologii w New York-Presbyterian Hospital, jakiś czas temu zakończył prace nad antyalergiczną pastą do zębów. W badaniu wzięli udział dorośli ochotnicy, u których zdiagnozowano alergię m.in. na sierść, ku...