Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Powikłania po wyrwaniu zęba

Brak komentarzy | Publikacja:
Powikłania po wyrwaniu zęba

Powikłania po wyrwaniu zęba

Ekstrakcja, przez pacjentów nazywana potocznie "wyrwaniem zęba", jest zabiegiem chirurgicznym o stosunkowo niewielkim stopniu skomplikowania. Jednak w niektórych przypadkach ten rutynowo wykonywany zabieg dentystyczny może nastręczać stomatologowi wiele problemów. Ich źródłem może być np. anatomiczna budowa zęba (nieprawidłowy kształt korzenia), nietypowe ułożenie zęba w szczęce lub częściowe wyrżnięcie się zęba. W takich sytuacjach pacjent najczęściej trafia w ręce chirurga szczękowego, który posiada doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.
Niestety, każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań. Jednym z nich – choć na szczęście zdarzającym się dość rzadko – jest pozostawienie ciała obcego w ranie pozabiegowej.

Badania przeprowadzone w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej UM w Łodzi wykazały, iż do najczęstszych ciał obcych znajdowanych w zagojonych zębodołach należą narzędzia kanałowe i wiertła stomatologiczne pozostawione w tkance kostnej i w przestrzeniach anatomicznych części twarzowej czaszki. W dalszej kolejności stwierdzono części korony usuniętego zęba, fragmenty korzeni, wypełnienia amalgamatowe i – w naprawdę sporadycznych przypadkach – ułamane podczas zabiegu fragmenty narzędzi chirurgicznych (dzioby dźwigni, kleszczy lub łyżeczek zębodołowych). Warto w tym miejscu stwierdzić, że obserwacje łódzkich naukowców niemal idealnie pokrywały się z wynikami badań, które zostały przeprowadzone w innych ośrodkach medycznych.

Usunąć czy zostawić?
Bardzo często ciało obce, pozostawione w zębodole po usunięciu zębów, nie daje żadnych dolegliwości bólowych i jest wykrywane przypadkowo na zdjęciach rentgenowskich. W takim przypadku chirurdzy stoją na stanowisku, że należy je zostawić w spokoju (zwłaszcza wówczas, gdy próba ich usunięcia mogłaby doprowadzić do dużego uszkodzenia tkanek lub wiązałaby się z możliwością wystąpienia kolejnych powikłań).

Niekiedy jednak pozostawione ciało obce utrudnia gojenie się zębodołu oraz powoduje silne dolegliwości bólowe. W badaniu klinicznym zębodół jest wypełniony żywo czerwoną, silnie unaczynioną tkanką (czyli tzw. bujającą ziarniną), która jest wrażliwa na dotyk i często ropieje. Aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego, należy wówczas ciało obce usunąć, a następnie dokładnie oczyścić ranę.

Jednak od czasu do czasu chirurdzy mają do czynienia z bardziej niecodziennymi i trudnymi do zdiagnozowania powikłaniami, wynikającymi z niepoprawnie przeprowadzonej ekstrakcji. Jeden z takich ekstremalnych przypadków opisali specjaliści z Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej UM w Warszawie. Do kliniki przyjęto pacjentkę, która przez 2 lata była leczona z powodu ograniczonego odwodzenia żuchwy. Po wykonaniu badania TK części twarzowej czaszki zaobserwowano u pacjentki podłużne zwapnienie, które mogło być niewielką zmianą nowotworową. Jednak w trakcie zabiegu lekarze ze zdumieniem odkryli, iż przyczyną zaburzeń ruchomości żuchwy był korzeń zęba – pozostawiony podczas wykonanej dwa lata wcześniej ekstrakcji. Niezauważony przez stomatologa korzeń przemieścił się do tkanek miękkich, a następnie emigrował do przestrzeni podskroniowej, dając w międzyczasie takie objawy, jak zaburzenia czucia twarzy, zaburzenia zgryzu, a w końcowej fazie – problemy z szerszym otwieraniem ust i poruszaniem żuchwą.

Na szczęście, częstotliwość występowania tego typu powikłań jest szacowana na około 4%. W pozostałych przypadkach ekstrakcje zębów przebiegają bez wiekszych problemów, powodując jedynie niewielkie i szybko ustępujące dolegliwości.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyzębie - Dentonet.pl
Stan zdrowia przyzębia wpływa na powikłania COVID-19 Lekarz

Zależność pomiędzy chorobami przyzębia a schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym chorobami układu krążenia, jest znana od lat i znakomicie opisana w literaturze medycznej. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez zespół badaczy z USA wskazuje, że nielec...

powikłania po skalingu - Dentonet.pl
Powikłania po skalingu a roszczenia wobec higienistki Asysta

Każda higienistka stomatologiczna prowadząca własny gabinet higieny musi mieć świadomość, że – podobnie jak lekarz, pielęgniarka, położna czy inna osoba wykonująca zawód medyczny – jest narażona na roszczenia pacjentów, u których mogą pojawić się pow...

Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji