Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rana po zszyciu zatoki stale się otwiera

Ponad 2 miesiące temu wyrwano mi górną szóstkę i okazało się, że była połączona z zatoką. Jeszcze tego samego dnia chirurg zszył tę zatokę, po tygodniu ściągnął szwy i było wszystko dobrze, aż po 3 tygodniach wróciłam do niego, bo zszyta rana po części się otworzyła. Ponownie zostało to zszyte i tak samo stało się mi to jeszcze dwa razy. Za każdym razem po ściąganiu szwów jest w porządku i wracam z tym samym problemem, że rana zatoki puszcza.
Tak więc byłam szyta już 3 razy, a w tej chwili znów jest ten sam problem, że po średnio 2 lub 3 tygodniach od ostatniego szycia rana się otwiera i powietrze przez nie przelatuje, a nawet gdy płukałam zęby, woda wylewała się nosem. Jestem przerażona kolejnym 4 szyciem i proszę mi podpowiedzieć, co może być tego przyczyną i dlaczego tak się dzieje. Nie robię nic szczególnego, nie uprawiam sportów, nie dźwigam ciężkich rzeczy, nawet tą stroną nie gryzę, a rana wciąż puszcza. Myślałam, żeby zasięgnąć porady u innego chirurga, ale u tego zapłaciłam raz a dobrze i następne wizyty mam w ramach reklamacji, a gdybym miała iść do innego, na pewno znów musiałabym zapłacić, a na to mnie nie stać. Tak więc bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc i z góry dziękuję.


W zaistniałej sytuacji nie ma innego wyjścia jak ponowna operacja przetoki ustno-zatokowej. W postępowaniu pooperacyjnym proponuję unikać dmuchania nosa przez 2-3 tygodnie.
Inna kwestia: lekarz nie może dać gwarancji na pacjenta i przewidzieć jego reakcji na zabieg, nie odpowiada za problemy z gojeniem i inne następstwa zabiegu, co oznacza, że nie można mówić tu o reklamacji – jest to jedynie dobra wola lekarza i troska o Pani problem. Postępowanie lekarskie ma cechy starannego działania, a nie umowy o dzieło.
Może jednak celowym byłoby poszukanie innego chirurga szczękowo-twarzowego, z odpowiednim doświadczeniem.