Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Obawiam się podniesienia zatok i wstawienia implantów

Mam dylemat w związku z podniesieniem zatoki i implantacją.10 lat temu straciłam dwie górne czwórki, czego rezultatem było wstawienie mi mostów 3-punktowych. Po 5 latach jeden z mostów odpadł i wtedy zdecydowałam się na implant i koronki. Co do drugiej strony to most się trzyma, aczkolwiek jest mało estetyczny i źle zrobiony. Może w każdej chwili odpaść jak ten pierwszy. Zasugerowano mi w to miejsce również implant, ale niestety brakuje tam odpowiedniej kości i trzeba podnosić zatokę. Koszty są ogromne i przy tym boję się samego zabiegu, bo wykonywany jest pod narkozą. Dodatkowo czeka mnie czyszczenie kanału (5-tki) jednego z oszlifowanych zębów, na którym ten most trzyma się. Jestem zdezorientowana, bo protetyk wcześniej radził mi tylko zmienić ten drugi most na nowszy i lepszy. Mówił, że jest wiele problemow z zatoką po jej podniesieniu. Wspominał coś o nawracających infekcjach, polipach etc., a rok później po konsultacji i namowie z Panią implantolog, z którą współpracuje zaczął mnie namawiać na podniesienie zatoki i na implant.

Jest jeszcze inna rzecz, która mnie martwi. Chirurg szczękowy mówił mi, że sama narkoza bardzo osłabia zęby i jak mi podniosą zatokę i wstawią implant, to na pewno mi on się nie przyjmie. Od dwóch lat choruje na drożdżyce (grzyby) i miewam częste infekcje w jamie ustnej. Nie jestem przekonana co do tego zabiegu, choć zależy mi na jak najlepszym rozwiązaniu.


Nie ma statystycznych różnic w występowaniu stanów zapalnych zatoki u pacjentów z podniesionym dnem zatoki oraz u tych pacjentów, których zatoki nie były poddane jakiejkolwiek chirurgicznej ingerencji. Zabieg podniesienia zatoki oraz implantacji jest standardową procedurą stomatologiczną i nie jest obarczony większym ryzykiem niż np. usunięcie zęba czy leczenie kanałowe.
Pomimo że nie ma żadnych przesłanek naukowych, które mówią o negatywnym wpływie narkozy na stan uzębienia, zabiegi implantacji (oraz odbudowy kości, w tym zabieg podniesienia dna zatoki), ze względów bezpieczeństwa pacjenta, powinny być przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby wprowadzania pacjenta w stan narkozy. Natomiast każda narkoza jest związana z pewnym ryzykiem oraz ze znacznym obciążeniem organizmu i powinna być unikana w tych sytuacjach, kiedy możliwe jest osiągnięcie anestezji za pomocą środka znieczulającego podanego miejscowo. Przed przeprowadzeniem zabiegu podniesienia dna zatoki lub wprowadzenia implantów należy rozwiązać problem infekcji grzybiczej. Na początek proponuję badania krwi pod kątem ilości przeciwwciał.