Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy ząb po powtórnym leczeniu kanałowym powinien boleć?

Bardzo proszę o odpowiedź, jak długo może i czy w ogóle powninien boleć ząb po wykonanym powtórnym leczeniu kanałowym. Miałam ponad miesięc temu usuwaną dolną szóstkę. Ponieważ sąsiednia martwa piątka była, jak się okazało na zdjęciu Rtg, niewypełniona do końca, zdecydowałam się na jej ponowne przeleczenie. Po ustąpieniu znieczulenia ząb bardzo bolał. Teraz stopniowo – a jestem już 4 dni po zabiegu – ból ustąpił, ale ząb jest nadal wrażliwy na ostukiwanie. Na zdjęciu widoczna jest ta 5 jeszcze przed powtórnym reendo.

 


Wydaje mi się, że konieczna jest dodatkowa diagnostyka, tym bardziej jeśli chodzi w przyszłości o uzupełnienie braku trzonowca implantem. Zdjęcia rtg są płaskie, brak im trzeciego wymiaru, a więc nie widzimy wszystkich szczegółów w przypadku skomplikowanej anatomii danej okolicy. W tej chwili możemy skanować kość z wielką dokładnością.

Przykład: dolegliwości ze strony czwórki u góry po lewej stronie – ząb leczony kanałowo – widoczny biały ślad w kanale.
Na zdjęciu panoramicznym wygląda to tak:

 

 

 

Po wykonaniu mikrotomografii w jednym rzucie podobnie jak na zdjęciu u góry:

 

 

 

W innym przekroju już widać więcej:

 

 

 

Po prostu jeden z kanałów został pominięty i nie został wypełniony, co widać dokładnie w rzucie bocznym:

 

 

 

Oczywiście pokazuję w ten sposób, jak można rozwiązywać różne sytuacje, to nie musi w Pani przypadku mieć takiego samego charakteru. Być może wystarczy jeszcze bardziej poszerzyć kanał, być może ze względu na anatomię trzeba zrobić resekcję (to też wymaga odpowiedniej procedury). Wielką pomocą w trudnych przypadakch jak również w implantologii jest taka diagnostyka. Przykład implantologiczny z takiej analizy jeśli chodzi o idealny dobór implantu – szerokość-odległość bezpieczna od nerwu itd: