Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czy stomatolog postąpił prawidłowo wyrywając mi martwego zęba podczas jego zapalenia?

Moje pytanie dotyczy usunięcia martwego zęba w trakcie, kiedy było zapalenie. Czy nie szło tego zęba uratować i czy stomatolog postąpił prawidłowo po wyrwaniu nie przepisując antybiotyku?


Można usuwać zęby martwe w stanie zapalnym. Stan zapalny może być wskazaniem do ekstrakcji. O tym czy ząb można było wyleczyć, teraz trudno powiedzieć. Każdy przypadek jest inny, różne są też zdolności dentystów. Nie jestem w stanie korespondencyjnie bez zbadania zęba i rtg określić szans na wyleczenie. Następnym razem proponuję przed podjęciem decyzji o usunięciu skonsultować problem z kilkoma dentystami. Stan zapalny zazwyczaj da się wyciszyć (nie wyleczyć) antybiotykiem i jest czas na poszukiwanie właściwego postępowania z zębem.
Co do antybiotyku po usunięciu – też nie ma nakazu podawania każdemu pacjentowi obligatoryjnie antybiotyku. Wręcz jest odwrotnie. Wszystkie autorytety zalecają ograniczać stosowanie antybiotyków. Zazwyczaj antybiotyki wprowadza się w razie problemów z gojeniem. U osób z chorobami ogólnoustrojowymi jak np. cukrzyca, choroby zastawek serca należy wziąć antybiotyk na 3 dni przed ekstrakcją. Osobom zdrowym nie podaje się antybiotyku.