Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Poproś stomatologa o dokładne badanie!!!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Poproś stomatologa o dokładne badanie!!!

Poproś stomatologa o dokładne badanie!!!

Pamiętajmy, iż warunkiem skutecznego leczenia stomatologicznego jest postawienie prawidłowej diagnozy, opartej na dokładnym badaniu podmiotowym oraz przedmiotowym.


– Badanie podmiotowe sprowadza się do rozmowy z pacjentem. Sumiennie przeprowadzony wywiad lekarski w formie ankietowej pozwala na szybkie uzyskanie dokładnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, a jednocześnie jest dla niego mniej krępujący – wyjaśnia Tomasz Maria Kercz, lek. stom. z Centrum Stomatologicznego w Łodzi. – Natomiast badania przedmiotowe przeprowadzamy oglądając, dotykając, osłuchując i opukując pacjenta.


– Warto w tym miejscu podkreślić – dodaje dr Tomasz Kercz – iż badanie przedmiotowe posiada szczególne znaczenie nie tylko w aspekcie planowanego leczenia stomatologicznego. W wielu przypadkach to właśnie lekarz dentysta jako pierwszy dostrzega niepokojące objawy, które mogą sugerować rozwój wielu ciężkich chorób, w tym również raka jamy ustnej. Tak więc badanie przedmiotowe w gabinecie stomatologicznym absolutnie nie powinno się ograniczyć do pobieżnego obejrzenia zębów, lecz umożliwić lekarzowi zebranie informacji istotnych z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta.


Niestety, w praktyce wielu stomatologów z różnych względów nie wykonuje badań zewnątrz- oraz wewnątrzustnych – podsumowuje swoją wypowiedź dr Tomasz Kercz. – Również pacjenci nie są świadomi, jak wiele zależy od dokładnego badania. W efekcie obie strony często popełniają grzech zaniechania, który dla wielu chorych może mieć naprawdę tragiczne konsekwencje.


Badania zewnątrzustne – co to takiego?
Badanie zewnątrzustne składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog ocenia symetrię twarzy pacjenta. Następnie sprawdza, czy na jego skórze nie pojawiły się niepokojące zmiany (np. guzki, zmiany barwnikowe, pęknięcia lub owrzodzenia). Zwraca również uwagę na takie czynniki, jak drożność nosa, ujście nerwu trójdzielnego, zabarwienie skóry. Wreszcie poddaje dokładnej ocenie źrenice (ich szerokość, symetrię i reakcję na światło) oraz bada dynamikę górnej i dolnej wargi, wielkość, twardość oraz przesuwalność węzłów chłonnych i funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.


Natomiast badanie wewnątrzustne polega na wzrokowej i dotykowej ocenie stanu warg pacjenta, wyglądu języka i błony śluzowej policzków, wyglądu i wysklepienia podniebienia, a także barwy i tkliwości dziąseł. W ostatnim etapie badania przedmiotowego stomatolog ocenia wygląd i kształt łuków zębowych i – dopiero w tym momencie – diagnozuje stan zdrowia zębów pacjenta.


W wielu przypadkach postawienie prawidłowego rozpoznania jest możliwe dopiero po wykonaniu badań dodatkowych, takich jak pantomograficzne zdjęcie zębów lub badanie tomograficzne CTBC twarzoczaszki.

O tym w jaki sposób powinno przebiegać wstępne badanie pacjenta, opowiadał lek. stom. Tomasz Maria Kercz z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Łodzi.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG - Dentonet.pl
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

Turcja - Dentonet.pl
Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne! Lekarz

Tureckie ministerstwo zdrowia włączyło się w akcję informacyjną skierowaną do pacjentów. Ma ona przekonać, że leczenie stomatologiczne, pomimo wysokiej, przekraczającej ćwierć miliona przypadków liczby zachorowań na COVID-19, nie stwarza zagrożenia. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kto do lekarza stomatologa bez kolejki? NFZ przypomina Lekarz

NFZ przypomina pacjentom i prowadzącym placówki medyczne współpracujące z funduszem o uprzywilejowanej grupie pacjentów, którzy ze świadczeń opieki zdrowotnej mogą korzystać poza kolejnością. Informacja o tym fakcie musi być umieszczona w widocznym m...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres