Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ponad 90% chorych na raka i na serce paliło papierosy

Publikacja:
Ponad 90% chorych na raka i na serce paliło papierosy

Ponad 90% chorych na raka i na serce paliło papierosy

Około 94% pacjentów onkologicznych i kardiologicznych paliło przed diagnozą papierosy tradycyjne, większość z nich nałogowo – wynika z najnowszego badania ankietowego Fundacji To Się Leczy. Co więcej, aż 57% chorych na raka i 66% chorych na serce kontynuuje palenie papierosów po diagnozie. Chorzy ci potrzebują wsparcia, aby zerwać z nałogiem – napisano w raporcie z badania.

Jak przypomina Fundacja To Się Leczy, w ostatnich czterech latach odsetek Polaków deklarujących palenie tradycyjnych papierosów niepokojąco rośnie – aktualnie pali około 8 mln osób w naszym kraju (czyli 29% dorosłej populacji).

U osób palących papierosy znacząco wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego, zawałów mięśnia sercowego, udarów oraz schorzeń onkologicznych, w tym przede wszystkim raka płuca, ale również raka pęcherza moczowego, krtani, nerki, żołądka oraz trzustki i innych.

Skala i niekorzystne wzory palenia tytoniu w Polsce doprowadziły do epidemii chorób cywilizacyjnych i pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa polskiego – podkreślają autorzy raportu. W konsekwencji co najmniej 70 tys. osób umiera w naszym kraju co roku z powodu chorób odtytoniowych, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia czy choroby układu oddechowego.

Badanie na grupie 224 pacjentów

W najnowszym badaniu ankietowym, które przeprowadzono w dniach 8-22 maja, udział wzięły 224 osoby, z czego 212 zostało zweryfikowanych jako pacjenci z chorobami układu krążenia i nowotworami.

Okazało się, że aż 94,8% pacjentów z chorobą nowotworową paliło papierosy tradycyjne przed diagnozą, podczas gdy w grupie pacjentów z chorobą serca odsetek ten wynosił 94,6% Większość robiła to w sposób nałogowy, czyli codziennie.

Po diagnozie papierosy pali wciąż 57,7% chorych na nowotwory i 66,1% pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ponad połowa z nich pali kilkanaście papierosów dziennie i więcej.

Tymczasem osoby z obu tych grup są szczególnie wrażliwe na konsekwencje palenia tytoniu. Na przykład, efektywność leczenia onkologicznego zmniejsza się o około 15% jeśli pacjent kontynuuje palenie. Przyczynia się ono także do występowania większej liczby skutków ubocznych i działań niepożądanych, do trudności w gojeniu ran czy zwiększenia odczynu popromiennego. U osób leczonych operacyjnie z powodu raka płuca palenie papierosów zwiększa ryzyko dodatkowo powikłań infekcyjnych, przetok oskrzelowo-opłucnowych i niepowodzenia chemioterapii wynikających z lekooporności lub wahań stężeń leków.

Pacjenci potrzebują pomocy w walce z nałogiem

Jak podkreślają eksperci Fundacji, statystyki te wskazują, że wśród pacjentów, którzy mają problem z uzależnieniem od palenia tytoniu, niewielki odsetek jest w stanie samodzielnie porzucić nałóg.

Dlatego pacjent powinien usłyszeć od lekarza, że jest uzależniony od palenia tytoniu i mieć zaoferowaną profesjonalną pomoc. Jak wynika z badania ankietowego Fundacji, tylko około 12% chorym podczas procesu diagnostyki i leczenia przekazano informacje o wsparciu w rzucaniu palenia (np. o Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym). Aż 57% pacjentów onkologicznych i 34% pacjentów kardiologicznych przyznało, że personel medyczny nie rozmawiał z nimi w ogóle o wpływie palenia na zdrowie i leczenie.

Duży problem stanowi to, że w Polsce nie stworzono systemowych rozwiązań, które pomogłyby osobom uzależnionym od palenia tytoniu zerwać z nałogiem. W systemie publicznej opieki zdrowotnej działają u nas tylko trzy kompleksowe poradnie rzucania palenia. Wielu pacjentów podejmuje próby walki z nałogiem samodzielnie, często wielokrotne, jednak rezultaty nie są zadowalające.

Potwierdzają to wyniki badania. Większość ankietowanych – 87% – wskazała, że podejmowała w przeszłości próby rzucenia palenia, ale zdecydowanej większości – 70% pacjentów kardiologicznych i 62% pacjentów onkologicznych – nie udało się rzucić nałogu.

Ponadto pacjenci wskazali, że najbardziej potrzebują informacji na temat skutecznych metod leczenia uzależnienia od palenia tytoniu, informacji na temat miejsc, gdzie można uzyskać poradę specjalistyczną w przypadku uzależnienia od palenia oraz jasnych informacji od lekarza prowadzącego o szkodliwości palenia tytoniu i jego wpływie na efekty leczenia.

Nikotynizm to choroba

Zgodnie z najnowszą międzynarodową klasyfikacją chorób WHO ICD-11, uzależnienie od palenia tytoniu (nikotynizm) jest klasyfikowane jako choroba – zaburzenie o podłożu psychicznym. A więc można i trzeba ją leczyć, jak każdą jednostkę chorobową.

Metody najczęściej stosowane w terapii uzależnienia od palenia tytoniu to głównie psychoterapia (terapia uzależnień), farmakoterapia obejmująca leki z grupy OTC (bez recepty) lub wydawane na receptę oraz nikotynowa terapia zastępcza (plastry, gumy lub tabletki z nikotyną). Głównym celem programów antytytoniowych jest uzyskanie pełnej abstynencji, czyli porzucenia nałogu.

Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu, Fundacja To Się Leczy zaprasza na webinar „Choruję i palę. Jak sobie pomóc”. Jest on przeznaczony dla pacjentów chcących rzucić palenie oraz ich bliskich. Webinar odbędzie się 7 czerwca br. o godz. 17:00 z udziałem prof. Pawła Koczkodaja, zastępcy kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie oraz Aleksandry Wilk, koordynatorki Sekcji Raka Płuca Fundacji To Się Leczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://tosieleczy.pl/.

Jaka jest rola lekarza stomatologa jako lekarza pierwszego kontaktu w walce z nałogiem nikotynizmu? Co lekarz zrobić może, a wręcz powinien? Mówi prof. Tomasz Konopka.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zywnosc UPF
Czy żywność UPF będzie oznaczana jak papierosy? Lekarz

W miarę pojawiania się coraz większej liczby dowodów naukowych na negatywny wpływ żywności ultraprzetworzonej (ang. ultra processed foods; UPF) na zdrowie, eksperci wzywają do organizowania kampanii na rzecz zdrowia publicznego oraz uświadamiania kon...

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 2: gwałtowny wzrost liczby chorych przed 40. Lekarz

Eksperci ds. zdrowia już od dłuższego czasu ostrzegają przed wzrostem liczby dorosłych Brytyjczyków z młodszych grup wiekowych, zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez organizację charytatywną Diabetes UK,...

mycie zebow 1
Uniwersytet Ewha: mycie zębów chroni serce i układ krążenia Lekarz

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Ewha z Korei Południowej, prawidłowa higiena jamy ustnej jest jednym z czynników, który może chronić przed chorobami serca – informuje „European Journal of Preventive Cardiology”. Związki ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e papierosy3
E-papierosy przyspieszają wystąpienie astmy Lekarz

Badanie naukowców z University of Texas Health Science Center w Houston (USA) potwierdziło, że wiek, w którym u dorosłych występuje astma, jest niższy u osób używających papierosów elektronicznych, niż u tych, które nie palą. Badanie zostało sfinanso...

stomatologia
UK: koniec izolacji chorych, procedury w gabinecie bez zmian Lekarz

Sara Hurley, Chief Dental Officer (najwyższy rangą urzędnik w rządzie Wielkiej Brytanii odpowiadający za kwestie stomatologii) potwierdziła, że po zakończeniu izolacji chorych na COVID-19 zmianie nie ulegną procedury dotyczące wykonywania zabiegów w ...

Spacer Swiadomosci Raka Jamy Ustnej
Podsumowano 16. spacer dla chorych na raka jamy ustnej Lekarz

W Wielkiej Brytanii podsumowano ostatnią, 16. edycję Spaceru Świadomości Raka Jamy Ustnej. Przedsięwzięcie to – zgodnie z deklaracją organizatora – ma w pierwszej kolejności podnosić świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z tą chorobą,...

e papierosy4
Australia: e- papierosy tylko w aptece Lekarz

Po trwających kilka miesięcy przygotowaniach rząd Australii wprowadził ograniczenie w sprzedaży e-papierosów – od 1 lipca można je legalnie kupować wyłącznie w aptekach. Ponadto nowe prawo zakazuje sprzedaży, produkcji, importu oraz komercyjnego posi...

e papierosy1
UK: papierosy dla starszych? Młodsi wybiorą e-papierosy Asysta

W ramach akcji Smoke-Free 2030 (Wolni od dymu tytoniowego do 2030 roku) władze Wielkiej Brytanii zamierzają co roku podnosić o 1 rok wiek uprawniający do kupowania papierosów. Wiele wskazuje jednak na to, że decydenci nie wprowadzą ograniczeń w dostę...

leczenie stomatologiczne osob chorych psychicznie
Potrzebne leczenie stomatologiczne osób chorych psychicznie Lekarz

Jest pilna potrzeba zapewnienia opieki stomatologicznej pacjentom, którzy zmagają się z poważnymi chorobami psychicznymi. Z nowego badania brytyjskich naukowców wynika, że osoby takie są trzy razy bardziej narażone na utratę wszystkich zębów niż pacj...

osteoporoza
24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę Lekarz

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Jego głównym celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie tej groźnej, a jednocześnie długotrwale bezobjawowej choroby, a także zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych. Nie mo...

papierosy1
Papierosy i alkohol - czynniki ryzyka rozwoju raka głowy i szyi Lekarz

Wielu mieszkańców Polski umiera zbyt wcześnie, zwłaszcza z powodu nowotworów. Eksperci NIZP-PZH wskazują na pilną potrzebę wzmocnienia działań prewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych, zwłaszcza że 90-95% wszystkich nowotworów powodowanych...