Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Polska ochrona zdrowia sparaliżowana?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Polska ochrona zdrowia sparaliżowana?

Polska ochrona zdrowia sparaliżowana?

Przeważająca większość lekarzy nie podpisze nowych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia – wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 6,583 losowo dobranych lekarzy w portalu dla lekarzy www.konsylium24.pl.

Oznacza to, że od 1 lipca 2012 roku większość polskich pacjentów będzie mogła wykupywać leki tylko ze 100% odpłatnością.

Konsylium24 przeprowadziło wśród lekarzy dwa sondaże. Pierwszy, na początku, gdy NFZ niespodziewanie zaczął rozsyłać do lekarzy nowe niekorzystne umowy. Wzięło w nim udział 6,583 losowo dobranych lekarzy.

Tylko 4% spośród tych lekarzy deklarowało, że umowę podpisze, 43% lekarzy deklarowało niepodpisywanie umowy, a ponad połowa (53%) nie wiedziała jeszcze co zrobić. Sondaż był przeprowadzony w dniach 15-21 maja 2012 roku.

Drugi sondaż, przeprowadzono w dniach 22-24 maja 2012 roku, po ogłoszeniu przez Prezesa NRL dr M. Hamankiewicza wezwania do wszystkich polskich lekarzy o niepodpisywanie nowych umów.

Tylko 4% lekarzy aktualnie deklaruje, że podpisze umowy, 61% lekarzy deklaruje, że nie podpisze umów (wzrost o 18%) a 35% lekarzy jest wciąż niezdecydowanych. W sondażu odpowiedziało 1910 lekarzy.

Od kilkunastu dni Narodowy Fundusz Zdrowia rozsyła do lekarzy w całej Polsce nowe umowy na wypisywanie recept refundowanych. Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 roku, 1 lipca 2012 roku przestają obowiązywać dotychczasowe umowy.

Pomimo próśb i interwencji Izb Lekarskich, lekarskich związków zawodowych, Stowarzyszeń Lekarskich a nawet Rzecznika Praw Pacjenta nowe wzory umów są skrajnie niekorzystne i restrykcyjne,

w niespotykanym nigdzie indziej na świecie stopniu, nakładając na lekarzy bardzo wysokie kary umowne za nawet najdrobniejsze formalne uchybienia na każdej recepcje.

To dlatego Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz wezwał lekarzy do niepodpisywania tych umów. Z sondażu przeprowadzonego na Konsylium24.pl wynika, że lekarze masowo podporządkują się zaleceniom Prezesa Hamankiewicza.

Ze względu na miesięczny okres wypowiedzenia, lekarze mają czas tylko do 31 maja na podpisanie nowych umów. W Polsce jest około 80 tysięcy czynnych zawodowo lekarzy.

źródło: konsylium24.pl

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: Apel do lekarzy w sprawie recept


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka - Dentonet.pl
Ryzyka w pracy higienistki i asystentki a ochrona ubezpieczeniowa Asysta

Pracując bezpośrednio z pacjentem i wykonując czynności medyczne, higienistki i asystentki stomatologiczne są narażone na wiele zagrożeń – ryzyko błędu popełnionego podczas zabiegu i związane z nim roszczenia finansowe ze strony pacjenta, zniszczenie...

ranking szanghajski - Dentonet.pl
Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią Lekarz

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 8 polskich. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a UJ – w ubiegłym roku lepszy niż UW – spadł do piątej setki – wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU)...

e-recepta - Dentonet.pl
Ministerstwo Zdrowia: Polska w czołówce Europy w rankingu e-recept Lekarz

Ministerstwo Zdrowia podsumowało pierwsze pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. W maju wystawiano w ten sposób 95% recept (w lutym było to 88%) Od początku tego roku w Polsce wystawiono ponad 207 ml...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kamień nazębny a zdrowie stawów - Dentonet.pl
Ranking zdrowia jamy ustnej w UE - Polska przed Austrią Lekarz

Badanie przeprowadzone w bieżącym roku w większości państw Unii Europejskiej (bez Cypru, Czech i Luksemburga) oraz dwóch spoza Unii ujawniło stan zdrowia uzębienia mieszkańców Starego Kontynentu z uwzględnieniem kilku czynników – zarówno pozytywnych,...

pomoc gospodarcza - Dentonet.pl
"Potrzebna szczególna ochrona gospodarcza dla lekarzy" Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Krajowej Rady Fizjoterapeutów wystosowało do władz publicznych apel o szczególne wsparcie dla profesjonalistów medycznych i przedsiębiorców branży medycznej. Jak czytamy w apelu, obecna sytuacja w Polsce uświada...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres