Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Polacy są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia

Publikacja:
Polacy są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia

Polacy są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia

Większość Polaków zadowolona jest ze swojego stanu zdrowia i uważa się za osoby dbające o siebie, jednak niewielu podejmuje konkretne działania prozdrowotne, jak np. uprawianie sportu czy regularne badania profilaktyczne – wynika z sondażu CBOS.

Blisko trzy piąte Polaków (57 proc.) określa stan swojego zdrowia jako dobry, w tym 16 proc. – jako bardzo dobry; niezadowolonych jest 13 proc. ankietowanych, a prawie jedna trzecia (30 proc.) ocenia swoje zdrowie jako takie sobie.

W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek badanych postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry (o 5 punktów), ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie (o 4 punkty).

Narzekanie na stan swojego zdrowia wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych. Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom zadowolenia z własnego zdrowia jest zmaganie się z jakąś przewlekłą chorobą, co – jak wynika z deklaracji – dotyczy ponad jednej trzeciej dorosłych Polaków (36 proc.) i również związane jest przede wszystkim z wiekiem.

Zdaniem ankietowanych, działaniem, które w największym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia, jest właściwe odżywianie się, a więc m.in. częste spożywanie warzyw i owoców oraz ograniczanie tłuszczów zwierzęcych (50 proc. wskazań).

Co trzeci respondent do działań prozdrowotnych zalicza przede wszystkim regularne wizyty u lekarza (34 proc.), a mniej więcej co czwarty za takie działanie uznaje w pierwszej kolejności unikanie sytuacji stresowych (29 proc.), regularne uprawianie gimnastyki (25 proc.) oraz inne formy aktywności fizycznej, w tym spacery, wycieczki rowerowe itp. (23 proc.).

Co piąty ankietowany (21 proc.) jest przekonany, że na poprawę zdrowia może wpływać abstynencja nikotynowa, a co jedenasty (9 proc.) wskazuje w tym kontekście na rezygnację z alkoholu. Zaledwie trzech na stu badanych (3 proc.) za niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia uznaje regularne zażywanie preparatów lub tabletek witaminowych.

Opinie respondentów dotyczące skutecznych sposobów zaangażowania się w działania na rzecz prozdrowotnego stylu życia w znacznym stopniu zależą od ich kondycji zdrowotnej.

Osoby oceniające stan swojego zdrowia jako dobry są zdania, że w największym stopniu do jego poprawy przyczyniają się odpowiednie odżywianie (53 proc.) oraz regularne uprawianie sportu (31 proc.).

Wizyty u lekarza znalazły się dopiero na trzeciej pozycji (28 proc.). Ci natomiast, którzy nie są zadowoleni ze swojego zdrowia, wśród aktywności prozdrowotnych wymieniają przede wszystkim regularne kontrole medyczne (47 proc. wskazań), a dopiero później zdrowe odżywianie się (43 proc.). W tej grupie respondentów aktywność fizyczna schodzi na zdecydowanie dalszy plan.

Cztery piąte badanych (81 proc.) uważa się za osoby dbające o swoje zdrowie, w tym prawie jedna piąta (19 proc.) nie ma co do tego wątpliwości. Do braku troski o swoje zdrowie przyznaje się niemal co piąty respondent (19 proc.).

Okazuje się jednak, że faktyczne działania zmierzające do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej nadal nie są częste.

Tylko 8 proc. ankietowanych twierdzi, że przynajmniej okazjonalnie uprawia jakiś sport w sposób nieco bardziej profesjonalny. Trzy piąte (61 proc.) nigdy lub prawie nigdy nie wykonuje nawet takich ćwiczeń fizycznych, jak gimnastyka czy aerobik, a blisko połowa (45 proc.) w ogóle nie praktykuje takich rodzajów aktywności, jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gry zespołowe itp.

Ponad połowie badanych (54 proc.) raczej nie zdarza się zażywać wzmacniających preparatów witaminowych, ziołowych itp., a jedna czwarta (27 proc.) nie ma w zwyczaju chodzić profilaktycznie do dentysty.

Prawie co piąty dorosły Polak (17 proc.) nigdy lub prawie nigdy nie znajduje czasu na dłuższy (minimum godzinny) spacer, tyle samo (17 proc.) nie wykonuje profilaktycznych badań lekarskich.

Ponadto trzy piąte Polaków (61 proc.) minimum raz dziennie pije kawę (w tym 15 proc. wypija w ciągu dnia kilka kaw), niemal jedna trzecia (30 proc.) minimum raz dziennie miewa sytuacje stresowe, ponad jedna czwarta (27 proc.) przyznaje się do codziennego palenia papierosów, a co ósmy badany (12 proc.) twierdzi, że codziennie spożywa posiłek tuż przed snem.

Połowa respondentów (50 proc.) minimum raz w tygodniu sypia krócej niż sześć godzin na dobę, w tym dla co jedenastego (9 proc.) regułą jest sen krótszy niż sześciogodzinny.

Jedna trzecia ankietowanych (33 proc.) minimum raz w tygodniu jada mniej niż trzy posiłki na dobę, w tym co czternasty (7 proc.) zwykle nie jada więcej niż dwa razy dziennie. Prawie co trzeci badany (30 proc.) minimum raz w tygodniu spożywa alkohol.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 lipca na liczącej 960 osób grupie dorosłych Polaków.

 

źródło: CBOS/Wirtualnemedia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stan epidemiczny
1 lipca odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego Lekarz

1 lipca 2023 r. odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Decyzja ma związek z obecną sytuacja epidemiczną – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech A...

stan epidemii
Od dziś koniec stanu epidemii koronawirusa w Polsce Lekarz

W poniedziałek 16 maja w życie wchodzi rozporządzenie znoszące w Polsce stan epidemii, a jednocześnie wprowadzające do odwołania stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono,...

319805235 711718130182606 5448950680646395180 n
"Metamorfoza uśmiechu. Posłuchaj głosu swojego pacjenta" Lekarz

Klątwa wiedzy - czy ten termin jest dla Ciebie znajomy? Pewne rzeczy, które wydają się oczywiste, umykają nam w codziennej pracy. Webinar „Metamorfoza uśmiechu. Posłuchaj głosu swojego pacjenta” pomoże Tobie i Twojemu pacjentowi spojrzeć na noszenie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pandemia
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie nastąpi automatycznie Lekarz

To, że rząd może nie przedłużyć nakazu noszenia maseczek w placówkach służby zdrowia i w aptekach nie oznacza, że po 31 marca br. w Polsce zakończy się stan zagrożenia epidemicznego – przypomina serwis Prawo.pl. Jeśli rząd nie zadecyduje o przedłuże...

Oklahoma kibic
USA: nowy uśmiech fana futbolu ze stanu Oklahoma Lekarz

Lekarz stomatolog praktykujący w stanie Oklahoma zdecydował o przeprowadzeniu bezpłatnego leczenia u fana futbolu amerykańskiego, który stał się ofiarą internetowego hejtu ze względu na zły stan uzębienia. Koszt planowanego leczenia szacuje się na ok...

asystentka stomatologiczna
Asysta i higienistka: czy znasz historię swojego zawodu? Asysta

Leczeniem stomatologicznym (czytaj: przede wszystkim wykonywaniem ekstrakcji) przez długie wieki zajmowali się m.in. kowale i duchowni, ale już kilkaset lat temu wyodrębnił się zawód lekarza dentysty we współczesnym rozumieniu tego słowa (np. Pierre ...

badanie zdrowia lekarzy
Ogólnopolska ocena stanu zdrowia psychicznego lekarzy Lekarz

Naczelna Izba Lekarska i Fundacja Nie Widać Po Mnie rozpoczęły ogólnopolskie badanie lekarzy, którego celem jest wskazanie największych problemów psychicznych i emocjonalnych dotykających tej grupy zawodowej. Ankieta dystrybuowana jest mailowo oraz w...

stan zagrozenia epidemicznego
Kiedy zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego? Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie najpewniej zniesiony z końcem czerwca. Jak dodał, sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie – zarówno w zakresie zakażeń SARS-CoV-2, jak i zachorowań...

HelloDent1
Koferdam – który wybrać do swojego gabinetu stomatologicznego? Lekarz

Koferdam cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie na polskim rynku wielu producentów oferuje koferdam w różnych rodzajach. Na wzrost jego popularności ma wpływ między innymi coraz większa ilość warsztatów i szkoleń, na których prowadzący używa...

wydatki na zdrowie
Polacy wydali w 2020 r. prawie 30 mld zł na ochronę zdrowia Lekarz

Według opublikowanego właśnie raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 r. prywatne wydatki Polaków na ochronę zdrowia wyniosły blisko 30 mld zł. Nawet 40% tej kwoty mogły stanowić wydatki na leczenie stomatologiczne. Z Narodowego Rachunku Zdro...

COVID-19 - Dentonet.pl
Adam Niedzielski: wkrótce koniec "stanu epidemii" Lekarz

- Decyzja jest już przekonsultowana - mówił w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski, na temat zapowiedzianego na połowę maja zniesienia w Polsce stanu epidemii, wprowadzonego oczywiście w ramach walki z koronawirusem. Stan ten obowiązuje w...