Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Podatek liniowy czy skala podatkowa – co bardziej się opłaca?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Podatek liniowy czy skala podatkowa – co bardziej się opłaca?

Podatek liniowy czy skala podatkowa – co bardziej się opłaca?

Dentysta, który planuje uruchomienie działalności gospodarczej, musi zdecydować się na formę opodatkowania gabinetu. Największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się opodatkowanie za pomocą skali podatkowej oraz podatku liniowego. Podpowiadamy, który z nich bardziej się opłaca.

Przyszły dentysta-przedsiębiorca ma do wyboru cztery formy opodatkowania działalności: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt oraz kartę podatkową (więcej informacji o możliwych formach opodatkowania gabinetu znajduje się w naszym wcześniejszym poradniku). Ze statystyk ministerstwa finansów wynika jednak, ze największą popularnością wśród polskich przedsiębiorców cieszą się dwie pierwsze. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wady i zalety skali podatkowej oraz podatku liniowego.

Skala podatkowa to forma opodatkowania, w której obowiązują dwie stawki podatku: 18 oraz 32%. Stawką 18% są opodatkowane dochody do wysokości 85 528 zł, zaś 32% – dochody powyżej tej kwoty. Skala podatkowa wiąże się z dość licznymi korzyściami dla przedsiębiorcy. Może on m.in. pomniejszać podatek dochodowy poprzez odliczanie kosztów uzyskania przychodu czy kwotę wolną od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem oraz korzystać z dostępnych w naszym kraju ulg, m.in. na dzieci lub Internet.

Podatek liniowy charakteryzuje się natomiast tym, że jego stawka – bez względu na wysokość osiągniętych dochodów – zawsze wynosi 19%. Przedsiębiorca również ma prawo pomniejszać podatek poprzez odliczanie kosztów uzyskania przychodu, ale nie dotyczy go już kwota wolna od podatku, odliczanie darowizn, wspólnie rozliczenie z małżonkiem oraz korzystanie z ulg podatkowych. Należy przy tym pamiętać, że jeśli stomatolog, który prowadzi działalność opodatkowaną liniowo, ale jednocześnie pracuje na etacie np. w miejskiej przychodni, ma prawo skorzystać z ulg podatkowych, ale nadal nie może rozliczać się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Która forma opodatkowania jest więc bardziej korzystna dla dentysty-przedsiębiorcy? Wszystko zależy od skali prowadzenia biznesu, wysokości osiąganych przychodów, a także sytuacji rodzinnej. Według wyliczeń ekspertów, granica dochodów, po przekroczeniu której podatek liniowy staje się bardziej opłacalny niż skala podatkowa, to około 100 tys. zł, przy założeniu, że przedsiębiorca nie korzysta z ulg podatkowych, jest singlem, a działalność gospodarcza to jego jedyne źródło dochodów. Jeśli dentysta posiada małżonka i dzieci, a dodatkowo korzysta z przewidzianych prawem ulg podatkowych, to nawet przy przychodach przekraczających 100 tys. zł rocznie bardziej opłacalna będzie dla niego skala podatkowa.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, lekarze-dentyści prowadzący działalność gospodarczą muszą posiadać w gabinecie kasę fiskalną. Jakie urządzenie wybrać, podpowiada Wojciech Krówczyński, ekspert ds. zarządzania gabinetem medycznym.

AF

Fot. AlexanderStein, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

karta podatkowa 2018 - Dentonet.pl
Wyższe stawki karty podatkowej dla dentystów w 2018 roku Lekarz

Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów, stawki karty podatkowej dla lekarzy dentystów w 2018 r. będą nieco wyższe niż w roku bieżącym.Karta podatkowa stanowi najprostszą formę opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez lekarza dent...

PIT-11 - Dentonet.pl
Formularz PIT-11 dla pracowników - najpóźniej do końca lutego Lekarz

Dentyści prowadzący własną działalność gospodarczą i zatrudniający pracowników mają obowiązek przekazać im formularze PIT-11 z informacjami o osiągniętych w 2016 r. do końca lutego br.Zatrudniający pracowników lekarze dentyści mają obowiązek obliczan...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kwota wolna od podatku - Dentonet.pl
Ministerstwo finansów: jednolity podatek nie wejdzie w życie Lekarz

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac związanych z tzw. jednolitym podatkiem. – Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach za i przeciw zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego syste...

karta podatkowa - Dentonet.pl
Karta podatkowa dla dentystów: stawki na 2017 r. bez zmian Lekarz

Ministerstwo finansów ogłosiło stawki karty podatkowej na 2017 r. w przypadku lekarzy dentystów oraz techników dentystycznych pozostają one bez zmian.Choć zgodnie z przepisami stawki karty podatkowej powinny być co roku korygowane (biorąc pod uwagę p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres