Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Poczucie winy tego, który przeżył” – wywiad z dentystą z Ukrainy

Publikacja:
„Poczucie winy tego, który przeżył” – wywiad z dentystą z Ukrainy

„Poczucie winy tego, który przeżył” – wywiad z dentystą z Ukrainy

O realiach życia i pracy lekarza stomatologa na zachodzie Ukrainy z dentystą Myrosławem Gonczarukiem-Homynem rozmawia Leo Jurkiw z brytyjskiego portalu Dentistry.co.uk. Rozmówca pochodzi ze środkowej części kraju, ale stomatologię studiował na zachodzie Ukrainy, tam także rozpoczął pracę zawodową – w Użhorodzie położonym przy granicy ze Słowacją i Węgrami.

Dentistry.co.uk: Na początek, proszę, powiedz coś o sobie.

Myrosław Gonczaruk-Homyn: Specjalizuję się w protetyce i endodoncji, a tematem mojego doktoratu była stomatologia dziecięca i ortodoncja. Przez większość czasu leczę pacjentów, ale jestem również wykładowcą na Uniwersytecie w Użhorodzie – uczę studentów zarówno ukraińskich, jak i zagranicznych.

Czy wojna wpłynęła na twoje miasto?

Wpływ wojny tutaj był dość wyjątkowy ze względu na położenie miasta na granicy z Unią Europejską. To spowodowało, że przyjęliśmy największą liczbę uchodźców z reszty kraju. Nasze miasto nie jest duże – jego populacja w normalnych warunkach wynosi tylko około 120 000. Ale w ciągu ostatnich pięciu tygodni przybyła taka sama lub jeszcze większa liczba osób uciekających przed wojną.

W związku z tym mamy wiele problemów z opieką humanitarną i medyczną, ponieważ miasto jest przepełnione. Użhorod jest również wyjątkowy na Ukrainie, ponieważ jest jedynym większym miastem, które do tej pory nie zostało zbombardowane przez Rosjan. Niektórzy z tych uchodźców chcą zostać w naszym mieście. Ale większość wykorzystuje je jako punkt przesiadkowy w podróży na Słowację i Węgry lub dalej do Europy. Ponadto, ponownie ze względu na swoje położenie, nasze miasto jest jednym z głównych odbiorców pomocy humanitarnej z Zachodu i punktów jej dystrybucji na terenie całej Ukrainy.

Ponieważ tak wielu uchodźców napływa do Twojego miasta, czy jako praktykujący lekarz mógłbyś opisać problemy, z którymi się mierzysz?

Musisz wiedzieć, że większość uchodźców to kobiety i dzieci. Mężczyźni albo zostali w domu, albo zostali zmobilizowani i służą w armii. Po tygodniach bombardowań i dniach, a czasem tygodniach podróży do obszaru o względnym bezpieczeństwie, wielu z nich potrzebuje nie tylko pomocy humanitarnej, ale także medycznej i dentystycznej. Robiąc doktorat, specjalizowałem się w stomatologii dziecięcej, więc teraz korzystam z tego doświadczenia, bo dzieci wymagających leczenia jest bardzo wiele.

Od kilku tygodni w klinice zajmuję się wyłącznie stomatologią dziecięcą. Na początku było to bardzo trudne, bo wiesz, co przeszło każde z tych dzieci. Dlatego starałem się być dla nich super delikatny. Większość osób ma teraz na swoich telefonach aplikację, która ostrzega przed nalotami lub uderzeniami rakiet. Po uruchomieniu syren widać, że dzieci, które już doświadczyły bombardowań, naprawdę się boją.

W gabinecie mamy tablety, na których dzieci mogą podczas leczenia oglądać bajki. Kiedy wyją syreny, mali pacjenci często proszą o zwiększenie głośności tabletu, aby zagłuszyć dźwięk syren. Widać też różnicę w leczeniu uchodźców oraz dzieci z zachodu kraju, które nie doświadczyły bombardowań. Te drugie są po prostu zirytowane i zaniepokojone, że syreny im przeszkadzają, ale nie wykazują takiego strachu. Widać, że dzieci, które przyjechały ze wschodu, są odważne – boją się niebezpieczeństwa, ale nie boją się stomatologa.

Zakładam, że obecnie jesteś bardzo zajęty w pracy.

Teraz moje dni są podzielone na cztery oddzielne części. Pierwsza obejmuje leczenie pacjentów. W drugiej części dnia pomagam w ośrodku wolontariackim, dowiadując się, jakiej pomocy potrzebują uchodźcy. Mogą to być pieniądze, jedzenie, schronienie lub leczenie. Trzecia część mojego dnia to przewożenie ludzi. Widzisz, jak niektórzy przyjeżdżają na dworzec kolejowy lub autobusowy – boją się tak bardzo, że od razu chcą być dowiezieni na granicę.

Dlatego zazwyczaj odbieram telefon, a następnie zabieram, zwykle rodziny, na granicę węgierską lub słowacką. Upewniam się, że mają co jeść i pić i wystarczająco dużo ubrań. W pierwszych tygodniach wojny na przekroczenie granicy czekała ogromna liczba osób. Czasami czekało się 10 czy 12 godzin, teraz jest to znacznie szybsze.

Moim ostatnim obowiązkiem jest znalezienie materiałów medycznych, ponieważ mam kontakty na Ukrainie, w strefach działań wojennych i na froncie. Otrzymuję maile z listami leków, które są potrzebne, a te łatwiej zdobyć na zachodzie kraju. Wysyłam je do szpitali lub oddziałów wojskowych. A więc to w zasadzie to: leczenie, wolontariat, przewożenie i pozyskiwanie leków.

Myrosławie, czy w Użhorodzie są dystrybutorzy produktów stomatologicznych, u których możesz zdobyć materiały, jeśli masz fundusze?

Materiały dentystyczne można dostać tutaj, ale także w innych miastach zachodniej Ukrainy, takich jak Lwów, Iwano-Frankowsk i Czerniowce, choć może nie w pełnym asortymencie. Możesz na pewno dostać podstawowe materiały: środki do znieczuleń, igły, materiały kompozytowe, skalpele itp.

A skąd masz środki na zakup materiałów?

Materiały dostarcza nasza klinika, ale mam też kilku przyjaciół za granicą – w Wielkiej Brytanii, Turcji i na Litwie, którzy pomagają mi w przekazywaniu pieniędzy. Ale wszystko jest całkowicie przejrzyste i dostarczam faktury oraz dowody wysyłki i odbioru towaru. Cały system opiera się wyłącznie na osobach, które znasz i którym ufasz.

Chociaż rząd Ukrainy robi wszystko, co w jego mocy, muszę powiedzieć, że wolontariusze mają ogromny wpływ na wszystkie aspekty pomocy humanitarnej. Znam przypadki, w których rząd próbował coś zdobyć i nie był w stanie, ale wolontariusze mają tak wiele kontaktów, że mogli to zrobić bardzo szybko.

Jeszcze jedno ostatnie pytanie – jakie są Twoje nadzieje i życzenia na przyszłość?

Chcę tylko, aby wojna się skończyła, ale mam też jeszcze jedno marzenie. Nawet po wygraniu tej wojny wiem, że będzie wiele osobistych tragedii – i nie myślę nawet o stratach materialnych. Mam nadzieję, że wojna zakończy się jak najszybciej i będzie jak najmniej osobistych tragedii.

Chciałbym jeszcze dodać kilka zdań o sobie. Mieszkam tutaj, na zachodzie Ukrainie, z dala od strefy działań wojennych, a kiedy wiesz, że gdzieś giną ludzie, zaczyna dotykać cię syndrom, w którym zawsze chcesz zrobić więcej i możesz więcej, i musisz więcej. Na początku byłem wolontariatem i zajmowałem się leczeniem dzieci i to jest jak „poczucie winy tego, który przeżył”. Ja i moi koledzy zdajemy sobie sprawę, że musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc. Dlatego moim celem jest pomaganie na co dzień tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Medora – polski producent odzieży medycznej – we współpracy ze Sławomirem Łosowskim, liderem grupy Kombi oraz autorem rysunków „GRA-FIKA”, przygotowali na 28. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT projekt wyjątkowej odzieży medycznej. Podczas targów była prowadzona sprzedaż kolekcji, z której dochód został przekazany na pomoc Ukrainie, podobnie jak pieniądze z każdej zakupionej przez uczestników targów „GRA-FIKI”. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

źródło: https://dentistry.co.uk/2022/07/26/its-like-survivors-guilt-one-dentist-on-the-emotional-impact-of-the-russia-ukraine-war/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta 1
Zatrudnianie medyków z Ukrainy - są zmiany w prawie Lekarz

Ministerstwo zdrowia wydało oficjalny komunikat w sprawie zasad zatrudniania personelu medycznego z Ukrainy w Polsce. Naczelna Izba Lekarska wskazuje, jakie zmiany wprowadza ustawa w stosunku do przepisów obowiązujących do tej pory. 7 marca do sejmu...

opatrunki
Ministerstwo finansów: pomoc dla Ukrainy bez VAT Lekarz

Ministerstwo finansów wprowadziło stawkę 0% VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych w Ukrainie. Dotyczy ona wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wirusy
Opracowano czujnik, który wykrywa koronawirusa w powietrzu Lekarz

Naukowcy z Washington University w St. Louis opracowali urządzenie, które jest w stanie w ciągu 5 minut wykryć w powietrzu koronawirusa i określić jego wariant. Naukowcy chcą skomercjalizować wynalazek i udoskonalić go tak, aby wykrywał nie tylko SAR...

grizzly
USA: lekarz dentysta przeżył atak niedźwiedzia grizzly Lekarz

Jak podają lokalne media, lekarz stomatolog z amerykańskiego stanu Wyoming, który przypadkowo postrzelił się w nogę odpierając atak niedźwiedzia grizzly, wraca w domu do zdrowia po odniesionych obrażeniach. Przed zmierzchem 21 października dentysta...

HelloDent1
Koferdam – który wybrać do swojego gabinetu stomatologicznego? Lekarz

Koferdam cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie na polskim rynku wielu producentów oferuje koferdam w różnych rodzajach. Na wzrost jego popularności ma wpływ między innymi coraz większa ilość warsztatów i szkoleń, na których prowadzący używa...

Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...

Ukraina
Badanie: jak się ma medyk i pacjent z Ukrainy w Polsce? Lekarz

Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej zbadała, jak przebywający w Polsce Ukraińcy korzystają z polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz jak swoją sytuację widzą medycy z krajów Europy Wschodniej, którzy pracują lub starają się o pracę w polskic...

reklama lekow
Znany lekarz, który reklamuje lek? To prawdopodobnie oszustwo Lekarz

Jeśli do kupienia jakiegoś preparatu namawia znany lekarski autorytet, pacjentowi powinna włączyć się „czerwona lampka”. Prawdopodobnie lekarz ten padł ofiarą kradzieży wizerunku, a pacjent ma do czynienia z oszustwem. Tego rodzaju spraw jest coraz w...

edgeendo
Co nowego w endodoncji? Wywiad z prof. Gianlucą Gambarinim Lekarz

W ostatnich dziesięcioleciach technologia znacznie usprawniła stomatologię i endodoncję, dostarczając użytecznych narzędzi do lepszej diagnostyki i leczenia kanałowego. Poprosiliśmy prof. Gianlucę Gambariniego, MD, DDS, kierownika Zakładu Endodoncji ...