Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Płytka nazębna może sprzyjać zabójczym nowotworom

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Płytka nazębna może sprzyjać zabójczym nowotworom

Płytka nazębna może sprzyjać zabójczym nowotworom

Brak dbałości o higienę jamy ustnej może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu nowotworu o 80 proc. – informuje "British Medical Journal".

Takie wyniki dały przeprowadzone w Szwecji badania obserwacyjne, które objęły niemal 1400 losowo wybranych dorosłych mieszkańców Sztokholmu.

Obserwowano ich przez 24 lata (1985-2009). Do roku 2009 na nowotwory zmarło 58 spośród obserwowanych, przy czym kobiety stanowiły 35,6 proc.

Mężczyźni umierali z powodu nowotworu w wieku przeciętnie 60 lat, a kobiety – 61 lat. Spodziewany czas życia był dla obu płci wyraźnie wyższy – dla kobiet o 13 lat, dla mężczyzn o 8,5 roku, tak więc zgony te można uważać za przedwczesne.

W przypadku kobiet główną przyczyna śmierci z powodu nowotworu okazał się rak piersi, podczas gdy w przypadku mężczyzn były to różne nowotwory. Zęby zmarłych z powodu nowotworów były w większym stopniu pokryte płytką niż u pozostałych osób.

Płytkę nazębną tworzy pokrywająca ząb warstwa bakterii – także w miejscach pomiędzy zębami oraz w części niedostatecznie osłoniętej przez dziąsło.

Obecność płytki nazębnej sprzyja próchnicy oraz zapaleniu dziąseł i może doprowadzić do utraty zębów.

Wcześniejsze badania wskazują na związek pomiędzy płytką nazębną a różnego rodzaju problemami zdrowotnymi.

W przypadku nowotworów większe ryzyko ich występowania wiąże się prawdopodobnie z zakażeniami i procesem zapalnym, które uważane są za przyczynę co piątego nowotworu.

źródło: www.naukapolska.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dystans - Dentonet.pl
"Ograniczajmy spotkania – każdy może być zakażony" Lekarz

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzenian...

odpady medyczne - Dentonet.pl
Papierowa ewidencja odpadów może być prowadzona dłużej Lekarz

Przypominamy, że 16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa dopuszcza prowadzenie ewidencji odpadów w formie papi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bruksizm - Dentonet.pl
UMED Wrocław: bruksizm może być uwarunkowany genetycznie Asysta

Bruksizm senny, czyli zgrzytanie zębami podczas snu, może być uwarunkowany genetycznie – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Tel-Avivie badali to schorzenie. Według ...

Dentonet - rodzaje znieczuleń u dentysty
Czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o zakażenie? Lekarz

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innych sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres