Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2

Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2

Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane online na stronie internetowej brytyjskiego czasopisma naukowego „Journal of Infectious Diseases” dowodzi, że stosowanie płukanek do jamy ustnej może ograniczyć ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

Autorami artykułu „Wirusobójcza skuteczność przeciw SARS-CoV-2 różnych płynów do płukania jamy ustnej” (ang. Virucidal efficacy of different oral rinses against SARS-CoV-2) są badacze związani z kilkoma ośrodkami w Niemczech. Ich zdaniem korzystanie z niektórych ogólnodostępnych płukanek stomatologicznych pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia.

Zostało to udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez wirusologów z kilku ośrodków: Bochum (Uniwersytet Ruhry) a także naukowców z Jeny, Ulm, Duisburga, Norymbergi oraz Bremy. Istotne znaczenie dla badań miał fakt, że u części pacjentów zarażonych COVID-19 wysokie miano wirusa można wykryć w jamie ustnej i gardle.

Stosowanie płynów do płukania ust, które są skuteczne przeciwko SARS-CoV-2, może zatem pomóc w zmniejszeniu wiremii i prawdopodobnie ograniczyć ryzyko przeniesienia koronawirusa. Może to być przydatne między innymi w trakcie leczenia stomatologicznego.

Naukowcy przetestowali osiem popularnych, dostępnych w aptekach i drogeriach w Niemczech płynów do płukania ust o zróżnicowanym składzie. Każda z płukanek została zmieszana z cząsteczkami wirusa oraz substancją, która odtwarza działanie śliny w jamie ustnej.

Następnie mieszaninę wytrząsano przez 30 sekund – symulując efekt płukania gardła. W dalszej kolejności badacze wykorzystali komórki Vero E6, które są szczególnie podatne na SARS-CoV-2 – do określenia miana wirusa.

Zastosowanie każdego z ośmiu testowanych preparatów obniżyło początkowe miano wirusa. Trzy płyny do płukania ust zredukowały je do tego stopnia, że po 30-sekundowym działaniu płukanki nie można było wykryć śladów wirusa. To, czy efekt ten zostanie potwierdzony w praktyce klinicznej oraz jak długo się utrzymuje, będzie tematem dalszych badań.

Autorzy pracy podkreślają, że płyny do płukania ust nie wykazują skuteczności w leczeniu COVID-19. – Stosowanie płukanek nie może zahamować produkcji wirusów w komórkach – wyjaśnia jeden z autorów Toni Meister. – Może ono jednak zmniejszyć obciążenie wirusem w krótkim okresie, ograniczając jego potencjał infekcyjny. Może być to przydatne w niektórych sytuacjach, na przykład u dentysty lub podczas opieki medycznej sprawowanej nad pacjentem z COVID-19 – dodaje.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: scitechdaily.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Coraz bliżej nowych leków dla chorych na COVID-19 Lekarz

Związki, które potencjalnie mogą stać się lekami dla chorych na COVID-19, udało się zidentyfikować naukowcom pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z kolegami z Belgii i Niemiec. Ich odkrycie zostało opublikowane...

HCV - Dentonet.pl
Nobel z medycyny w 2020 r. za odkrycie wirusa HCV Lekarz

Nobel za odkrycie wirusa HCV (powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C) to nagroda ku pokrzepieniu serc w czasach epidemii koronawirusa. To jest historia sukcesu badaczy w walce z chorobami wirusowymi – skomentował prof. Leszek Czupryniak z WUM...

Czyszczenie języka - Dentonet.pl
Owrzodzenia języka związane z zakażeniem SARS-CoV-2? Lekarz

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, u części pacjentów, u których wystąpiły łagodne objawy ze strony górnych dróg oddechowych bądź nie wystąpiły one w ogóle, w ciągu kilku dni od zakażenia SARS-CoV-2 rozwinęło się owrzodzenie język...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

Waldemar Kraska - Dentonet.pl
500 tys. szybkich testów trafi na SOR-y i izby przyjęć Lekarz

Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26 izb przyjęć. Testy pozwalają wykryć wirusa od 10 do 30 minut u pacjentów w ostrej fazie zachorowania, u który...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres