Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Płukałeś.. nie jedź

Brak komentarzy | Publikacja:

Płukałeś.. nie jedź

Alternatywą dla mycia zębów pastą jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Wielu z nas po umyciu zębów dodatkowo płucze jamę ustną. Taka płukanka jednak może sprawić, że jeśli wsiądziemy za kółko i zatrzyma nas policja, możemy dostać mandat za jazdę na „podwójnym gazie”.

Dzieje się tak dlatego, że w skład wielu płynów do płukania jamy ustnej wchodzi alkohol. Zależnie od stosowanego płynu, stężenie alkoholu w płukance może wynosić od 4 do nawet 27%.

Badania pokazują, że poziom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu zależy nie tylko od jego stężenia w danej płukance, ale także od czasu płukania jamy ustnej.

Niedozwolona zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (powyżej 0,02 promila) najdłużej występuje po płukaniu ust płynem Listerine Coolmint bo aż 7 minut. Jeśli płuczesz jamę ustną płynem Colgate Plax, powinieneś odczekać 6 minut, zanim wsiądziesz za kierownicę. Wystarczy, że od rana płukałeś jamę ustną od 15-30 sekund tymi dwoma płynami, by w wydychanym powietrzu pojawiła się niedozwolona ilość alkoholu.

Czas, po jakim zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi znów 0.00 promila, to w przypadku płynu Listerine 14 minut, a w przypadku Colgate Plax 12 minut.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 31 osób, które odpowiednio płukały jamę ustną 10 ml płynu Listerine oraz Colgate Plax. Obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało badanie alkomatem.

Zatem jeśli jesteś kierowcą i stosujesz płyny do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu, powinieneś odczekać 10-15 minut, zanim wsiądziesz za kółko lub stosować dostępne na rynku płukanki bez zawartości alkoholu, takie jak np. Elmex, Meridol, Clogate Plax Alkohol Free.

 

KL


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji