Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Piłkarze zaskoczyli dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Piłkarze zaskoczyli dentystów

Piłkarze zaskoczyli dentystów

Niepokój i zaskoczenie, tak można określić reakcję stomatologów na badania stanu uzębienia u brytyjskich piłkarzy. Ich zdaniem może to mieć wpływ na ich skuteczność na boisku. Tym, bardziej, że dysponują o wiele większymi środkami finansowymi niż przeciętni obywatele.

Dentyści przebadali graczy w ośmiu klubach w Anglii i Walii. Wyniki opublikowane w British Journal of Sports Medicine wykazały, że prawie czterech na dziesięciu piłkarzy miało ubytki. Przedstawiciele personelu medycznego klubu West Ham United powiedzieli, że sportowcy często mają gorsze zęby niż przeciętni ludzie. Być może ma na to wpływ regularne spożywanie słodkich pokarmów.

Dentyści z International Centre for Evidence-Based Oral Health at University College w Londynie, zbadali 187 futbolistów. Odkryli, że 53% z nich miało popsute zęby, 45% narzekało na stan uzębienia, a 7% twierdziło, że wpływa to na ich wydajność na treningu i podczas gry.

Bilans wykazał, ze około 40% piłkarzy miało próchnicę zębów, w porównaniu do 30% osób w podobnym wieku w ogólnej populacji.

Profesor Ian Needleman, jeden z badaczy, powiedział BBC News: "Są to osoby, które na innych polach wiele w siebie inwestują, więc jest to zaskakujące odkrycie. Wśród piłkarzy są dwie główne grupy – niektórzy mają bardzo poważne ropnie, co może nawet utrudniać trening i grę na boisku, inni doświadczają bólu lub wrażliwości przy spożywaniu napojów.

"Na tym poziomie sportowca, nawet niewielkie różnice mogą mieć znaczenie. Sposób odżywiania to jeden z głównych podejrzanych z powodu częstego spożywania słodkich lub kwaśnych pokarmów w trakcie szkolenia. A dużo powietrza w ustach podczas ćwiczeń może je wysuszać i zmniejszać ochronę śliny.

Prof Needleman dodał, że „te wyniki są niepokojące", a kluby dbając o zdrowie jamy ustnej powinny nadać temu wyższy priorytet i edukować swoich zawodników.

W badaniu wzięli udział gracze z Manchester United, Hull, Southampton, Swansea, West Ham, Brighton, Cardiff i Sheffield United.

źródło; bbc.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

strajk lekarzy - Dentonet.pl
Przymusowe kierowanie dentystów na specjalizację? Lekarz

Poseł Dariusz Joński złożył do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta, czy ministerstwo zamierza wycofać niekorzystne dla lekarzy i lekarzy dentystów przepisy, umożliwiające przymusowe kierowanie ich na specjalizację. Przypomnijmy – minist...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Tarcza 2.0 nie dla dentystów Lekarz

Gabinety stomatologiczne nie znalazły się na liście 38 branż uprawnionych do otrzymania pomocy z Tarczy 2.0 dla firm poszkodowanych w trakcie drugiej fali pandemii koronawirusa. Jak zwróciła uwagę komisja stomatologiczna NIL, nie uwzględniono na niej...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
NRL: 38,5 tys. czynnych zawodowo dentystów w Polsce Lekarz

Zgodnie z danymi w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej, w naszym kraju na 5 października 2020 r. było 38 593 czynnych zawodowo lekarzy dentystów. 24 listopada br. prezydium NRL podjęło stanowisko, w którym jed...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PTS Lublin - Dentonet.pl
PTS: anonimowa ankieta dla lekarzy dentystów dot. koronawirusa Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca właścicieli praktyk stomatologicznych do wypełnienia dostępnej online w pełni anonimowej ankiety, która pozwoli ocenić ich sytuację w dobie pandemii koronawirusa. Jak czytamy na stronie PTS-u, ankieta ma ...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 chorobą zawodową lekarzy dentystów? Lekarz

Prezydium NRL apeluje o nowelizację przepisów, która pozwoli na szybsze uwzględnienie COVID-19 jako choroby zawodowej osób wykonujących zawody medyczne, w tym lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, NRL po raz kolejny zwraca uwagę na...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres