Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Piętrowe kanapki – zagrożeniem dla zdrowia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Piętrowe kanapki – zagrożeniem dla zdrowia?

Piętrowe kanapki – zagrożeniem dla zdrowia?

Są wielkie jak wieża Eiffla i trudno je ugryźć, a przy tym mają mnóstwo kalorii i niewielką wartość odżywczą. Piętrowe kanapki – bo o nich jest mowa – trudno zaliczyć do zdrowej żywności.

Okazuje się jednak, że wielowarstwowe przekładańce mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. Na własnej skórze przekonał się o tym pechowy amator tego typu przegryzek, który próbę konsumpcji wysokiej na 14 cm kanapki przepłacił bolesnym zwichnięciem żuchwy. Na dodatek ogromny kęs jedzenia spowodował niedrożność dróg oddechowych i ku przerażeniu pozostałych gości młody człowiek zaczął się dławić.

W tej sytuacji jeden z pracowników tajwańskiego fast foodu natychmiast wykonał tzw. rękoczyn Heimlicha, który, niestety, nie odniósł skutku. Przypadkowy ratownik przystąpił więc do reanimacji krążeniowo-oddechowej, za wszelką cenę pragnąc uratować życie klienta. Aby lepiej udrożnić drogi oddechowe, gwałtownym ruchem odgiął żuchwę poszkodowanego, a w konsekwencji brutalnie wyłamał mu szczękę.

Co prawda, nieszczęsny miłośnik fast foodów ostatecznie przeżył, spędził jednak wiele tygodni ze zdrutowaną szczęką, żywiąc się wyłącznie półpłynnym pokarmem.

Po wyjściu ze szpitala niefortunny klient przesłał właścicielowi baru przekąskowego pozew, oskarżający go o narażanie życia klientów. Podczas rozprawy sądowej powołani przez poszkodowanego biegli potwierdzili, iż wielopiętrowe kanapki rzeczywiście mogą zagrażać zdrowiu konsumentów.

Nasza jama ustna nie jest bowiem przystosowana do tak szerokiego rozwarcia, jakie ma miejsce przy próbie nadgryzienia piętrowych kanapek. Przyjmuje się, że tzw. fizjologiczne otwarcie ust wynosi około 45-50 mm, tymczasem fast foody typu Burger King, KFJ czy McDonalds oferują ponad 10 centymetrowe kanapki naszpikowane różnego rodzaju dodatkami.

Stomatolodzy ostrzegają, iż odgryzanie zbyt dużych kęsów stanowi zagrożenie zarówno dla naszego przewodu pokarmowego (problemy z trawieniem), jak i dla naszego narządu żucia. Gigantyczne przekąski są zwłaszcza niebezpieczne dla osób cierpiących na jawny lub ukryty bruksizm oraz dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego.

Kilka lat temu, po podobnym wypadku, tajwańscy stomatolodzy wystosowali do lokalnych fast foodów apel, w którym domagali się wyeliminowania tego typu dań z jadłospisu lub przynajmniej wprowadzenia specjalnych oznakowań, ostrzegających klientów o możliwym ryzyku zwichnięcia żuchwy. Oczywiście, apel dentystów został zignorowany, a piętrowe kanapki w międzyczasie jeszcze bardziej urosły.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
"Wzrost nakładów na finansowanie stomatologii jest fikcją" Lekarz

Posłanka Monika Wielichowska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o działania zmierzające do realnej poprawy stanu publicznej stomatologii w Polsce. – Wzrost nakładów na finansowanie stomatologii jest fikcją. Stomatolodzy alarmu...

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Samorząd lekarski pyta o wodę i kanapki w trakcie LDEK Lekarz

Całkowity zakaz spożywania jedzenia i napojów podczas trwania egzaminu LEK i LDEK? Takie sygnały docierają do Naczelnej Izby Lekarskiej. Wiadomości z taką informacją mają otrzymywać osoby przygotowujące się do egzaminu. Prezes NRL zwrócił się do dyr...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

ROZWIŃ WIĘCEJ
złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy na wakacjach – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

Jak opanować lęk i stres w dobie pandemii koronawirusa? Asysta

Rozmowy z bliskimi, a także różnego rodzaju techniki relaksacyjne i uważności (mindfulness), aktywność fizyczna, a w ostateczności – porada u specjalisty, powinny pomóc w opanowaniu wysokiego poziomu lęku w dobie epidemii koronawirusa – wskazała w ro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres