Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Pierwsze objawy ząbkowania nie zawsze dotyczą tylko jamy ustnej

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pierwsze objawy ząbkowania nie zawsze dotyczą tylko jamy ustnej

Pierwsze objawy ząbkowania nie zawsze dotyczą tylko jamy ustnej

Ząbkowanie to nieprzyjemny okres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dla maluchów oznacza on dolegliwości bólowe, dla opiekunów – w wielu przypadkach nieprzespane noce. Niekiedy pierwsze symptomy ząbkowania bywają trudne do rozpoznania i sprawiają rodzicom sporo kłopotów. Dlatego warto znać pierwsze nietypowe objawy ząbkowania.

Ząbkowanie jest procesem bardzo indywidualnym. Mają na niego wpływ predyspozycje genetyczne, klimat, sposób żywienia, a nawet tryb życia kobiety w trakcie ciąży. U niektórych niemowląt pierwszy ząbek wyrzyna się już około 2. miesiąca życia, jednak z reguły ząbkowanie zaczyna się w 6.-7. miesiącu życia. Jeśli pierwszy ząb nie pojawi się u dziecka do 12. miesiąca życia, należy skonsultować to z lekarzem.

Pierwsze objawy ząbkowania bywają dla rodziców niepokojące i trudne do rozpoznania, zwłaszcza, że niekiedy występują nawet 2 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Często są one mylone z infekcjami, przeziębieniami czy problemami z układem pokarmowym.

Objawy ząbkowania – nie tylko w jamie ustnej

Lista pierwszych objawów ząbkowania jest naprawdę długa. Rodzice muszą jednak pamiętać, że nie wszystkie pojawiają się u każdego dziecka, a niekiedy nie występują wcale. Objawy ząbkowania nie zawsze dotyczą tylko jamy ustnej. Jednymi z najczęstszych są bowiem chociażby krótkotrwałe stany podgorączkowe, sięgające 38 stopni Celsjusza. W takich wypadkach nie trzeba od razu wzywać lekarza, ale obserwować malucha przez kilka godzin. Jeśli oprócz gorączki nie pojawią się inne symptomy mogące sugerować przeziębienie czy infekcję, np. kaszel lub kichanie, prawdopodobnie jest ona sygnałem początkowego okresu ząbkowania. U niektórych dzieci przed wyrznięciem pierwszego mleczaka obserwuje się również luźniejsze niż zazwyczaj stolce.

Dziąsła a objawy ząbkowania

Najbardziej charakterystyczne objawy ząbkowania pojawiają się jednak w jamie ustnej dziecka. Są nimi przede wszystkim nabrzmiałe, opuchnięte i zaczerwienione dziąsła, a także nadmierna produkcja śliny. Maluch może częściej niż dotychczas wkładać piąstki do buzi oraz ssać i podgryzać wszystkie trzymane akurat przedmioty. W ten sposób próbuje zminimalizować uczucie swędzenia dziąseł.

Zmiany w zachowaniu dziecka

Objawy ząbkowania dotyczą także zmian w zachowaniu dziecka, związanych z odczuwanymi dolegliwościami bólowymi. Maluch może stać się płaczliwy, drażliwy, trudny do uspokojenia. Zupełnie normalne są w tym okresie problemy z apetytem – ból towarzyszący wyrzynaniu zębów powoduje, że każda próba ssania potęguje u dziecka dolegliwości i odbiera mu chęć jedzenia. Objawy ząbkowania to także kłopoty z regularnym snem, krótkie drzemki w dzień i częste budzenie się w nocy.

Na szczęście rodzice mają do wyboru sporo metod na złagodzenie przykrych objawów ząbkowania. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Ząbkowanie wczesne, przedwczesne, późne. Jak pomóc dziecku? O szczegółach opowie lekarz dentysta Dorota Grodecka z Łodzi.

AF

Fot. Public Domain Pictures, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej w ciąży - Dentonet.pl
Higiena jamy ustnej u kobiet w ciąży i u noworodka Asysta

3 października w Łodzi odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Przypominamy więc najważniejsze wiadomości dotyczące roli higieny jamy ustnej w ciąży i u noworodka, o czym w krótkim wywiadzie o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres