Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Piękno kosztuje. Nowości w stomatologii estetycznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Piękno kosztuje. Nowości w stomatologii estetycznej

Piękno kosztuje. Nowości w stomatologii estetycznej

Aż trudno w to uwierzyć, ale nasz uśmiech stanowi dla stomatologa nie lada wyzwanie. Co zrobić, aby połączyć estetykę i funkcjonalność, nie zapominając o charakterystycznych, niepowtarzalnych cechach każdego człowieka?
 

– Wygląd twarzy i harmonia jej rysów w dużym stopniu zależą od stanu zębów przednich, a współczesna stomatologia estetyczna daje coraz więcej możliwości uzyskania idealnego efektu – tłumaczy doktor nauk medycznych Barbara Książkiewicz-Jóźwiak ze Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.
 

Koniec z przebarwieniami

Niewielkie ubytki w zębach przednich można leczyć metodami zachowawczymi, czyli dobrze wszystkim znanymi plombami. Obecnie producenci dysponują tak bogatą gamą kolorów, że dobór odpowiedniego nie jest już żadnym problemem.
Inny rodzaj materiału używany jest do odtwarzania zębiny, a inny do bardziej przeziernego szkliwa. Ważny jest rodzaj podkładu, który również odbija się na kolorze.
Jak długo trwa dziś pozbycie się przebarwień, np. po kawie czy papierosach? Przy nieznacznych zmianach wystarczy jedna wizyta u stomatologa. Większe ubytki zębów muszą już być leczone protetycznie przy pomocy licówek, koron czy mostów porcelanowych.
 

Złoto i porcelana

Bardzo dobry efekt estetyczny dają licówki porcelanowe. Przy ich pomocy stomatolog potrafi odbudować ponad połowę uszkodzonego zęba!
Używając specjalnego materiału, można też ukryć mocno przebarwione tkanki. Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony (pokrywają cały ząb), a najtrwalszym i, co ważniejsze, najbardziej obojętnym dla jamy ustnej materiałem jest porcelana.
Wymagania najbardziej wybrednych pacjentów spełnią korony bez metalu. Dzięki materiałom, z których są wykonane, idealnie odtwarzają naturalne tkanki zęba. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak leczenie protetyczne pojedynczego zęba tak, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie.
– Osobiście dobieram jedynie bazę kolorystyczną, natomiast zasadnicze kolory porcelany napala technik w laboratorium przy pacjencie, wielokrotnie sprawdzając efekt w ustach.
Często poświęca na to kilka godzin, ale dzięki temu gwarancja efektu końcowego jest prawie stuprocentowa – mówi dr Książkiewicz.
 

Implanty
Coraz więcej osób decyduje się na implanty. Dzisiaj jest to bardzo prosty zabieg. Najnowszym osiągnięciem implantologii jest implant podpierający brodawkę dziąsłową.

– Wiadomo, że pomiędzy zwykłym, płaskim implantem kość z czasem zanika, a utrzymanie brodawki międzyzębowej zależy od odpowiedniego podparcia kostnego. Jeżeli brodawki znikną, tworzą się nieestetyczne szczeliny – czarne trójkąty między zębami. Nobel Perfekt temu zapobiega – tłumaczy jego działanie dr Książkiewicz. Co ważne, po zabiegu pacjent wychodzi od razu… z zębami.
Dobry stomatolog zna wiele sposobów na przywrócenie pięknego uśmiechu. Niestety nowe, specjalistyczne metody są drogie. Pozostaje mieć nadzieję, że już wkrótce te usługi staną się dla wszystkich dostępne.
 

Korona porcelanowa to koszt 300 zł.
Korona wykonana metodą Proctera (bez metalu) to już 1600 zł.
Profesjonalne, dające długi efekt, wybielanie zębów w renomowanym gabinecie to wydatek rzędu 700 zł, a cena tej usługi rośnie aż do ponad 2000 zł. Jeżeli decydujemy się na odbarwienie tylko jednego zęba, zapłacimy ok. 60 zł.

 

Magdalena Rozmus


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada - Dentonet.pl
Wskazania do szynoterapii w stomatologii Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada opowiada w rozmowie z Dentonetem o zastosowaniu szynoterapii w leczeniu stomatologicznym oraz o stosowanej we własnej praktyce szynie MAGO. ...

Zęby jak perły, czyli piękno starej prasowej reklamy Lekarz

Tym razem przedmiotem rozważań będą ponad stuletnie amerykańskie reklamy zachęcające do dbania o zęby. Rubifoam to nie piana, jak nazwa mogłaby wskazywać, a nawet nie pasta lub proszek. Zwany z francuska „dentifrice” Rubifoam to płyn o nieznanym dz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pieniądze na stomatologię - Dentonet.pl
NFZ przeznaczył dodatkowe 39 mln zł dla publicznej stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje przeznaczyć dodatkowe 39 mln zł na stomatologię w związku z epidemią COVID-19. Środki te mają pokryć zwiększoną wycenę niektórych świadczeń stomatologicznych oraz zakup niezbędnych środków ochrony przez lekarzy dentys...

lekarze dentyści - Dentonet.pl
Zarządzanie zespołem w stomatologii Lekarz

Wkraczając w zawodowe życie stomatologiczne, wielu z nas marzy o własnej praktyce, która będzie się rozwijała, powiększała i w przyszłości będzie zarabiała na nas. Na początku drogi, kiedy jesteśmy jeszcze pracownikami, snujemy wizje o przyszłej klin...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres