Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pasożytnicza bakteria odkryta w ludzkiej ślinie

Brak komentarzy | Publikacja:
Pasożytnicza bakteria odkryta w ludzkiej ślinie

Pasożytnicza bakteria odkryta w ludzkiej ślinie

Pasożytnicza bakteria, która zakaża inne bakterie i może sprawiać, że stają się bardziej szkodliwe dla człowieka została odkryta w ludzkiej ślinie – informuje „New Scientist”.

Jedyną znaną dotychczas bakterią zdolną do zakażania innych bakterii była „drapieżna”, wolno żyjąca Bdellovibrio. Nowy pasożytniczy gatunek ma tylko 700 genów (zwykle u mikroorganizmów są ich tysiące) i jest całkowicie zależny od swojego gospodarza, ponieważ w odróżnieniu od wszystkich znanych bakterii nie potrafi syntetyzować niezbędnych do wywarzania białek aminokwasów.

Odkrycia dokonał zespół Jeffa McLeana z University of Washington School of Dentistry w Seattle podczas analizowania materiału genetycznego szczepów bakterii obecnych w próbkach ludzkiej śliny. Naukowcy zwrócili uwagę na tajemniczy, niezidentyfikowany fragment DNA. Inni badacze natrafiali na podobną sekwencję już wcześniej, ale nie było wiadomo, do jakiego organizmu należy.

Dopiero McLean i jego koledzy wykazali, że chodzi o miniaturową bakterię żyjącą na powierzchni komórek innego gatunku – Actinomyces odontolyticus – i pobierającą od gospodarza substancje pokarmowe. Jednak po pewnym czasie Actinomyces zostają zaatakowane i zabite przez agresywnego mikroba – w błonie komórkowej gospodarza dosłownie powstają dziury.

Maleńkie pasożytnicze bakterie trudno hodować i badać w laboratorium. Dlatego przez dziesięciolecia pozostawały niewykryte. Ich obecność wydaje się mieć związek z chorobami dziąseł, mukowiscydozą oraz zmniejszoną odpornością na mikroorganizmy. U osób z takimi problemami wykryto bowiem dużą koncentracje charakterystycznego DNA. Udało się także zaobserwować, że zakażone Actinomyces aktywniej atakowały dziąsła i unikały ataku leukocytów. Ponadto pasożytnicza bakteria wydaje się w jakiś sposób uodparniać bakterię-żywiciela na antybiotyki.

McLean przypuszcza, że A. odontolyticus to nie jedyny żywiciel nowo odkrytej bakterii. Niewykluczone jest także istnienie innych małych bakteryjnych pasożytów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Fotoshop Tofs, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko występowania raka Asysta

Często spotykana w ludzkich ustach bakteria Fusobacterium nucleatum nie tylko bywa przyczyną chorób dziąseł, ale także może sprzyjać występowaniu nowotworów – informuje pismo "Immunity".Do niedawna wydawało się, że Fusobacterium nucleatum to jedna z ...

test śliny - Dentonet.pl
Polski innowacyjny test wykryje szkodliwe patogeny w ślinie Lekarz

Test do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych stworzono w firmie start-up z Wrocławia. To połączenie elektronicznej aplikacji z medyczną próbką, dzięki któremu w kilka minut można określić, jaka bakteria zaatakowała gardło chorego.Prezes wro...

diamentowy czujnik - Dentonet.pl
Diamentowy czujnik wykryje chorobotwórcze patogeny w ślinie Asysta

Nieduży czujnik, który od razu wykryje, np. w ślinie badanego, patogeny wywołujące groźne dla zdrowia infekcje, może ustrzec lekarzy przed przepisywaniem antybiotyków tam, gdzie nie ma to sensu. Biosensor na bazie diamentów opracowali polscy naukowcy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji