Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Profilaktyka parodontozy – tej chorobie można zapobiegać!

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Profilaktyka parodontozy – tej chorobie można zapobiegać!

Profilaktyka parodontozy – tej chorobie można zapobiegać!

Parodontoza jest w Polsce problemem społecznym. Według statystyk, cierpi na nią nawet około 90% dorosłych Polaków. Choroba ta powstaje na skutek długotrwałego zapalenia dziąseł, wywoływanego przez bakterie gromadzące się w miejscu zetknięcia zębów z dziąsłami. W wielu przypadkach kończy się to przedwczesną utratą zębów. Tymczasem parodontozy można uniknąć – wystarczy do tego prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty.

Parodontoza to choroba jamy ustnej, spowodowana przewlekłym stanem zapalnym dziąseł. Jest on wywoływany przez bakterie, osadzające się na granicy zębów i dziąseł, gdzie najczęściej znajdują się trudne do usunięcia resztki pokarmowe. Drobnoustroje rozkładają je i w ten sposób powstaje osad nazębny. Jeśli nie jest on systematycznie usuwany twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który początkowo znajduje się jedynie przy krawędzi dziąsła, a następnie wbija pod tkankę miękką, powodując ból i obrzęk dziąseł. Mogą one również krwawić podczas szczotkowania. Z biegiem czasu kamień niszczy tkanki utrzymujące zęby na swoim miejscu, stają się one rozchwiane i mogą przedwcześnie wypadać. Parodontoza niekiedy prowadzi również do poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak infekcje układu moczowego, cukrzyca czy schorzenia serca.

Pierwszym niepokojącym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest krwawienie podczas szczotkowania. Należy uświadomić sobie, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią! Jest to jednak moment, gdy możemy reagować i uchronić się przed postępem choroby. Kluczem jest przestrzeganie zasad właściwej higieny.

Aby uniknąć parodontozy należy myć zęby po każdym posiłku (a co najmniej 2 razy dziennie) przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu, która z jednej strony dokładnie oczyści zęby, a z drugiej – nie będzie dodatkowo podrażniać dziąseł. Jeśli chodzi o pastę do zębów, w sklepach znaleźć można mnóstwo produktów przeciwdziałających parodontozie oraz hamujących jej rozwój. W większości przypadków zawierają one w swoim składzie chlorheksydynę, która rozpuszcza osad nazębny i zwalcza stany zapalne dziąseł, wyciągi z ziół, takich jak rumianek, szałwia czy jeżówka, dobroczynne olejki eteryczne oraz sole mineralne. Szczotkowanie zębów przy pomocy odpowiedniej szczoteczki i pasty musi być uzupełnione o regularne stosowanie nici dentystycznych, służących do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz specjalistycznych płukanek do ust, zazwyczaj ziołowych. Aby mieć pewność, że wszystkie powierzchnie w jamie ustnej są czyszczone w prawidłowy sposób można zaopatrzyć się w przydatne gadżety, takie jak szczoteczki międzyzębowe czy irygatory wodne (służą do dogłębnego oczyszczania kieszonek dziąsłowych).

Systematyczna higiena to jedynie połowa sukcesu. W skład profilaktyki parodontozy wchodzą również wizyty u dentysty oraz przeprowadzane przez lekarza lub higienistkę profesjonalne zabiegi higienizacyjne oraz lecznicze. W ich skład wchodzi usuwanie kamienia nazębnego (skaling pod- i naddziąsłowy), piaskowanie, wygładzanie korzeni zębów, a jeśli choroba jest zaawansowana – szynowanie, które stabilizuje ruszające się zęby.

Paradontoza – jakie są jej przyczyny i objawy? Do czego może doprowadzić nieleczona paradontoza? Wyjaśnia lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł 2020 Lekarz

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencj...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Elka123
Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, ale w naszym kraju to niestety nadal rzadkość...
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres