Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Paradontoza – fakty i mity

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Paradontoza – fakty i mity

Paradontoza – fakty i mity

Szacuje się, że paradontoza może dotyczyć nawet 70% Polaków. W krajach o większej świadomości zdrowotnej problem ten dotyczy zaledwie 10% społeczeństwa. Wierzymy, że na to schorzenie nie mamy żadnego wpływu, że jest nieuleczalna i atakuje zdrowe zęby. A jak jest naprawdę?

1. Paradontoza atakuje zdrowe zęby – MIT

Zapewne wiele osób słyszało opowieści jak to dentysta lub sam pacjent „wyciągał” z dziąsła zdrowego i ładnie wyglądającego zęba. Nie jest to prawdą, ponieważ „wychodzący” ząb pozornie wygląda na zdrowego. Możliwe jest, że w nawet zaawansowanym stadium paradontozy korona zęba pozostaje nienaruszona, a choruje tylko korzeń, czyli część niewidoczna. Nie jest więc prawdą, że paradontoza atakuje zdrowe zęby.

2. Paradontoza to typowa kobieca dolegliwość – MIT

Paradontoza najczęściej atakuje osoby w wieku ok. 30 lat i nie jest prawdą, że są to głównie kobiety. Jest wprost przeciwnie i stomatolodzy twierdzą, że więcej chorych stanowią. Wynika to z faktu, iż mężczyźni w mniejszym stopniu przywiązują uwagę do higieny jamy ustnej.

3. Przyczyną paradontozy są głównie geny – MIT

Prawdą jest, że niektóre osoby są bardziej podatne na paradontozę jednak czynnik genetyczny odgrywa znikomą rolę. Główną przyczyną tej choroby jest rozwój bakterii znajdujących się w dziąśle, które wywołują stan zapalny prowadzący w konsekwencji do parodontozy. Dbanie o codzienną higienę jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u stomatologa uchronią nas przed tym schorzeniem.
 

4. Hormony sprzyjają rozwojowi paradontozy – FAKT

Rozwojowi paradontozy sprzyjają zmiany hormonalne, które mogą być spowodowane życiem w stresie czy przyjmowaniem niektórych leków. Jednak nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, to przyczyna ok. 1% wszystkich zachorowań na paradontozę.

5. Paradontoza jest ciężka do zdiagnozowania przez dentystę, ponieważ rozwija się bezobjawowo – MIT

W początkowej fazie samodzielnie ciężko jest dostrzec pierwsze objawy paradontozy, jednak nie prawdą jest, że żadnych zmian nie dostrzeże dentysta.

Zdrowe dziąsła są koloru bladoróżowego i całkowicie wypełniają powierzchnie międzyzębowe. Jeśli dziąsło jest zaczerwienione i odsłania część szyjki zęba to jest to sygnał, że należy podjąć leczenie. Jak najszybciej należy udać się do dentysty w przypadku, gdy wnikające pod dziąsło bakterie utworzą tzw. kieszonki.

6. Wady zgryzu sprzyjają paradontozie – FAKT

Wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi do wad wymowy i próchnicy – ciężko jest czyścić przestrzenie międzyzębowe jeśli ma się krzywe zęby. Nieprawidłowy zgryz możemy leczyć u ortodonty i to w niemal każdym wieku. Mitem jest, że leczenie ortodontyczne przeznaczone jest tylko dla dzieci.

7. Wrażliwe szyjki zęba są objawem paradontozy – FAKT
Reakcja na zimne, gorące czy kwaśne pokarmy jest objawem odsłonięcia wrażliwych szyjek zębowych, które utworzyły się w wyniku „kieszonek” z bakteriami. Zapobiec temu można poprzez usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego oraz polakierowanie szyjek zębowych. Jeśli podejrzewamy paradontozę, warto by naszą jamą ustną zaopiekował się periodontolog – specjalista od chorób przyzębia.

8. Nie można zatrzymać rozwoju paradontozy – MIT

Oczywiście, że można zatrzymać rozwój tej choroby. Im wcześniej trafimy na fotel dentysty tym dla nas lepiej. Przecież nie każdy kto ma paradontozę jest zupełnie pozbawiony lub skazany na bezzębie.  Profesjonalne leczenie u periodontologa jest jednak trudne, czasochłonne i drogie.

9. Leczenie zaawansowanej paradontozy jest kosztowne – FAKT
Niestety leczenie paradontozy w zaawansowanym stopniu jest drogie, ponieważ pomóc nam mogą tylko profesjonalne zabiegi. Zabiegi jakim możemy się poddać to biostymulacja, kiretaż (otwarty bądź zamknięty) oraz odbudowa tkanek. Szanse tych zabiegów na pozbycie się schorzenia są duże jednak nie są one 100%.

10. Po wypadnięciu zębów zagoją się dziąsła i nie będzie żadnego problemu – MIT

Kłopoty z paradontozą nie kończą się w momencie wysunięcia zęba. Pomijając, że brak uzębienia jest poważnym defektem kosmetycznym to nasze dziąsła narażone są na stany zapalne dziąseł. Uniemożliwiają one jakąkolwiek protetykę.

Zapaleniu przyzębia może towarzyszyć wysoka gorączka, silny ból oraz bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu odogniskowe zakażenie w odległych narządach.

Paradontozę należy leczyć na każdym etapie. Wypadnięcie zębów wcale nie jest końcem choroby.

 

opr. pw.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

demencja - Dentonet.pl
Uniwersytet w Malmö: paradontoza zwiększa ryzyko demencji Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni.Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć lat ...

bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres