Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Paracetamol jest bezpieczny, ale…

Brak komentarzy | Publikacja:
Paracetamol jest bezpieczny, ale…

Paracetamol jest bezpieczny, ale…

Zatrucia paracetamolem stanowią bardzo poważny problem diagnostyczny i terapeutyczny. Wynika to głównie z faktu, że na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów złożonych, zawierających tę substancję.

Niewielu pacjentów wie, że ten najbardziej popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (nie wykazuje działania przeciwzapalnego), przyjmowany w ilościach znacznie przekraczających dawki terapeutyczne, staje się wyjątkowo niebezpieczny dla komórek wątrobowych (paracetamol metabolizowany jest w wątrobie).

Paracetamol charakteryzuje się korzystnym profilem działań niepożądanych w stosunku do wielu innych leków przeciwbólowych, jednak podawany w wysokich dawkach lub przez długi okres czasu może prowadzić do trwałego martwiczego uszkodzenia wątroby. Przy prawidłowym zażywaniu jest na ogół dobrze tolerowany.

Niebezpieczeństwo przekroczenia dopuszczalnych dawek może mieć miejsce wtedy, gdy przyjmujemy wiele różnych preparatów zawierających paracetamol (jest składnikiem leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, przeciwgrypowych i innych). Często nie zdając sobie z tego sprawy, przyjmujemy paracetamol w różnej postaci i w dużej ilości, sądząc, że za każdym razem leczymy inną przypadłość.

Osoby dorosłe, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, nie powinny przekraczać maksymalnej dawki 4 gramów w ciągu 24 godzin (w przypadku obecności czynników ryzyka – 2 gramów/24 h) oraz nie powinny stosować go dłużej niż 5 dni.

Przedawkowanie paracetamolu może skończyć się nawet śmiercią w wyniku ciężkiej, nieodwracalnej niewydolności wątroby. Przyjęcie przez osobę dorosłą jednorazowej dawki większej niż 6 gram prowadzi do uszkodzenia komórek wątrobowych.

U dorosłych ostre zatrucie paracetamolem występuje po przyjęciu >4 gramów paracetamolu (odpowiada to ośmiu tabletkom po 500 mg każda), w okresie czasu mniejszym niż 8 godzin lub >150 mg/kg masy ciała. W przypadku dzieci mówi się, że do ostrego zatrucia paracetamolem dochodzi po przyjęciu jednorazowej dawki większej od 150 mg/kg masy ciała. Jednorazowa dawka >300 mg/kg masy ciała dziecka prowadzi do zgonu.
 

Na wystąpienie toksycznych objawów przedawkowania paracetamolu szczególnie narażone są:

– osoby starsze i małe dzieci,

– osoby systematycznie spożywające napoje alkoholowe,

– osoby odwodnione i niedożywione,

– osoby ze stwierdzonymi schorzeniami wątroby i nerek,

– osoby jednocześnie stosujące inne leki przeciwbólowe oraz preparaty złożone.
 

Wczesnymi objawami przedawkowania występującymi w pierwszych 24 godzinach od przyjęcia leku są:

– złe samopoczucie,

– bladość,

– zmniejszona samoświadomość, przy czym nie występuje utrata przytomności,

– brak łaknienia,

– nudności, wymioty,

– bóle brzucha.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dr Bogurski - Dentonet.pl
Najtrudniejsze w leczeniu bezzębia jest... [VIDEO] Lekarz

Projektując uzupełnienia protetyczne należy wziąć pod uwagę m.in. rysy twarzy, ale prawdziwym kluczem do sukcesu jest nawiązanie właściwych relacji z pacjentem – mówi lek. dent. Marcin Bogurski, członek zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycz...

PTS: Kwestionowanie opieki stomatologicznej jest niepożądane Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w stanowczy sposób odniosło się do zaleceń WHO, by – ze względu na zagrożenie koronawirusem – rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie. – Kwestionowanie zasadności opieki stomatologicznej oraz podważani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji