Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Papierosy light też szkodzą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Papierosy light też szkodzą

Papierosy light też szkodzą

Naukowcy szwajcarscy z uniwersytetu z Genewy przeprowadzili badania wśród palaczy na temat szkodliwości palenia różnego rodzaju papierosów. Na około 500 badanych (byłych i aktualnych palaczy) okazało się, że ponad 27% z nich uważa, że papierosy typu light są mniej szkodliwe od zwykłych.
Sądzą oni, że papierosy te niosą ze sobą mniejsze niebezpieczeństwo raka płuc i że dwa papierosy light (albo 4 ultralight) mają taką samą zawartość nikotyny, jak papierosy normalne. Jedynie około 10% ankietowanych słusznie stwierdziło, że ilość wchłanianej nikotyny jest zbliżona w przypadku każdego z wymienionych rodzajów papierosów.

Jak twierdzą naukowcy, określenia "light", "ultralight" lub "low tar" odnoszą się do "osiągów" papierosów mierzonych przez aparaty pomiarowe i nie maja wiele wspólnego z tym, co palacze faktycznie wdychają do płuc.

Antynikotynowe lobby oskarża koncerny tytoniowe o wprowadzanie palaczy w błąd poprzez zamieszczanie określeń typu "light" na opakowaniach. Jak się bowiem okazuje, po wprowadzeniu tego typu oznaczeń na opakowaniach w USA w latach 70., liczba zgonów z powodu chorób kojarzonych z paleniem wcale nie zmalała.

Według naukowców szwajcarskich wszystkie papierosy zawierają od 6 do 17 mg nikotyny i każdy palacz dodatkowo wchłania do 2 mg innych substancji i to bez względu na deklarowaną zawartość na opakowaniu.

Same deklarowane ilości nikotyny i substancji smolistych widniejące na opakowaniach oznaczają bowiem ilość substancji w samym tylko dymie (mierzonym przez maszynę).

Aż 41% respondentów uważało, że podawane ilości odnoszą się do całej paczki a nie jednego tylko papierosa. Wśród badanych około 30% paliło papierosy light, a 22% ultralight.

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-papierosy - Dentonet.pl
E-papierosy bardzo szkodliwe dla zdrowia zębów i jamy ustnej Asysta

E-papierosy niszczą komórki błon śluzowych jamy ustnej, uszkadzają tkanki oraz mogą powodować raka – takie wnioski płyną z trzech niezależnych badań przeprowadzonych w ośrodkach naukowych na całym świecie. Jak informuje portal Dentistry Today, produc...

Stereotypy, które szkodzą polskiej stomatologii [film] Lekarz

Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? - Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie. Dane liczbowe potwierdzają natomiast, że liczba świadczeń publicznych w ostatnich latach utrz...

e-papierosy - Dentonet.pl
E-papierosy równie szkodliwe dla zdrowia zębów i jamy ustnej Asysta

Najnowsze badania amerykańskich naukowców sugerują, że e-papierosy są równie szkodliwe dla zdrowia, w tym jamy ustnej, jak papierosy tytoniowe.Naukowcy z University of Connecticut zbadali, jak na DNA człowieka wpływają substancje zawarte w płynach do...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres