Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Palisz przy dziecku? Ono zachoruje!

Brak komentarzy | Publikacja:
Palisz przy dziecku? Ono zachoruje!

Palisz przy dziecku? Ono zachoruje!

Dzieci, w obecności których rodzice palą papierosy są bardziej narażone na rozwój raka płuc w dorosłym życiu. Ryzyko to wzrasta także wtedy gdy jako dorośli nie zdecydują się sięgnąć po papierosa.
 

Wyniki badań i taki wniosek końcowy z ich przeprowadzenia zaprezentowali naukowcy na łamach magazynu „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.
 

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje nie po raz pierwszy, że czynne, a także bierne palenie jest przyczyną rozwoju chorób, które prowadzą do przedwczesnych zgonów. Skutki zdrowotne biernego palenia oznaczają każdego roku utratę życia przez 600 tysięcy osób.
 

Badacze z National Cancer Institute (USA) podjęli się przeprowadzenia badań w grupie palaczy, 624 pacjentów ze stwierdzonym rakiem płuc i 348 zdrowych osób. Posłużono się głównie danymi pozyskanymi z wywiadu. Badani odpowiadali na pytania dotyczące ich kontaktu z dymem tytoniowym. Pozostała część analiz dotyczyła toksycznego działania dymu tytoniowego, które zależne jest od genów.
 

Dla celów porównawczych skorzystano także z danych zebranych w Mayo Clinic w Rochester wśród 461 osób, które nigdy nie paliły, z których 172 miało raka płuca.
 

Stwierdzono także genetyczne podstawy do skłonności rozwoju raka płuca. Okazało się, że niepalący, którzy byli narażeni na dym papierosowy w dzieciństwie, mieli podwyższone ryzyko rozwoju raka płuca w wieku dorosłym. Dotyczyło to zwłaszcza posiadaczy aktywnego wariantu genu o nazwie MBL2. Zdaniem naukowców, badania te potwierdzają, że dzieci, które są narażone na wdychanie dymu tytoniowego, mogą częściej chorować na choroby odtytoniowe w wieku dojrzałym.
 

 

eurekalert.org
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Eksperci: nawet 1/3 osób nie zachoruje na COVID-19 Lekarz

Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach – powiedział PAP genetyk i biolog prof. Marek Sanak. Dodał, że wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa ...

Paweł Niewada
Trwałe efekty leczenia tylko przy stabilnej okluzji Lekarz

- Stabilna okluzja to podstawa leczenia - mówi dla Dentonetu dr n. med. Paweł Niewada. - Jeśli chcemy odnieść sukces w leczeniu i mieć zadowolonego pacjenta nawet po latach od zakończenia terapii, jest to punkt wyjściach i musimy dbać o stabilność ok...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Radom: poradnia stomatologiczna przy szpitalu już po remoncie Lekarz

3 sierpnia kolejne poradnie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego wznowiły działalność. Pacjenci poradni stomatologicznych są przyjmowani w wyremontowanych pomieszczeniach. Jak czytamy na stronie internetowej szpitala,...

Covid-19 - Dentonet.pl
Druga fala epidemii – są zalecenia rady ekspertów przy RPP Lekarz

W połowie czerwca br. odbyło się kolejne posiedzenie rady ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii COVID-19. Podczas spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa oraz o zagroże...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji