Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pacjentów nie można wywoływać po nazwisku

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pacjentów nie można wywoływać po nazwisku

Pacjentów nie można wywoływać po nazwisku

Wywoływanie osób po nazwisku bywa rozwiązaniem stosowanym przez różne podmioty, m.in. policję, banki czy placówki opieki zdrowotnej.

Takie działanie jest jednak niedozwolone, bowiem nie tylko prowadzi do ujawnienia danych osobowych, ale narusza prywatność, a niekiedy dobra osobiste tych osób.

Jest to szczególnie istotne w przypadku placówek opieki zdrowotnej, gdyż przetwarzają tego typu informacje, które chociażby pośrednio świadczyć mogą o stanie zdrowia pacjenta, a dane te należą do kategorii danych szczególnie chronionych.

Zasady ich wykorzystywania szczegółowo określają zarówno przepisy branżowe regulujące działanie placówek medycznych, jak i przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Tymczasem, jak wskazał dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w rozmowie z redaktorem Michałem Janczurą z Radia TOK FM, możliwe jest wprowadzenie różnorodnych rozwiązań organizacyjnych, które nie będą naruszały niczyjej prywatności.

– Istnieje wiele możliwości anonimizacji pacjenta, który czeka na wizytę do lekarza, chociażby przydzielenie mu jakiegoś identyfikatora podczas rejestracji, np. numerka, po którym jest on wywoływany, o ile przewiduje to system organizacji pracy w danej placówce – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski.

Na problem ten GIODO zwracał uwagę m.in. Rzecznikowi Praw Pacjenta, jak również interweniował w sprawach indywidualnych.

Rozmowa z GIODO dotyczyła także innych zagadnień, m.in. podstaw prawnych prowadzenia rejestrów medycznych w Polsce oraz zakresu danych osobowych, jaki przewoźnicy mogą zamieszczać na e-biletach.

źródło: www.giodo.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczka - Dentonet.pl
Czy zwykłe maseczki można sterylizować? Niewykluczone! Lekarz

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wzięli udział w projekcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej związanym z radiacyjną sterylizacją masek ochronnych. W czwartek Agencja planuje wirtualną konferencję na temat wyników tego projektu. Profesorowie P...

kierowanie dentystów do pracy - Dentonet.pl
Czy dentystę można skierować do pracy na oddziale zakaźnym? Lekarz

W ostatnich dniach do Naczelnej Rady Lekarskiej zaczęły wpływać pytania, czy lekarze dowolnych specjalizacji oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne mogą być skierowane do pracy na oddziale zakaźnym. Odpowiedzi na pytania samorządu udzieliło właśn...

konkurs dla higienistek
Czy można zawiesić praktykę w ramach NFZ? A sektor prywatny? Lekarz

Przed dylematem - zawieszać przyjęcia pacjentów czy nie - stoją tysiące lekarzy dentystów w całej Polsce. O rekomendacjach Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej piszemy TUTAJ. Co z finansowaniem gabinetów w tej kwestii? Przesłaliśmy swo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
środki do dezynfekcji - Dentonet.pl
Środków do dezynfekcji nie można już wywozić z Polski Lekarz

W środę 11 marca minister zdrowia zaktualizował listę leków i wyrobów objętych zakazem wywożenia z kraju. Jest na niej 1578 pozycji, m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także środki do dezynfekcji. Jak informuje PAP, powołując się na wpi...

Implanty - Dentonet.pl
"Spotkania w Dentonecie": kiedy można wkroczyć z implantologią? Lekarz

W jakich sytuacjach korzystne dla pacjenta jest jeszcze leczenie endodontyczne, a kiedy może ono wpłynąć negatywnie na późniejsze leczenie implantologiczne? To temat dyskusji w kolejnych „Spotkaniach w Dentonecie”. Rozmawiali o tym dr n. med. Katarzy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres