Znieczulenia i omdlenie
Bardzo często po znieczuleniu pacjenci mdleją.

Co może być tego przyczyną:
Pacjenci w stresie bardzo często tracą przytomność – jak na filmach.
Pacjent mdlejący na widok igły, to częsty przypadek. Omdlenie zdarza się również, gdy stres gwałtownie ustępuje po zaprzestaniu działania czynnika go powodującego, np. koniec znieczulenia.
Wielu pacjentów w obawie przed bólem zastrzyku wstrzymuje oddech na wdechu. Proszę nigdy tego nie robić. Może to spowodować dramatyczne zmniejszenie powrotu krwi do serca.
Omdlenie pojawia się około minuty po wznowieniu oddychania. Bardzo groźne zjawisko! Należy w czasie znieczulenia kontrolować swój oddech, oddychając spokojnie i głęboko.
Zdarzają się równieżosoby szczególnie wrażliwe na środki znieczulenia miejscowego i w skrajnych przypadkach może to objawić się jako omdlenie. Chociaż nadwrażliwość daje zazwyczaj inne objawy. Może to być również przedawkowanie leku znieczulającego.
opr. lek. dent. Jacek Kowalski




