Ząb na ząb, czyli prostowanie zgryzu
Nie tylko brak zębów może szpecić uśmiech. Problem pojawia się także, gdy nasz zgryz znacznie odbiega od normy.
I nie chodzi jedynie o to, że zęby zachodzą na siebie, że nie przypominają dwóch sznurów pereł, że trudno je domyć, że łatwiej o próchnicę…
Wady zgryzu powodują nierównomierne ścieranie powierzchni zębów, problemy z gryzieniem, zaburzenia gastryczne, paradontozę, trzaski stawów skroniowo-żuchwowych, uporczywe bóle głowy, a nawet zniekształcenie rysów twarzy i jej przedwczesne starzenie się.
Myśląc o zębach, często zapominamy, że stanowią one część potężnej i skomplikowanej całości. Wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane – np. utrata jednego tylko zęba powoduje przesunięcie przynajmniej sześciu.
Z jednej strony to problem, a z drugiej szansa dla ortodonty – właśnie dlatego, że struktury te są ze sobą połączone, mogą się przemieszczać i ulegają siłom, lekarz może wyprostować nawet najbardziej zwichrowany zgryz – pod warunkiem że kości szczęki i żuchwy pacjenta są w dobrym stanie.
Dawniej ortodoncja nie miała wiele do zaoferowania pacjentom. Dzieciom proponowano zdejmowane lub stałe (brzydkie i niewygodne) aparaty, dorosłym – niemal nic. Obecnie ta dziedzina stomatologii przeżywa rozkwit.
Nowoczesne aparaty są wygodne, zarówno dla pacjenta jak i dla ortodonty, który może uzyskać dużo lepszy efekt leczenia niż przy użyciu dawnych modeli aparatów.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów aparat może być niemal niewidoczny (zamki-klamerki przyklejane do zębów wykonuje się z przezroczystego szkła szafirowego, widać jedynie cieniutki, spinający je metalowy łuk).
Dodatkową korzyścią są dłuższe niż kiedyś odstępy między wizytami u ortodonty. Dzięki współpracy ortodontów i chirurgów szczękowych można z powodzeniem leczyć zaburzenia kształtu i rozmiaru kośćca twarzy.
Z kolei współpraca ortodontów z chirurgami periodontologami, stwarza możliwości leczenia dla tych osób, które z powodu paradontozy skazane były na utratę zębów w młodym wieku.
Tekst: Joanna Szulc.
Konsultacja: lek. stom. Beata Szwarc,
dr n. med. Katarzyna Pardela, C.M. Enel-Med
źródło: Poradnik Domowy GW







