Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Ozonoterapia

Publikacja:
Ozonoterapia

Ozonoterapia

Ozonoterapia jest innowacyjną metodą leczenia próchnicy. Wykorzystuje ona wyjątkową aktywność ozonu (trójatomowy tlen). Gaz ten zabija bakterie, które przyczyniają się do powstawania i rozwoju próchnicy. Co więcej – dociera on do zmienionych chorobowo tkanek i niszczy drobnoustroje w głębi ubytku.

Ozonoterapia ma zastosowanie w leczeniu zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. Na pojedynczym zębie czas trwania tego zabiegu to ok. 10-40 sekund (jest całkowicie bezbolesny). Polega na wprowadzeniu do ubytku próchniczego ozonu przez silikonowy kapturek. Ozon obejmuje chore miejsce w zębie, a następnie jest odsysany. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i korzystać z niego mogą także kobiety w ciąży.

Jednakże – choć ozon leczy próchnicę – nie wypełnia ubytku. Dlatego po jego zastosowaniu, poza zniszczeniem bakterii i ustąpieniem bólu zęba – nie zauważymy efektów leczenia. Ubytek pozostanie niezmieniony. Dlatego należy go tradycyjnie wypełnić plombą. Zdarza się, że przy niewielkich zmianach próchnicowych o charakterze przebarwień – nie ma konieczności wypełniania ubytków. W takich sytuacjach objęta ozonem powierzchnia zęba ulega remineralizacji – minerały ze śliny i preparatów wspomagających leczenie przenikają do zęba i wzmacniają jego strukturę.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ozonoterapia nie zastąpi użycia tradycyjnego wiertła. Jednakże jest nieoceniona, jeśli chodzi o wyeliminowanie bólu podczas zabiegów stomatologicznych.

Zastosowanie ozonoterapii w stomatologii zachowawczej
Działanie ozonu jest niezwykle skuteczne w leczeniu pierwotnej próchnicy korzeni oraz próchnicy średniej i głębokiej.

Ozonoterapia w endodoncji
Wykorzystanie bakteriobójczych właściwości ozonu jest możliwe także w przypadku leczenia kanałowego. Ozon jest w tym przypadku niezwykle skuteczny i efektywny w dezynfekcji kanału korzeniowego. Jest to jedna z najnowszych metod wspierania leczenia kanałowego.

Protetyka a ozon
W protetyce ozon ma szerokie zastosowanie przy wykonywaniu stałych uzupełnień protetycznych (mostów i koron). Możliwe jest ozonowanie filaru protetycznego – zazwyczaj bywa to oszlifowany ząb – przed umieszczeniem na nim uzupełnienia (np. koronki) w celu jego kompletnej dezynfekcji.
W ten sposób minimalizuje się ryzyko rozwoju próchnicy wtórnej pod uzupełnieniem protetycznym.

W periodontologii (dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia) działanie ozonu jest bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Jest szczególnie przydatne np. przy leczeniu opryszczki na błonie śluzowej.

Chirurgia estetyczna i stomatologiczna
Także w tej dziedzinie przydatne jest bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze działanie ozonu. Można go stosować w szczególności na rany powstałe po zabiegach chirurgicznych i w ten sposób pomaga zapobiegać powikłaniom związanym z zakażeniem rany i przyspieszyć jej gojenie.

BZ

Źródło: W trosce o Tówj uśmiech & zdrowie