Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ozonem w próchnicę

Brak komentarzy | Publikacja:

Ozonem w próchnicę

Uczniowie pierwszych klas XXI LO w Lublinie to prawdziwi szczęściarze. Zęby będzie im leczyła klinika stomatologiczna i to bezboleśnie. Lekarze zamiast wierteł użyją ozonu.

W Zakładzie Stomatologii Zachowawczej jest już aparat do ozonowania zębów, a także diagnodent – urządzenie do badania stanu mineralizacji zębów; mówiąc obrazowo – pokazuje, jak głęboka jest próchnica atakująca zęby.

– Urządzenia wypożyczył nam producent. Postanowiliśmy, że na początek będziemy tę metodę stosować u uczniów, którzy pozbyli się już mlecznych zębów i wszystkie mają stałe. W przyszłości nie wykluczamy objęcia taką pomocą także młodszych dzieci, być może zaproponujemy to podopiecznym domu samotnej matki, może domom dziecka wyjaśnia szefowa Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej AM prof. Teresa Bachanek.

Na razie do terapii ozonem przygotowują się 16-latkowie Biskupiaka. – Mają bardzo zadbane zęby – chwali ich stomatolog Lucia Zielonka, która robiła im przegląd zębów i przeszła już szkolenie na temat stosowania metody ozonowej. – Mała próchnica idealnie kwalifikuje się do tej metody. Poza tym zadbane zęby tych dzieci świadczą o ich odpowiedzialności, a ta jest tu potrzebna, bo przez kilka tygodni po leczeniu trzeba systematycznie wcierać w zęby żel i płukać usta – mówi. Daje to szansę na remineralizację tkanki zęba, tak że niepotrzebne jest już później zakładanie plomby.

Niestety, metoda jest bardzo kosztowna i dlatego uczniowie, których rodzice wyrażą na to zgodę, będą mieli zaozonowane tylko czwórki i piątki. Leczenie będzie oczywiście bezpłatne.

– Warto pamiętać, że leczenie próchnicy ozonem jest jedną z metod, wprowadzaną na świecie pięć lat temu. Stosuje się ją zwykle jako metodę wspomagającą tradycyjne leczenie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym badaniom zostanie poszerzona wiedza na temat jej stosowania, zalet, a także słabości – dodaje prof. Bachanek.

 

Anna Augustowska

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

program profilaktyki - Dentonet.pl
Sędziszów Małopolski będzie zwalczać próchnicę u dzieci Lekarz

Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku 12 i 13 lat, zamieszkałych na terenie gminy.Przedmiotem konkursu ofert jest wybór realizatora, kt...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji