Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ostrożnie ze środkami przeciwbólowymi!

Brak komentarzy | Publikacja:
Ostrożnie ze środkami przeciwbólowymi!

Ostrożnie ze środkami przeciwbólowymi!

Przyjmowanie preparatów przeciwbólowych nie jest obojętne dla zdrowia. Przed skorzystaniem z samoleczenia warto poznać kilka zasad, które pozwolą uniknąć groźnych powikłań.

– Nawet wtedy, gdy producent zapewnia, że leki przeciwbólowe są bezpieczne dla żołądka, osoby z czynną chorobą wrzodową powinny zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.

– Pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby powinny ograniczać zażywanie leków przeciwbólowych, a ich stosowanie konsultować ze specjalistą.

– Można ograniczyć liczbę aplikowanych dawek poprzez przyjmowanie preparatów o przedłużonym działaniu. Ma to znaczenie dla pacjentów chcących ochronić swój przewód pokarmowy.

– Przed przyjęciem środka przeciwbólowego należy uważnie przeczyta ulotkę i informację o jego składzie chemicznym. Unikaj przyjmowania kilku preparatów, których głównym składnikiem chemicznym jest ta sama substancja lecznicza.

– W przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych występuje tzw. "efekt sufitowy", tj. zwiększanie dawki powyżej pewnego poziomu nie powoduje dodatkowego działania przeciwbólowego. Nie stosuj kilku różnych leków z jednej grupy.

– Ból jest znakiem ostrzegawczym przed procesem chorobowym rozwijającym się w organizmie. Najważniejsze by zlokalizować i zwalczyć jego źródło.

– Zawsze staraj się dostosować rodzaj preparatu i jego dawkę do rodzaju, lokalizacji i natężenia odczuwanego bólu. Bardzo ważne jest, aby dany ból zwalczać lekiem z odpowiedniej grupy, wykazującym silniejsze działanie przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

– Stosuj kolejne dawki środków przeciwbólowych w regularnych odstępach czasu – według zegara, a nie w razie bólu. Zaleca się, aby przy przewlekłym bólu lek miał stałe stężenie w surowicy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy oczekujemy działania przeciwzapalnego. By zwalczyć stan zapalny, nie wystarczy zaaplikowanie leku, stosowanie go jedynie objawowo w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Lek musi nie tylko likwidować ból, ale także zwalczyć ognisko zapalne.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczki - Dentonet.pl
Co z środkami ochrony dla prywatnych gabinetów stomatologicznych? Lekarz

Posłanka Barbara Dolniak wystosowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta, czy planowane są narzędzia pomocowe dla prywatnych gabinetów stomatologicznych borykających się z problemami z dostępem do niezbędnych środków ochrony. – W ostatni...

maseczki ochronne - Dentonet.pl
Allegro i OLX z zakazem handlu maseczkami i środkami do dezynfekcji Lekarz

Allegro i OLX nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowił premier Mateusz Morawiecki. Ma to na celu ograniczenie sprzedaży artykułów z niepewnych źródeł oraz sztuczne pompowanie cen. Wra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji