Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

Ostrów Wielkopolski zadba o uśmiech przedszkolaków

Już po raz drugi Ostrów Wielkopolski przebada pięciolatków i przeszkoli rodziców w ramach profilaktycznego programu zdrowotnego „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć”. Ubiegłoroczny program sprawdził się – zgłosiło się do niego aż 443 przedszkolaków, władze miasta zdecydowały zatem go powtórzyć. Program rozpocznie się 8 maja i potrwa do początku grudnia. Podobnie jak rok temu, realizatorem programu będzie Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica”. Program kosztować będzie miasto blisko 60 tys. zł.

4 maja umowę na realizację programu profilaktycznego podpisały prezydent Beata Klimek oraz lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć, reprezentująca Specjalistyczny Zakład Opieki Medycznej „Familia Medica”. – Walka z próchnicą to jeden z naszych najważniejszych programów profilaktycznych. Jest to schorzenie, które występuję u ogromnej liczby osób. Szacuje się, że 90% populacji objęte jest tą chorobą. Staramy się robić wszystko, aby z próchnicą walczyć już od najmłodszych lat. To kolejny krok, by zwalczyć tę niebezpieczną chorobę. Chcemy, by w naszych szkołach były gabinety stomatologiczne, a opieka stomatologiczna wróciła do ostrowskich szkół. Jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dwa gabinety stomatologiczne: w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Partyzanckiej i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Grabowskiej. Pomieszczenia, w których będą się mieścić gabinety wyposażamy obecnie w odpowiedni, wysokospecjalistyczny sprzęt. Czekamy jeszcze na kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi prezydent Beata Klimek.

Po raz drugi władze miasta postanowiły zadbać o zęby maluchów już na etapie przedszkola. Program przeznaczony jest dla urodzonych w 2012 r. dzieci mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. – Zęby mleczne są zbudowane tak samo, jak zęby stałe. Zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych są naczynia krwionośne i nerwy. To naczyniami krwionośnymi na cały organizm przenoszą się bakterie znajdujące się w uzębieniu. Niewielu rodziców uczęszcza z dziećmi do stomatologa i ma bardzo małą świadomość dotyczącą profilaktyki zębów u małych dzieci – wyjaśnia lekarz stomatolog Barbara Rokicka-Łapuć.

Z danych zebranych podczas I edycji programu, w którym uczestniczyło 443 przedszkolaków, wynika, że u 59% dzieci stwierdzono aktywną próchnicę. Konsultacje z ortodontą ze względu na ujawnione wady zgryzu zalecono u 56% dzieci. U wszystkich dzieci wykonano przegląd jamy ustnej, instruktaż mycia zębów, sprawdzono, czy istnieją wady zgryzu, poza tym 440 dzieciom usunięto osad nazębny i polakierowano ząbki.

Program jest wielopłaszczyznowy i obejmował będzie, oprócz przedszkolaków, osoby, które na co dzień z nimi przebywają. Podczas prelekcji przeprowadzonych w przedszkolach przeszkoleni zostaną ich rodzice i opiekunowie prawni. Szkolenie będzie miało na celu ugruntowanie właściwych zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki stomatologicznej.

Wizyta dzieci w gabinecie stomatologicznym przewiduje przegląd jamy ustnej, profilaktykę wad zgryzu, instruktaż mycia zębów, diagram, usunięcie osadu oraz lakierowanie zębów. Po wizycie rodzice lub opiekunowie prawni otrzymają wytyczne dotyczące odpowiednich działań zapobiegawczych, dostosowane do konkretnych problemów pojawiających się w jamie ustnej oraz zębach określonego dziecka. – W tym roku program składał się będzie z dwóch etapów. Pierwszy obejmuje prelekcje dla rodziców i ich opiekunów prawnych, które przeprowadzone zostaną przez lekarzy stomatologów, drugi to wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym. Tegoroczny program różni od ubiegłorocznego fakt, że w obecnym zrezygnowaliśmy ze szkolenia nauczycieli, ponieważ zostali oni przeszkoleni w ubiegłym roku – wyjaśnia Małgorzata Pawlik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Program w całości finansowany jest z budżetu Ostrowa Wielkopolskiego. W tym roku na jego realizację zabezpieczono blisko 60 tys. zł.

Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza tego rodzaju organizacja użytku publicznego w kraju, której celem jest zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej. Szczególny nacisk jest kładziony oczywiście na dzieci i młodzież. Zapraszamy do obejrzenia relacji z badań stomatologicznych, które wolontariusze fundacji przeprowadzili w jednej ze szkół w Żyrardowie.

AF

Fot. collusor, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolna stomatologia - Dentonet.pl
Wrocław: działa 10 szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

W 10 gabinetach dentystycznych zlokalizowanych we wrocławskich szkołach podstawowych realizowany jest program profilaktyki próchnicy dla uczniów. Co ważne, do dentysty może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Szkolne gabinety de...

Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Ministerstwo: profilaktyka zdrowotna musi wrócić do szkół Lekarz

Tuż przed majówką w Szkole Podstawowej w Zakliczynie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wzięła udział w uroczystym otwarciu gabinetu stomatologicznego. W ramach programu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety - Dentonet.pl
Ostrów Mazowiecka: szkolne gabinety stomatologiczne już działają Lekarz

1 kwietnia br. w szkołach w Jelonkach, Jasienicy i Nagoszewie w gminie Ostrów Mazowiecka rozpoczęły działalność szkolne gabinety stomatologiczne. Będą tam udzielane świadczenia dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.Każdy gabinet został wyposażony ...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Kraków: kolejne nowe szkolne gabinety stomatologiczne Lekarz

Cztery nowe gabinety dentystyczne powstały w krakowskich szkołach podstawowych w ramach konkursu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” ogłoszonego przez ministerstwo zdrowia. Dzięki pozyskany...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres