Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ostatni dzwonek na separator amalgamatu w Twoim gabinecie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ostatni dzwonek na separator amalgamatu w Twoim gabinecie

Ostatni dzwonek na separator amalgamatu w Twoim gabinecie

To już naprawdę ostatni dzwonek – od 1 stycznia 2019 r. w gabinetach stomatologicznych w naszym kraju będą musiały znajdować się separatory amalgamatu. Nowe przepisy nadal budzą jednak sporo wątpliwości. Na pytania zadane przez naszych Czytelników odpowiada Renata Kurpik z firmy www.separatoryamalgamatu.com.pl.

Przypomnijmy – w czerwcu 2017 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła regulacje zabraniające stosowania rtęci w wypełnieniach u dzieci poniżej 15. roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących od 1 lipca 2018 r. Do 2030 r. rtęć ma zupełnie zniknąć z gabinetów stomatologicznych w całej Unii Europejskiej.

Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008, od 1 stycznia w 2019 r. gabinety, w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny oraz usuwane są wypełnienia amalgamatu stomatologicznego lub zęby zawierające takie wypełnienia, będą musiały być wyposażone w separatory amalgamatu.

Pomimo faktu, że do wejścia w życie nowych przepisów pozostało już niewiele czasu, wciąż budzą one sporo wątpliwości. Wraz z firmą www.separatoryamalgamatu.com.pl zachęcaliśmy więc naszych Czytelników do zadawania na naszym Facebooku pytań dotyczących obowiązkowych separatorów amalgamatu. Odpowiedzi udzieliła Renata Kurpik,  ekspert z firmy www.separatoryamalgamatu.com.pl.

Czy gabinet, który nie stosuje amalgamatu musi posiadać separator?

Tak, musi. W rozporządzeniu jasno wskazano, że obowiązek ten dotyczy gabinetów, w których stosowany jest amalgamat stomatologiczny oraz usuwane są wypełnienia amalgamatu stomatologicznego lub zęby zawierające takie wypełnienia – żaden stomatolog nie może mieć gwarancji, że w jego gabinecie nie pojawi się pacjent z wypełnieniami z amalgamatu, które trzeba usunąć. Wyjątkiem są tu gabinety wyspecjalizowane np. w ortodoncji czy implantologii, w których nie udziela się innych świadczeń.

Czy w każdym gabinecie w dużej klinice musi znajdować się separator?

W dużych, wielostanowiskowych placówkach wystarczy, że w urządzenie będzie wyposażone co najmniej jedno stanowisko.

Czy jeśli nie stosuję w gabinecie amalgamatu, to i tak mam obowiązek posiadania separatora? 99% moich pacjentów to dzieci, więc szansa na to, że z innego gabinetu przyjdą z amalgamatem też jest wyjątkowo niska.

Tak, separator amalgamatu też w takim przypadku powinien być zainstalowany.

Kto może odbierać odpady amalgamatu?

Według obecnych przepisów, odpady amalgamatu może odpierać firma mająca właściwe pozwolenia na odbiór odpadów medycznych (180102, 180103) i niebezpiecznych (180110), czyli większość firm, które do tej pory odbierają odpady medyczne i niebezpieczne z gabinetów stomatologicznych.

Czy gdzieś jest jakaś lista podmiotów uprawnionych do odbioru odpadów amalgamatu?

Na tę chwilę nie ma takiej listy.

Czy firmy montujące separatory muszą mieć certyfikat czy może mój serwis zamontować taki separator do pompy?

Montaż separatorów amalgamatu przez firmy montujące zależy od warunków, jakich wymaga dany producent i gwarancji na produkt.

Jak nowy wymóg odnosi się do stanowiska Komisji Stomatologicznej NIL, która mówi o 3-letnim okresie „wprowadzania” separatorów jeśli złoży się oświadczenie o chęci założenia separatora?

Owszem, taką propozycję okresu przejściowego złożyła Komisja Stomatologiczna NIL, ale obecnie brak jest oficjalnego stanowiska ministra zdrowia w stosunku do tego pomysłu.

Jak wyglądają obecnie przepisy dotyczące usuwania plomb amalgamatowych na NFZ ciężarnym?

W rozporządzeniu UE odnośnie rtęci jest zapis o zakazie stosowania amalgamatów u dzieci, młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących od 1 lipca 2018 r. Nie ma zapisu co do szczególnych przepisów o usuwaniu wypełnień amalgamatowych na NFZ u ciężarnych.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy obowiązkowe separatory amalgamatu są egzekwowane? Lekarz

Troje posłów – Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska – w interpelacji do ministra zdrowia pyta, czy obowiązek instalowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych jest egzekwowany przez polskich dentystów, a jeśli nie – ja...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy Polska przestrzega unijnych przepisów o amalgamacie? Lekarz

Poseł Grzegorz Furgo w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji pyta, dlaczego w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej nie został wyegzekwowany obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych.Minęły już ponad czte...

Separatory: apele do ministra zdrowia, instrukcje dla lekarzy Lekarz

Usunięcie wypełnienia amalgamatu jako świadczenie w katalogu świadczeń gwarantowanych NFZ? O to apeluje samorząd lekarski w liście do ministerstwa zdrowia. Apeli, uwag i wątpliwości dotyczących tego gorącego w ostatnich tygodniach tematu jest więcej....

ROZWIŃ WIĘCEJ
Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie o separatorach Lekarz

Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie wezwała organy państwowe do natychmiastowej realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci, dotyczącego m.in. posiadania przez lekarzy stomatologów separatorów amalga...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
ORL w Rzeszowie: na razie lepiej nie stosować amalgamatu Lekarz

Komisja stomatologiczna ORL w Rzeszowie rekomenduje, by gabinety posiadające umowę z NFZ-em, a niewyposażone w separatory amalgamatu, do czasu pojawienia się oficjalnych wytycznych ministerstwa zdrowia nie wykonywały procedur leczniczych z wykorzysta...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres