Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kings’s College London: osoby z dentofobią wolą usuwać niż leczyć zęby

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kings’s College London: osoby z dentofobią wolą usuwać niż leczyć zęby

Kings’s College London: osoby z dentofobią wolą usuwać niż leczyć zęby

Ludzie, którzy cierpią z powodu panicznego strachu przed stomatologiem, mają więcej ubytków. Wolą usunąć zęba niż go leczyć – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings’s College London Dental Institute.

Jakie są konsekwencje dentofobii postanowili sprawdzić brytyjscy naukowcy pod kierunkiem dr Ellie Heidari z Kings’s Collage London Dental Institute. – Ta fobia może mieć duży wpływ na jakość życia danej osoby, w tym jej fizjologiczny, psychologiczny, społeczny oraz emocjonalny dobrostan – mówi dr Heidari.

Naukowcy posłużyli się danymi z badań ankietowych, w których wzięło udział 10 900 dorosłych Brytyjczyków. U 1367 (ok. 12,5%) zidentyfikowano dentofobię. Okazało się, że w przypadku takich pacjentów prawdopodobieństwo posiadania co najmniej jednego zęba z ubytkiem jest o 42% większe niż u osób bez fobii. Ponad 30% częściej ubytki notuje się u ludzi w wieku 25-34 lata i po 75. roku życia, w porównaniu do grupy 16-24 lata. W przypadku perspektywy długotrwałego leczenia, dentofobicy będą starali się maksymalnie skrócić czas terapii lub po prostu usunąć zęba, żeby zaoszczędzić sobie stresu. Ogólnie, będą mieli więc więcej ubytków albo usuniętych zębów niż reszta pacjentów.

Jak wykazały badania zespołu dr Heidari, osoby z dentofobią, częściej niż inne są smutne, zmęczone, lękliwe, a nawet wyczerpane. Generalnie oceniają swoje zdrowie jako kiepskie. Ich samoocena jest niska.

Z dentofobią należy walczyć nie tylko dlatego, ze diametralnie obniża jakość życia. Rzutuje także na życie społeczne. Większość ludzi woli przebywać z ludźmi o zdrowym uśmiechu, a na zęby jako pierwszorzędną cechę potencjalnego partnera spogląda aż 60% osób.

Co piąty Polak boi się bólu i dentysty, dlatego unika leczenia zębów. W efekcie ponad 90 % osób w kraju cierpi na próchnicę. Dentyści przekonują, że nie ma się czego bać. Nowoczesna stomatologia dysponuje takimi sposobami leczenia, które ograniczają ból do minimum.

Oprac. AF na podst. https://zdrowie.pap.pl

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

demencja - Dentonet.pl
Uniwersytet w Malmö: paradontoza zwiększa ryzyko demencji Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni.Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć lat ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica - Dentonet.pl
"Journal of Dental Research": próchnica – globalny problem Lekarz

Ponad 2,4 miliarda ludzi ma całym świecie cierpi na nieleczoną próchnicę zębów stałych – informuje „Journal of Dental Research”.Jak wskazują eksperci, skala problemu wynika z alarmujących zaniedbań – metody zapobiegania i leczenia są dobrze znane. Wy...

Zły stan zdrowia dziąseł zwiększa ryzyko raka wątroby Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii, zły stan zdrowia dziąseł aż o 75% zwiększa ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego.Badania i analizy przeprowadzane w ubiegłych latach przez naukowców z całego świata uwypuklił...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres