Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Ortodoncja i kariera higienistki stomatologicznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ortodoncja i kariera higienistki stomatologicznej

Ortodoncja i kariera higienistki stomatologicznej

Ortodoncja to jeden z najbardziej dynamiczne rozwijających się kierunków stomatologii. Wiedza o przemieszczaniu się zębów, to jedno z ważnych osiągnięć technologicznych. A dziedzina, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych ma ogromną przyszłość.

W tej specjalności jest duże pole do popisu dla higienistki stomatologicznej. U podstaw sukcesu leczenia ortodontycznego w dużej części leży prawidłowa higiena jamy ustnej pacjenta i jego aktywny współudział w leczeniu. A zatem, powodzenie tego leczenia zależy od umiejętności poprowadzenia pacjenta i przekonania go przez higienistkę stomatologiczną do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

O tym, jak ważna jest rola higienistki stomatologicznej specjalizującej się w ortodoncji, świadczy nadanie tej specjalności rangi studiów podyplomowych na jednym uniwersytetów medycznych. Dwa semestry za bagatela 6 tysięcy złotych. Na szczęście są inne drogi, aby stać się fachowcem.

Ale oczywiście, droga do takiej specjalizacji nie jest prosta i krótka. Ogrom materiału, który trzeba poznać, może przerażać. Jednak do każdej specjalizacji dochodzi się poprzez lata praktykowania. Studia dają teoretyczną podbudowę i oczywiście dokument, że ma się taką specjalizację, ale specjalistyczny gabinet, chcąc zatrudnić ortodontyczną higienistkę stomatologiczną, postawi raczej na praktyczne umiejętności.

Konieczna jest wiedza na temat instrumentarium ortodontycznego i podstaw w zakresie budowy aparatów zdejmowanych i stałych. A już zupełnie kluczowe dla higienistki stomatologicznej jest tu nabycie umiejętności edukowania pacjentów na temat higieny, zapobiegania próchnicy i chorób przyzębia jeszcze przed terapią ortodontyczną i tych używających aparatów ortodontycznych.

Ortodoncja to dziedzina, która dotyczy zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych. Coraz częściej jest określana jako ortopedia szczękowa lub zachowawcza ortopedia szczękowa. Te określenia w jakiś sposób odzwierciedlają to, na co wpływ może mieć prawidłowa terapia, prowadzona przez lekarza ortodontę. Czyli nawet na proporcje środkowego i dolnego odcinka twarzy. Dla wielu pacjentów, to może być znaczące nie tylko dla zdrowia, ale i komfortu życia.

I warto mieć satysfakcję jak wiele zależy tu od higienistki stomatologicznej. Ale na satysfakcji się nie kończy. Wysiłek i samokształcenie przynosi też wymierne korzyści w postaci lepszych zarobków. Co nie oznacza, że o pracę jest łatwo. Niestety na razie nawet najlepsi muszą o nią zabiegać. 

 

ab

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zagrożenia w pracy higienistki - Dentonet.pl
Zagrożenia w pracy higienistki – jak się zabezpieczyć? Asysta

Asystentki i higienistki stomatologiczne są narażone w miejscu pracy nie tylko na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, ale także na nieszczęśliwe wypadki, które mogą skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. We wszystkich tych sytuacjach pomocne może oka...

powikłania po skalingu - Dentonet.pl
Powikłania po skalingu a roszczenia wobec higienistki Asysta

Każda higienistka stomatologiczna prowadząca własny gabinet higieny musi mieć świadomość, że – podobnie jak lekarz, pielęgniarka, położna czy inna osoba wykonująca zawód medyczny – jest narażona na roszczenia pacjentów, u których mogą pojawić się pow...

asystentka - Dentonet.pl
Ryzyka w pracy higienistki i asystentki a ochrona ubezpieczeniowa Asysta

Pracując bezpośrednio z pacjentem i wykonując czynności medyczne, higienistki i asystentki stomatologiczne są narażone na wiele zagrożeń – ryzyko błędu popełnionego podczas zabiegu i związane z nim roszczenia finansowe ze strony pacjenta, zniszczenie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aparat ortodontyczny - Dentonet.pl
Ortodoncja dziecięca: "Nadrzędny jest interes pacjentów" Lekarz

Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych z prowadzeniem leczenia ortodontycznego dzieci w związku z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy – Naczelna Rada Lekarska od kilku tygodni zwraca uwagę na występuj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres