Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ortodoncja dziecięca: „Nadrzędny jest interes pacjentów”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ortodoncja dziecięca: „Nadrzędny jest interes pacjentów”

Ortodoncja dziecięca: „Nadrzędny jest interes pacjentów”

Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych z prowadzeniem leczenia ortodontycznego dzieci w związku z pandemią koronawirusa.

Przypomnijmy – Naczelna Rada Lekarska od kilku tygodni zwraca uwagę na występujące problemy z leczeniem ortodontycznym dzieci. W obowiązujących jeszcze wytycznych ministerstwa zdrowia z 25 marca br. wskazano, że obecnie leczenie stomatologiczne powinno obejmować jedynie pacjentów w pilnych sytuacjach, np. z silnym bólem. W teorii wyklucza to rozpoczęcie czy kontynuowanie leczenia ortodontycznego dzieci, co jest świadczeniem gwarantowanym i finansowanym przez NFZ. – Wiadomo, że prawo dziecka do świadczeń gwarantowanych dotyczących leczenia ortodontycznego wygasa po ukończeniu przez nie 12. roku życia. Lekarze ortodonci obawiają się, że w związku z wytycznymi wykonane aparaty ortodontyczne sprawozdane do NFZ-u w okresie obowiązywania zaleceń, mogą spotkać się z odmową refundacji – pisaliśmy w artykule „Co dalej z ortodoncją dziecięcą?”.

Naczelna Rada Lekarska wystosowała w tej sprawie dwa pisma: do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, domagając się jednoznacznych rekomendacji dla lekarzy dentystów. Teraz poinformowano o odpowiedziach obu instytucji. – Literalna analiza zaleceń, która odnosi się do leczenia ortodontycznego, nie wskazuje na bezwzględny zakaz odbycia wizyty polegającej na oddaniu aparatu ortodontycznego. Powyższe pozostaje istotne w kontekście przypadków pacjentów, którzy w kwietniu i maju kończą dwunasty rok życia, zaś na realizację swojego uprawnienia oczekiwali wcześniej w kolejce. Nadto w przypadku przedłużającego się leczenia, niektóre jego etapy mogą wymagać powtórnego wykonania – czytamy w odpowiedzi RPP.

– Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia stomatologiczne zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Z treści tego rozporządzenia wynika, że leczenie aparatem ortodontycznym przysługuje dzieciom do ukończenia 12 r. ż., zaś leczenie retencyjne do ukończenia 13 r. ż. Możliwość zmiany uprawnień do uzyskania leczenia ortodontycznego nie znajduje się w kompetencjach Narodowego Funduszu Zdrowia – napisano w odpowiedzi NFZ-u.

Po analizie odpowiedzi obu instytucji Naczelna Rada Lekarska postanowiła zakończyć korespondencję w tej sprawie. W międzyczasie pojawiła się już wersja robocza nowych zaleceń ministerstwa dotyczących leczenia stomatologicznego, w których uszczegółowione zostaną także wytyczne odnośnie ortodoncji. Dodatkowo, pod uwagę trzeba brać nadrzędny interes pacjentów, a w odpowiedzi NFZ-u nie pojawiła się jakakolwiek wzmianka o przeszkodach w kwestii ewentualnego rozliczenia aparatu. – Prezydium KS NRL postanowiło (…) uznać, że całokształt okoliczności uprawnia do wniosku, że lekarzom ortodontom należy zarekomendować takie zarządzanie kalendarzem przyjęć, aby pacjenci nie ucierpieli z powodu epidemii i mogli mieć oddane aparaty ortodontyczne. Z refundacją ich kosztów dla placówki leczącej rzecz jasna – podkreślono w komunikacie na stronie NRL.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia Lekarz

Mijający tydzień był bardzo bogaty w ważne i ciekawe informacje dla osób związanych zawodowo ze stomatologią. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd artykułów! Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły odpowiedzi na pisma odnośnie problemów związanych...

nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
Ponad 2200 podpisów pod petycją ws. finansowania stomatologii Lekarz

W środę 20 maja w godzinach porannych pod petycją dotyczącą zmian w finansowaniu publicznej stomatologii widniało ponad 2200 podpisów dentystów z całej Polski. Pismo przygotowane przez Naczelną Radę Lekarską adresowane jest do ministra zdrowia oraz N...

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część II Lekarz

Kończący się tydzień ponownie przyniósł wiele ważnych i ciekawych informacji dla osób związanych zawodowo ze stomatologią. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najistotniejszych artykułów! Naczelna Rada Lekarska oczekuje na zakończenie prac nad ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
finansowanie stomatologii - Dentonet.pl
Petycja w sprawie finansowania świadczeń stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska przygotowała skierowaną do ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia petycję, w której zwraca się o zaktualizowanie wycen świadczeń stomatologicznych w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Pierwsza petycja w sprawie d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres