Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Sejmowe komisje dyskutowały o opiece stomatologicznej uczniów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sejmowe komisje dyskutowały o opiece stomatologicznej uczniów

Sejmowe komisje dyskutowały o opiece stomatologicznej uczniów

3 kwietnia 2019 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji zdrowia oraz komisji edukacji, nauki i młodzieży. Przedmiotem obrad było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Projekt zakłada zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

W ocenie obecnego na posiedzeniu wiceprezesa NRL Andrzeja Cisły, dyskusja o projekcie wykazała spodziewaną polaryzację stanowisk. Posłowie związani ze stroną rządową podkreślali konieczność uchwalenia ustawy, mimo jej niedoskonałości, m.in. ogólnikowości projektowanych zapisów. Zaznaczyli jednak, że „należy dać szansę tej ustawie i należy ją uchwalić dla dobra dzieci”. Posłowie opozycji oraz wszyscy goście oceniali projekt negatywnie – zaproponowano poprawki oraz powołanie podkomisji w tej sprawie. Wskazano, że brak konkretów jest powodem, dla którego ustawa nie powinna być przyjęta. Zwrócono również uwagę na nieprecyzyjny podział zadań, brak zadekretowania odpowiednich nakładów oraz niedoprecyzowane zasady współpracy szkoły z rodzicami i opiekunami.

Przedstawiając stanowisko samorządu lekarskiego (pisaliśmy o nim tutaj -> https://dentonet.pl/samorzad-lekarski-o-opiece-stomatologicznej-nad-uczniami/) wiceprezes NRL Andrzej Cisło omówił leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży – aspekt ten jest w dużej mierze poruszany w projekcie. Wyjaśnił powody, dla których stomatologia dziecięca nie cieszy się i nie będzie cieszyła się zainteresowaniem młodych lekarzy dentystów, szukających swojego miejsca w stomatologii. Podkreślił, że ta specjalność wymaga stabilności zasad, pewności i bezpieczeństwa rentowności tej działalności.

Podsumowując dyskusję przedstawiciel rządu wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski pozwolił sobie na podsumowanie krytycznych uwag wobec projektu mówiąc , że „tylko kilka głosów było krytycznie nastawionych do leczenia i opieki w szkołach i czasami było to spowodowane tym, że biznes jest ważniejszy niż dzieci”. Tymczasem z dyskusji poselskiej wynikało, że również Biuro Analiz Sejmowych wyraziło krytyczne uwagi do przedłożonego projektu rządowego.

Ostatecznie wniosek o powołanie podkomisji nie został przyjęty. Komisje w głosowaniu przyjęły projekt ustawy większością głosów z uwzględnieniem kilku poprawek redakcyjnych.

Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? – Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie – mówi lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Oprac. AF

Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarze spoza UE - Dentonet.pl
Co z zatrudnianiem dentystów spoza Unii Europejskiej? Lekarz

Jak czytamy na stronie internetowej NRL, 25 lutego 2020 r. odbyło się drugie – i ostatnie – posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych u...

ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
"Zmiana ustawy nie rozwiązuje problemów stomatologów" Lekarz

11 lutego sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Obecny na posiedzeniu wiceprezes NRL Andrzej Cisło podkreślił, że ustawa nadal nie rozwiązuje problemu niedostatecznego dostępu leka...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Radzyń Podlaski szuka dentystów dla uczniów tamtejszych szkół Lekarz

Radzyń Podlaski szuka stomatologów chętnych do objęcia opieką uczniów dwóch tamtejszych szkół podstawowych. Obowiązek zapewnienia uczniom świadczeń stomatologicznych nałożyła na samorządy ustawa o opiece zdrowotnej, która weszła w życie we wrześniu b...

opieka stomatologiczna w szkołach - Dentonet.pl
Częstochowa: będzie opieka stomatologiczna dla uczniów Lekarz

Ponad 26 tys. uczennic i uczniów z 72 częstochowskich szkół objęło porozumienie z placówkami medycznymi, które zajmą się opieką dentystyczną. Obowiązek zawierania takich porozumień nakłada na samorządy ustawa o szkolnej opiece lekarskiej, która weszł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres