Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Opieka stomatologiczna kobiet w trakcie ciąży.

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Opieka stomatologiczna kobiet w trakcie ciąży.

Będąc w ciąży należy pamiętać o opiece stomatologicznej i bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Oto kilka informacji, które pomogą kobietom w ciąży cieszyć się dobrym zdrowiem jamy ustnej.

  • Bardzo ważne jest odżywianie i przestrzeganie właściwej diety ponieważ dziecko otrzymuje składniki odżywcze od matki. Już w momencie, w którym kobieta dowie się, że jest w ciąży przestrzegając reżimu dietetycznego zaczyna dbać o zdrowie nienarodzonego dziecka. W diecie kobiety ciężarnej powinny znaleźć się produkty z dużą ilością wapnia i witaminy D.

  • U kobiet w trakcie ciąży mogą wystąpić problemy stomatologiczne. Zmiany hormonalne zachodzące u kobiet ciężarnych mogą powodować bolesność, opuchnięcie i krwawienie dziąseł. Wystąpieniu zapalenia dziąseł można zapobiegać poprzez codzienną właściwą higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa.

  • U niektórych kobiet na dziąsłach może się pojawić “guz ciążowy”. Jest to guz nie dający dolegliwości bólowych o zabarwieniu różowym, czerwonym lub fioletowym. Zwykle pojawienie się guza nie jest przyczyną bardziej złożonego problemu, ale należy bezwzględnie pamiętać o utrzymaniu w czystości miejsca dookoła wystąpienia zmiany. Jeżeli sądzisz, że opisany problem dotyczy również Ciebie odwiedź swojego lekarza stomatologa w celu uzyskania dodatkowych informacji.

  • Przekąski, zwłaszcza słodkie, pomiędzy posiłkami są częstą przyczyną dodatkowych problemów w obrębie jamy ustnej – zwłaszcza próchnicy. Należy pamiętać żeby słodkie przekąski jeść rzadziej a najlepiej na końcu posiłku zamiast pomiędzy posiłkami. W miarę możliwości po każdym posiłku należy dokładnie szczotkować zęby.

  • Bezwzględnie pamiętaj o wizycie u stomatologa przed zakończeniem ciąży. Po porodzie w nawale nowych obowiązków możesz nie mieć czasu na wizytę u stomatologa przez kilka miesięcy.

  • Najnowsze badania wykazały, że zapalenie dziąseł w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej dziecka. W celu uniknięcia problemów bezwzględnie przestrzegaj prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzaj lekarza stomatologa.

  • Zawsze pamiętaj, żeby poinformować lekarza stomatologa o fakcie, że jesteś w ciąży. Zachowaj szczególną ostrożność przyjmując antybiotyki i środki przeciwbólowe.

    Zalecane publikacje:

  • Uśmiech i zdrowie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres