Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności”

„Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności”

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że najważniejsze w czasie pandemii koronawirusa jest zaopatrzenie w środki ochrony osobistej szpitali oraz placówek POZ. – Opieka stomatologiczna jest priorytetem w dalszej kolejności – stwierdził i dodał, że placówki prywatne mogą zaopatrywać się w rękawice czy maski we własnym zakresie.

Wojciech Andrusiewicz na czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że po tygodniach, w których większość sił w medycynie została skierowana do walki z koronawirusem, nastąpi stopniowe odmrażanie pracy placówek dla innych chorób, zabiegów i świadczeń. – Na początek zostaną przywrócone szczepienia obowiązkowe – powiedział.

Żaden szczegółowy plan wracania placówek medycznych do normalnego funkcjonowania nie został jednak przygotowany. – Z uwagi na bezpieczeństwo epidemiologiczne, świadczenia w ramach POZ oraz szpitalnictwo zostały ograniczone. Teraz naszą rolą jest przywrócić ich działanie, bo nie może być tak, że skupiamy się tylko na COVID-19, a w innych dziedzinach medycyny będzie dochodziło do zwiększonej liczby zachorowań i zgonów – dodał.

Podczas konferencji dziennikarze pytali rzecznika o olbrzymie kłopoty z dostępem do środków ochrony osobistej, na które narzekają m.in. ginekolodzy oraz stomatolodzy. Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że duże ilości środków trafiają do Polski, ale są w pierwszej kolejności kierowane do szpitali i placówek POZ. – Opieka stomatologiczna w dalszej kolejności jest priorytetem z uwagi na bezpieczeństwo chorych i bezpieczeństwo państwa – powiedział i dodał, że również tam trafią środki.

Rzecznik pytany o przekazywanie rękawic czy masek placówkom prywatnym stwierdził, że jest to możliwe, ale „dziś nie ma już większego problemu z dostępem do środków ochrony osobistej, bo pojawiają się one w sklepach spożywczych, na poczcie i w wielu innych miejscach”. – Liczę, że prywatne placówki będą się zaopatrywać również w ten sprzęt na własną rękę – podsumował Wojciech Andrusiewicz.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

AF, źródło: PAP

Fot. StockSnap, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

opieka stomatologiczna w szkołach - Dentonet.pl
Bielawa: będzie opieka stomatologiczna dla uczniów Lekarz

8 października burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj podpisał umowę z firmą Possum z Wrocławia, która będzie świadczyć w szkołach usługi profilaktyki stomatologicznej dla uczniów. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta Bielawa, w ramach umowy uczniowie...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna nad uczniami w kolejnych gminach Lekarz

W gminie Dobrcz udało się zorganizować opiekę stomatologiczną dla uczniów – zajmą się nią gabinety zlokalizowane w przychodniach w Dobrczu oraz Kotomierzu. Z kolei w gminie Gzy taka próba jest dopiero podejmowana. Jak czytamy na stronie internetowej...

dentobus - Dentonet.pl
Kielce: jest pomoc stomatologiczna dla chorych na COVID-19 Pacjent

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ-u, pacjenci chorzy na COVID-19 mogą liczyć na doraźną pomoc stomatologiczną. Udziela jej personel centrum medycznego Corten Medic. Do wyznaczen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Jak powinna wyglądać opieka stomatologiczna w czasie epidemii Lekarz

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej ukazał się komunikat prezentujący propozycję systemu opieki stomatologicznej, który powinien zacząć działać w Polsce w dobie epidemii koronawirusa. Już ponad dwa tygodnie temu NIL zaproponowała utwor...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres