Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olimpiady Specjalne Polska dbają o zęby osób z niepełnosprawnością intelektualną

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Olimpiady Specjalne Polska dbają o zęby osób z niepełnosprawnością intelektualną

Olimpiady Specjalne Polska dbają o zęby osób z niepełnosprawnością intelektualną

Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. To wówczas z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver (siostry prezydenta Johna Kennedy’ego), powstała międzynarodowa organizacja sportowa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad 4 miliony zawodników i jest obecny w 170 krajach, rocznie organizując 20 tysięcy zawodów i imprez sportowych.

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska – garść informacji
Polska przystąpiła do ruchu Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. W  Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ok. 17 800 zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, Stowarzyszenie organizuje ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce uczestniczy również 1445 trenerów, 659 członków rodzin i 7372 wolontariuszy. 
Należy podkreślić, iż uczestnictwo w imprezach sportowych jest dla sportowców oraz ich rodzin całkowicie bezpłatne.

„Zwycięzcą jest każdy, kto bierze udział w zawodach, podejmie trud walki i wytrwa”
Sport inspiruje ludzi na całym świecie do działań na rzecz ludzkich możliwości oraz akceptacji, włączania i docenienia wartości osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach życia.
Podstawowym celem Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwości uczestniczenia we współzawodnictwie sportowym i stworzenie warunków umożliwiających rozwijanie fizycznej sprawności. Jednak sportowa rywalizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną ma również ważny wymiar psychiczny i emocjonalny. Pozwala na demonstrowanie odwagi, doświadczanie radości oraz dzielenie się ze swoim otoczeniem umiejętnościami społecznymi. Olimpiady Specjalne to nie tylko sport, ale szansa na zmianę życia każdego człowieka. Olimpiady Specjalne chcą kreować społeczeństwo zrozumienia, akceptacji i tolerancji poprzez tworzenie oraz realizację programów sportowych i pozasportowych.

Nie tylko sport, lecz również ochrona zdrowia
Warto w tym miejscu dodać, iż Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne równocześnie prowadzi dla wszystkich zaangażowanych osób szereg programów pozasportowych, skupiających się na wsparciu samych sportowców i ich rodzin oraz na integracji społecznej. Jednym z takich programów są „Zdrowi Sportowcy”, którego zadaniem jest stałe zwiększanie możliwości psychofizycznych sportowców do profesjonalnego trenowania i pełnego wysiłku podczas startów w zawodach.

Osoby realizujące ten program to wolontariusze – specjaliści w zakresie stomatologii, okulistyki, optyki, podiatrii, ortopedii, laryngologii, dermatologii, medycyny ogólnej i fizjoterapii. Bardzo ważny jest wzrost świadomości społecznej związanej z problemami dotyczącymi opieki zdrowotnej osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Kilka razy w roku podczas zawodów rangi ogólnopolskiej Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne proponuje zawodnikom badania w ramach 6 projektów: „Zdrowy Uśmiech”, „Zdrowy Słuch”, „Zdrowe Oczy”, „Sprawne Stopy”, „FUNfitness” oraz „Promocja Zdrowia”.

„Zdrowy Uśmiech” dla każdego
Inicjatywą, na którą szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych Czytelników, jest projekt „Zdrowy Uśmiech” w ramach którego stomatolodzy-wolontariusze nie tylko przeprowadzają badania jamy ustnej, lecz również uczą osoby z niepełnosprawnością intelektualną podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Badania przesiewowe osób z niepełnosprawnością intelektualną
Już w najbliższy weekend Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne zaprasza zawodników Ogólnopolskiego Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych oraz Ogólnopolskich Regat Kajakowych Olimpiad Specjalnych organizowanych w Chorzowie i Katowicach do udziału w Programie „Zdrowi Sportowcy”. Tym razem przeprowadzane będą badania w ramach projektów „Zdrowe Oczy”, „Zdrowy Słuch” , „Zdrowy Uśmiech” i „FUNfitness”. Lekarze, optometryści, okuliści, stomatolodzy, fizjoterapeuci, audiolodzy, laryngolodzy i wielu innych specjalistów, czekają na zawodników 30 i 31 maja w MORiS Chorzów oraz Hotelu Diament w Katowicach.
Natomiast podczas zawodów, które odbędą się 23-26 sierpnia w Bydgoszczy, wolontariusze Olimpiad Specjalnych Polska – dzięki wsparciu naszego portalu – uzyskają możliwość wykonania badań przesiewowych za pomocą urządzenia Oralitest. Badanie to umożliwia szybką i skuteczną identyfikację nawet kilkumilimetrowych zmian zapalnych i przednowotworowych, rozwijających się w głębszych warstwach błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku wykrycia niepokojących objawów pacjent jest kierowany na dodatkowe badania, które umożliwiają postawienie ostatecznej diagnozy. Badanie za pomocą urządzenia Oralitest trwa zaledwie 2-5 minut, jest przy tym całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjentów.


Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska znajdziesz TUTAJ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

program profilaktyki próchnicy
Ministerstwo zdrowia: 5 mln zł na profilaktykę próchnicy Lekarz

AOTMiT oceniła projekt programu edukacyjno-profilaktycznego w zakresie próchnicy zębów dla młodzieży, którego realizację planuje ministerstwo zdrowia. Przeznaczonych na niego zostanie aż 5 mln zł. Jak podkreślono w projekcie, celem głównym programu j...

mleczne-stałe-zdrowe - Dentonet.pl
Program "Mleczne – Stałe – Zdrowe": 800 dzieci po prelekcjach Asysta

Jak poinformowali organizatorzy, w I kwartale br. w ramach akcji "Mleczne – Stałe – Zdrowe" ponad 800 dzieci z Warszawy wzięło udział w prelekcjach dotyczących zdrowia jamy ustnej.Przypomnijmy: program "Mleczne – Stałe – Zdrowe", zorganizowany pod pa...

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Akcja "Dziel się uśmiechem": już 46 tys. przebadanych dzieci Lekarz

Już 46 tys. dzieci skorzystało z darmowych przeglądów stomatologicznych w ramach akcji "Dziel się uśmiechem". Program od 5 lat wspiera walkę z problemem próchnicy poprzez budowanie wśród uczniów i rodziców świadomości, jak skutecznie dbać o higienę j...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii cały czas w drodze Asysta

Wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii wciąż spotykają się z przedszkolakami i uczniami, przeprowadzając u nich przeglądy jamy ustnej i ucząc zasad prawidłowej higieny. W ostatnim czasie odwiedzili Słupsk, Kraków oraz gminę Wiskitki.W ostatnich tygod...

mleczne-stale-zdrowe - Dentonet.pl
Akcja edukacyjna "Mleczne – stałe – zdrowe" zainaugurowana Asysta

W Warszawie zainaugurowano wczoraj program edukacyjny "Mleczne – Stałe – Zdrowe", zorganizowany pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka oraz Naczelnej Izby Lekarskiej.Program ma celu zapobie...

badania seniorów - Dentonet.pl
Bezpłatne badania jamy ustnej dla seniorów z Wrocławia Lekarz

W Katedrze Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu do końca października 2018 r. potrwają bezpłatne badania jamy ustnej u osób powyżej 65. roku życia.Badania u wrocławskich seniorów przeprowadzane są w ramach progr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres